استیو جابز می‌دانست تیم کوک فردی مناسب برای مدیریت محصول نیست!

والتر ایزاکسون، زندگی‌نامه نویس مشهور یکی از معدود افرادی بود که در حلقه زندگی استیو جابز حضور داشت و در چند سال پایانی زندگی جابز، زمان زیادی را با او سپری کرد و در حال حاضر، در بین خبرهای خروج طراح جادوگر اپل، کسی که رویای آیپد، آیفون و آیپاد را با استیو جابز تحقق بخشید، او جزئیات جالب و جنجالی دیگری را مطرح می‌کند که در کتاب خود، زندگینامه استیو جابز، تنها “به صورت تلویحی” به آن اشاره کرده است. در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

بسیاری از این جزئیات حول محور مدیر ارشد اپل تیم کوک می‌چرخد. به گفته‌ی ایزاکسون، استیو جابز می‌دانست که تیم کوک برخلاف خودش فرد خلاق و مناسبی برای مدیریت محصول نیست. ایزاکوسون در مصاحبه ای با CNBC می‌گوید:

من در کتاب فقط به صورت تلویحی به این موضوع اشاره کرده‌ام. در کتاب، استیو می‌‌گوید که تیم کوک می‌تواند هر کاری انجام دهد  اما بعد از آن به من نگاه می‌کند و می‌گوید:” تیم کودک فردی ساخته شده برای مدیریت محصول نیست. “

ایزاکسون در ادامه توضیح می‌دهد که او در کتاب خود با لحنی نرم انتقادهای شدید استیو جابز از کوک را بیان می‌کند. او در ادامه می‌گوید که نکته مقابل رابطه اجبز و کوک رابطه میان جابز و آیو بود که بسیار دوستانه و صمیمی به نظر می‌رسید:

هر روز که جابز در دفتر خود در کاپرتینو کار می‌کرد، هنگام ظهر به سراغ یک در قفل شده بزرگ می‌رفت که به استودیوی طراحی منتهی می‌شد. وقتی جابز وارد آنجا می‌شد به سراغ همه افراد دیگر در استودیو می‌رفت و او  تک تک میزها و کارها را با کمک جانی وارسی می‌کرد. آنها نه فقط گوشی، بلکه پلاگین و جک و همه چیز را چک می‌کردند.

ایزاکوسون می‌گوید:

“جابز ذاتا یک مدیر محصول خلاق بود.”

ایزاکسون همچنین گزارش اخیر وال استریت ژورنال درباره خروج جانی آیو را تأیید می‌کند. در این گزارش گفته شد که جانی آیو رابطه بسیار سردی با کوک داشته، در جلسات اپل حضور نداشته و در نهایت از عدم علاقه شدید کوک به محصولات ناامید شده بود.

این نکته را باید یادآور شد که تیم کوک که معمولا عادت نداشت به گزارشات پاسخ دهد اینبار به این گزارش واکنش نشان داد و با ارسال ایمیلی آن را رد کرده و  آن را “پوچ و بی اساس” خواند. کوک در این ایمیل بیان داشت که این گزارش “عدم درک و اطلاع از نحوه‌ی کار تیم طراحی و شرکت اپل “را نشان می‌دهد. با این حال، کوک به طور خاص به موارد نادرست اشاره نکرد و به ادعاهای مبنی بر اختلافات با آیو و درگیری مستقیم با او پاسخ نداد. جانی آیو نیز از زمان انتشار اخبار مربوط به خروج از اپل تاکنون اظهار نظری در رسانه‌ها نداشته است.

این موضوع که ایزاکوسون، داستان وال استریت ژورنال را تأیید کند، بسیار جالب است زیرا شواهد بسیار کمی در تایید این ادعا وجود دارد. بعضی از تحلیلگران اپل معتقدند که این ادعاها بر پایه‌ی شواهد کمیاب و عجیب و غریب مطرح می‌شود در حالی که برخی دیگر معتقدند که این گزارش صریحا احساسات جانی آیو و تیم طراحی اپل نسبت به یکدیگر را نشان می‌دهد. ایزاکسون به وضوح با این گزارش  موافق است و گویی باور دارد که این تصویر دقیقی از تیم کوک و آنچه در اپل می‌گذرد را به تصویر می‌کشد.

کتاب زندگی‌نامه استیو جابز اثر ایزاکسون در 24 اکتبر سال 2011 درست 19 روز پس از مرگ جابز در اثر سرطان پانکراس در سن 56 سالگی منتشر شد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها