آی پینز

باتری لپ تاپ معمولاً چقدر عمر می‌کند؟

با گذشت زمان، باتری دستگاه‌هایی مانند لپ تاپ و گوشی هوشمند دیگر مانند روز اول قادر به نگهداری شارژ نخواهند بود. بازه زمانی بین اولین استفاده از باتری تا زمانی که دیگر نمی‌تواند هیچ شارژی را در خود ذخیره کند، به عنوان عمر باتری شناخته می‌شود. عمر باتری یکی از عوامل مهم در عملکرد دستگاه‌های الکترونیکی است. بنابراین داشتن اطلاعات در مورد مدت زمانی که یک باتری می‌تواند به طور مثال لپ تاپی را روشن نگه دارد، بسیار مهم است.

برای استفاده و نگهداری صحیح از لپ تاپ، شما باید بدانید باتری آن چقدر قرار است عمر کند و به طور متوسط چند ساعت قدرت نگهداری شارژ را دارد. از این نظر، برای حفظ کارکرد ایده‌آل لپ تاپ و یا هر دستگاه الکترونیکی دیگر، ما باید بدانیم که چگونه می‌توانیم به طور موثر از باتری آن مراقبت کنیم و همچنین بدانیم که چگونه می‌توانیم عمر باتری را تا حد ممکن افزایش دهیم.

در ضمن، دانستن عمر باتری لپ تاپ می‌تواند به شما کمک کند که برنامه‌های خود را برای تعویض آن برنامه‌ریزی کنید و زمان مناسبی را برای این کار انتخاب کنید.

باتری لپ تاپ

باتری لپ تاپ چقدر عمر می‌کند؟

معمولاً، باتری لپ تاپ شما تا دو تا پنج سال پس از اولین استفاده، قابلیت نگهداری شارژ خود را از دست می‌دهد. این تخمین عمر باتری برای یک لپ تاپ متوسط که توسط کاربر عادی استفاده شده می‌باشد اما دقیق نیست. در واقع، عمر باتری شما به این بستگی دارد که چه تعداد از چرخه‌های شارژ باتری خود را استفاده می‌کنید.

هر چرخه شارژ عبارت است از زمانی که باتری لپ تاپ شما از یک شارژ کامل به تخلیه کامل (از 100 درصد به 0 درصد) می‌رسد. به طور متوسط، یک باتری لپ تاپ می‌تواند بین 300 تا 500 چرخه کامل شارژ را بگذراند قبل از اینکه کاهش قابل ملاحظه‌ای در ظرفیت آن رخ دهد. استفاده کمتر از لپ تاپ ممکن است این چرخه‌ها را طولانی‌تر کند، اما عدم استفاده کامل می‌تواند عمر باتری را کوتاه‌تر کند.

مهم است که مدت زمان هر چرخه شارژ را در نظر بگیرید. اگر لپ تاپ شما بعد از شارژ کامل ده تا دوازده ساعت می‌تواند کار کند، شما ممکن است فقط روزانه یک چرخه شارژ را استفاده کنید و به این ترتیب تا چند سال خیالتان از بابت عمر باتری راحت خواهد بود. اما اگر باتری لپ تاپ تنها برای پنج ساعت استفاده می‌تواند شارژ نگه دارد، ممکن است نیاز باشد هر روز چند بار آن را به برق بزنید و چند چرخه شارژ را انجام دهید. بنابراین، باتری زودتر به پایان عمر خود خواهد رسید.


بیشتر بخوانید:


چه چیزهایی بر طول عمر باتری لپ تاپ تأثیر می‌گذارند؟

همان‌طور که گفتیم، عوامل مختلفی بر عمر استفاده از باتری لپ تاپ تأثیر دارند. این عوامل شامل تعداد چرخه‌های شارژ کلی، قرار گرفتن در معرض حرارت‌های بالا، و کیفیت خود باتری می‌شوند. در ادامه برخی از این عوامل مهم و تأثیرگذار را با هم مرور می‌کنیم.

باتری لپ تاپ

تعداد چرخه‌های شارژ

مهمترین عاملی که بر عمر فعالیت باتری لپ تاپ شما تأثیر می‌گذارد، سرعت استفاده از چرخه‌های شارژ این باتری است. همان‌طور که اشاره شد، بیشتر لپ تاپ‌ها دارای عمر مفید 500 تا 1000 چرخه شارژ هستند و بعد از آن باتری به طور قابل توجهی ظرفیت اولیه خود را از دست می‌دهد. در نتیجه، لپ تاپ‌هایی که به طور مکرر اما برای مدت زمان کوتاه استفاده می‌شوند، معمولاً عمر طولانی‌تری نسبت به لپ تاپ‌هایی دارند که هر روز برای ساعت‌های طولانی استفاده می‌شوند.

کیفیت باتری

کیفیت خود باتری نیز بر عمر آن تأثیرگذار خواهد بود. به طور کلی، باتری اورجینال یا یک باتری یدک با کیفیت مانند باتری‌های لیتیومی، بهترین عمر مفید را ارائه می‌کنند. باتری‌های نامناسب و ارزان قیمت شخص ثالث احتمالاً عمر کلی کوتاه‌تری داشته و ممکن است در مقابل حرارت یا توان شارژ بالا، حساسیت بیشتری داشته و زودتر به پایان عمر خود برسند.

شارژ کردن غیراصولی

با توجه به اهمیت وات مصرفی شارژر لپ تاپ، بهتر است از شارژر اصلی که همراه با لپ تاپ خریداری کرده‌اید، یا شارژرهای شخص ثالث با وات مشابه استفاده کنید. استفاده از شارژر با وات بالاتر از حد توصیه شده (مثلا 65 وات به جای 45 وات) باعث فرسودگی سریع‌تر باتری لپ تاپ می‌شود.

گرمای بیش از حد

گرمای بیش از حد نیز یکی از عوامل خارجی مهم در کاهش عمر باتری لپ تاپ است. گرمای داخلی یا خارجی می‌تواند به باتری صدمه بزند. برای اینکه طول عمر باتری را تا حد ممکن افزایش دهید، بهتر است از استفاده از لپ تاپ در هوای بسیار گرم و مسدود کردن دریچه‌های تهویه پشت آن اجتناب کنید. اورکلاک کردن پردازنده (CPU) یا اجرای برنامه‌هایی که باعث گرم شدن بیش از حد لپ تاپ می‌شوند نیز از جمله عوامل مضری هستند که توصیه می‌شود از آن‌ها دوری کنید.

عدم استفاده از لپ تاپ

عدم استفاده طولانی مدت از لپ تاپ نیز بر عمر باتری آن تاثیر منفی می‌گذارد. اگر لپ تاپ با باتری شارژ شده آن برای چندین هفته یا بیشتر نگهداری شود، شارژ ساکن در باتری به سرعت آن را تخریب می‌کند. بنابراین، پیش از نگهداری لپ تاپ برای مدت طولانی‌تر از چند هفته، باید باتری آن کاملاً تخلیه شود.

طول عمر باتری لپ تاپ خود را تا حد ممکن افزایش دهید

برای افزایش عمر باتری لپ تاپ باید از شارژر مناسب و بهینه استفاده کرده و از عادت‌های خوب نگهداری از باتری پیروی نمود. البته، فرسودگی باتری اجتناب‌ناپذیر است و در نهایت مجبور خواهید شد تا با تعویض به موقع آن با یک باتری اورجینال و باکیفیت، از لپ تاپ خود دوباره مانند روز اول استفاده کنید. اما تا آن روز با رعایت نکاتی که گفته شد، می‌توانید بیشتری بهره را از باتری لپ تاپ داشته و کمتر با دردسر تخلیه شارژ سریع آن مواجه شوید.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها