دنیای تکنولوژی | آخرین اخبار تکنولوژی

حذف فایل‌ های تکراری در ویندوز، مک و لینوکس با کمک چند نرم افزار

حذف فایل‌های تکراری

بسیاری از مردم در سراسر جهان با مشکل کمبود حافظه در سیستم کامپیوتری خود مواجه هستند. بسیاری از فایل‌ها بلا استفاده هستند و فضایی از حافظه را به خود اختصاص داده‌اند.

در این بین اکثر فایل‌های بلا استفاده، فایل‌هایی هستند که چندین نسخه از آنها در سیستم وجود دارد و به عبارت دیگر تکراری هستند. پیدا کردن این نوع فایل‌ها زمانبر است ولی با کمک نرم افزارهای مخصوص، شما می‌توانید در زمان کوتاهی فایل‌های تکراری را در سیستم خود یافته و آن‌ها را حذف نمایید.

در این مقاله‌ی دیجی رو قصد داریم تا 6 نرم افزار که مخصوص پیدا کردن و حذف فایل‌ های تکراری در سیستم‌های کامیپوتری است را به شما معرفی کنیم. اکثر نرم افزارهایی که در ادامه معرفی می‌شوند نسخه مک و لینوکس نیز دارند که با جستجو در اینترنت آن‌ها را خواهید یافت. به دلیل تعداد بیشتر کاربران ویندوز، تمامی لینک‌های دانلود برای سیستم عامل ویندوز هستند. به جز نرم افزار ششم (DuprGuru) که برای هر 3 سیستم عامل ویندوز، مک و لینوکس قرار داده شده است.

1- Duplicate File Finder

پس از دانلود و نصب برنامه روی سیستم، می‌توانید در محیط برنامه پوشه‌هایی که احتمال می‌دهید فایل‌های تکراری درون آن‌ها باشد را انتخاب کنید. برای این کار از سمت راست روی دکمه add کلیک کرده و سپس مسیر موردنظر خود برای اسکن فایل‌‎های تکراری را انتخاب کرده و روی دکمه OK کلیک کنید.

نرم افزار شروع به اسکن پوشه‌های انتخابی شما می‌کند و در انتها پیامی به شما نمایش می‌دهد که در آن فایل‌های تکراری مشخص شده‌اند و می‌توانید آن‌ها را حذف نمایید.

2- Digital Volcano Duplicate Cleaner

نرم افزار Duplicate Cleaner توانایی تشخیص فایل‌های تکراری از تمامی فرمت‌ها از جمله عکس‌ها، موزیک‌ها، فیلم‌ها ویدئوها، فایل‌های ورد و … را دارد. پس از انجام اسکن تمامی فایل‌های تکراری به شما نمایش داده می‌شوند و می‌توانید آن‌ها را از سیستم خود حذف کنید.

3- VisiPics

یکی از بهترین نرم افزارها برای پیدا کردن فایل‌های تکراری از تصاویر، ویزی‌پیکس است. پس از نصب برنامه، مسیر پوشه‌های مدنظر خود را به برنامه می‌دهید و سپس اسکن آغاز شده و در پایان تصاویر تکراری به شما نمایش داده می‌شوند.

4- CCleaner

 

پس از نصب CCleaner و اجرای برنامه، کافیست دکمه Run CCleaner را انتخاب کرده و از قسمت Tools واقع در پنل، فایل‌‎های تکراری را پیدا کرده و حذف نمایید. در این برنامه هم شما می‌توانید مسیر مشخصی را برای اسکن فایل‌های تکراری انتخاب کنید.

5- Easy Duplicate Finder

این برنامه نیز مشابه نرم افزارهای قبلی است. پس از اجرا کردن Easy Duplicate Finder، مسیر اسکن را مشخص کرده و دکمه Start Scan را انتخاب کنید. پس از تکمیل فرایند اسکن، فایل‌های تکراری برای شما به نمایش در می‌آیند و قادر خواهید بود آن‌ها را پاک کنید.

6- DupeGuru

ششمین نرم افزاری که آن را معرفی می‌‎کنیم دوپ گورو است. یکی از خصوصیات خوب این نرم افزار موجود بودن آن برای سیستم عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس است. پس از نصب برنامه روی سیستم عامل خود، روی دکمه + را برای انتخاب مسیر فایل‌ها، کلیک کنید. پس از آن دکمه Scan را انتخاب کرده و صبر کنید تا اسکن پایان پذیرد. پس از آن لیست فایل‌های تکراری به صورت highlight برای شما نمایش داده می‌شوند و می‌توانید آن‌ها را حذف نمایید.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع gizbot

1
دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar
1 دیدگاه
0 پاسخ
0 دنبال‌کننده
 
باحال‌ترین دیدگاه
داغ‌ترین دیدگاه
زهرا بختیاری

مفید بود. ممنون.