8 راه برای افزایش کیفیت صدا در ویدیوهای یوتیوبی

وقتی به عنوان تولیدکننده محتوا شروع به فعالیت در یوتیوب می‌کنید می‌خواهید در هر ویدیویی که در کانال خود منتشر می‌کنید نشانه‌های بهبود سطح کار و پیشرفت را مشاهده کنید. اما ارتقاء کیفیت کار همیشه به ظاهر و موارد بصری ختم نمی‌شود. اینجاست که آگاهی از روش‌هایی که در راه افزایش کیفیت صدا در ویدیوهای یوتیوبی به شما کمک کنند بسیار مفید واقع خواهد شد. داشتن کیفیت صدای خوب به اندازه تصویر با کیفیت مهم است اما متاسفانه میکروفون‌های داخلی اکثر دوربین‌ها کیفیت چندان جالبی ندارند و نمی‌توان روی آن‌ها حساب کرد. در ادامه با ما همراه شوید تا شما را با 8 روش مختلف برای افزایش کیفیت صدا آشنا کنیم.

1- برای خرید میکروفون باکیفیت سرمایه‌گذاری کنید

خرید یک میکروفون با کیفیت سریع‌ترین و راحت‌ترین روشی است که می‌توانید از آن برای افزایش کیفیت صدا در ویدیوهای یوتیوبی استفاده کنید. با خریدن میکروفون‌هایی که بتوانید از آن به عنوان یک وسیله جانبی روی دوربین خود استفاده کنید بهترین گزینه ممکن برای ثبت ولاگ‌های با کیفیت یوتیوبی خواهند بود.

میکروفون‌های با کیفیت بالا که از آن بتوان برای گرفتن ویدیوهای یوتیوبی استفاده کرد بسیار قیمت مناسب هستند و گزینه‌های زیادی وجود دارد که مطابق با سلیقه خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. میکروفون‌هایی با طراحی‌های مختلف وجود دارند که شما می‌توانید هنگام صحبت کردن آن‌ها را روبه‌روی خود قرار دهید و این در حالیست که برخی از آن‌ها نیازمند یک سطح مرتفع هستند تا روی آن قرار بگیرند. میکروفون ترجیحی خود را انتخاب کرده و میزان فضایی که دارید را هنگام انتخاب این اکسسوری حتما در نظر بگیرید.

اگر از میکروفون‌های متصل به کامپیوتر استفاده می‌کنید می‌توانید صوت خود را با نرم‌افزارهای ویرایشگر متناسب با این کار ادیت کنید.

8 راه برای افزایش کیفیت صدا در ویدیوهای یوتیوبی 1

2- صدای خود را ویرایش کنید

خرید میکروفون‌های با کیفیت در مقایسه با میکروفون داخلی دوربین به طرز شگفت‌انگیزی کیفیت صدای ویدیوهای یوتیوبی شما را افزایش خواهد داد. با این حال روش‌های دیگری نیز وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا کیفیت صدای ضبط شده خود را با اعمال چند ترفند ساده بسیار افزایش دهید.

اگر دوست دارید که صدایتان واضحتر شده و حجم آن افزایش پیدا کند می‌توانید از نرم‌افزارهای ویرایش صدا استفاده کنید تا نتیجه مورد نظر را برایتان رقم بزند. یکی از اپ‌های معروف در این زمینه Adobe Audition است که به هدف تغییر کیفیت صدا طراحی شده و همچنین می‌توانید از برنامه ادوبی Premiere Pro نیز برای این کار استفاده کنید. حین ویرایش صدا حداکثر دسی بلی که صدای شما می‌تواند به آن دست پیدا کند را حتما در نظر بگیرید.

اگر اشتراک محصولات Adobe را ندارد می‌توانید از ابزاری نظیر Final Cut Pro در این زمینه کمک بگیرید.

3- از ضربه زدن به سطوح حین صحبت کردن جلوگیری کنید

8 راه برای افزایش کیفیت صدا در ویدیوهای یوتیوبی 3

هنگام ضبط ویدیو برای یوتیوب باید به خاطر داشته باشید که میکروفونی که از آن استفاده می‌کنید به گرفتن صداهای اطراف بسیار حساس خواهد بود. برای بینندگان شما شنیدن صدای ضربه به سطوح حین صحبت‌های شما بسیار آزاردهنده خواهد بود. یک مثال بارز در این خصوص برای زمانی است که شما برای ژست گرفتن دست‌هایتان را روی میز مقابلتان می‌گذارید.

از آنجایی که هنگام ضبط ویدیو به احتمال زیاد مدام دست‌هایتان در حال حرکت خواهد بود باید حتما توجه داشته باشید که دستتان با سطوح مختلف برخورد نداشته باشد. انجام این کار در ابتدا کمی به تمرین نیاز دارد چراکه این کار ناخوداگاه و به صورت غیرارادی اتفاق می‌افتد.

 

4- آزاد کردن صدایتان را تمرین کنید

8 راه برای افزایش کیفیت صدا در ویدیوهای یوتیوبی 4

حتی اگر برای تولید محتوا به شدت مشتاق باشید، به احتمال زیاد در چند ویدیو اولیه که تولید می‌کنید آزادسازی صدا برایتان بسیار کار سختی خواهد بود. هنگام گرفتن ویدیوهای اول کمی مضطرب خواهید بود که همین موضوع باعث تاثیرگذاری مستقیم روی صدا و حرکات بدنتان خواهد شد. همچنین ممکن است حین صحبت نگران شنیده شدن صدایتان توسط همسایه‌ها باشید که همه این موارد باعث می‌شود تا آزادسازی صدا برایتان سخت و دشوار شود.

یک سخنور با اعتماد به نفس شدن یک مهارت آموختنی است اما در این حال باید توجه داشته باشید که به همان اندازیه نیز باید زمان صرف افزایش مخاطبین یوتیوب خود صرف کنید. همچنین چندین منبع رایگان در یوتیوب و یا دوره‌هایی در وبسایت‌هایی نظیر Skillshare و Udemy وجود دارد که به شما در کمک می‌کند تا صحبت کردن برای عموم را یاد بگیرید.

 

5- صداهای پس زمینه را پس از ضبط ویدیو حذف کنید

8 راه برای افزایش کیفیت صدا در ویدیوهای یوتیوبی 5

هنگام ضبط ویدیو برای یوتیوب احتمالا متوجه شده‌اید که صداهایی که در پس زمینه وجود دارند غیرقابل اجتناب هستند. برای مثال اگر در حال گرفتن ولاگ در یک محیط شلوغ باشید روی صداهای پس زمینه کنترل بسیار کمی خواهید داشت. و این مورد برای مخاطبین شما می‌تواند بسیار آزاردهنده واقع شود.

با تمامی این اوصاف حذف صداهای پس زمینه غیرممکن نیست. شما می‌توانید به کمک نرم‌افزارهایی از جمله Premiere Pro, Final Cut Pro و DaVinci صداهایی که پس از ضبط ویدیو در پس زمینه آن قرار دارند را حذف کنید. نرم‌افزارهای ذکر شده می‌توانند به شما کمک کنند تا با حذف این صداها حواس‌‌پرت‌کن ویدیوهای خود را برای بیننده جذاب‌تر کنید.

 

6- شمرده و واضح صحبت کنید

8 راه برای افزایش کیفیت صدا در ویدیوهای یوتیوبی 6

احتمالا با نگاه کردن به اولین ویدیوهای خود در یوتیوب از خودتان می‌پرسید که چرا انقدر تند و سریع صحبت می‌کردید. با این کار علاوه‌براین که بسیار تن صدای خود را مضطرب جلوه می‌دهید بلکه ویرایش صدا در ویدیو نیز بسیار سخت خواهد شد.

برای افزایش کیفیت صدا در ویدیوهای یوتیوبی بهتر است که شمرده و واضح سخن بگویید. شما می‌توانید بعد از ضبط کامل ویدیو مورد نظر خود قسمت‌هایی که در آن مدت طولانی مکث کرده‌اید را ویرایش و حذف کنید. در آخر توجه داشته باشید که یادداشت برداری از آنچه که می‌خواهید در مورد آن صحبت کنید ایده بسیار خوبی خواهد بود. توجه داشته باشید که نوشتن متن کامل صحبتتان از قبل باعث می‌شود تا صدای شما غیر طبیعی به نظر برسد.

 

7- جهت میکروفون خود را تغییر دهید

8 راه برای افزایش کیفیت صدا در ویدیوهای یوتیوبی 7

اگر صدای شما داخل ویدیوها متناقض است، گاهی برای افزایش کیفیت صدای آن تنها کافیست تا جهت میکروفون خود را تغییر دهید تا با این کار صدای شما کمی بلندتر و با اعتماد به نفس‌تر ضبط شود. اگر صوت شما به اندازه‌ای که دوست دارید بلند نیست می‌توانید میکروفون را کمی به خود نزدیک‌تر کرده و یا اگر روی میز گذاشتید آن را بالا یا پایین‌ کنید.

بعضی از میکروفون‌ها اکسسوری‌های اضافه دارند که در بعضی مواقع می‌تواند به بهتر شدن صدای ضبط شده شما کمک کند با این حال اگر متوجه شدید که اکسسوری آن تاثیر مطلوب را ندارد می‌توانید آن را حذف کنید.

 

8- کامپیوتر خود را بی‌صدا کنید

8 راه برای افزایش کیفیت صدا در ویدیوهای یوتیوبی 8

اگر صدای خود را برای ویدیوهای یوتیوبی خود از طریق کامپیوتر ضبط می‌کنید، باید توجه داشته باشید که هیچ نویز خارجی به غیر از صحبت کردن شما وارد میکروفون نشود. صدایی که از کامپیوتر شما خارج می‌شود می‌توان باعث ایجاد پژواک شده و گوش دادن به صدای شما را تقریبا غیرممکن کند.

قبل از ضبط ویدیو حتما مطمئن شوید که کامپیوترتان را در حالت بی‌صدا قرار داده باشید و یا می‌توانید به سادگی میکروفون را دور از اسپیکرهای کامپیوتر قرار دهید.

 

افزایش کیفیت صدا در ویدیوهای یوتیوبی به اندازه تصویر حائز اهمیت است

کفیت صدا در ویدیوهای یوتیوب نباید حتما بی‌نقص باشد اما باید حتما توجه داشته باشید که گوش داده به صوت ویدیو ضبط شده برای مخاطبتان راحت باشد. با حذف خطاهای ساده در این زمینه می‌توانید شاهد بهبود کیفیت صدای ویدیو ضبط شده باشید؛ برای این کار کافی است تا نکاتی که در این مقاله گوشزد کردیم را به خاطر بسپارید تا از بروز خطا جلوگیری شده و به حداقل برسد.

اگر برای ساخت تولید محتوا و ویدیو در یوتیوب مصمم هستید و به چشم یک برنامه طولانی مدت به آن نگاه می‌کنید حتما خرید میکروفون را در نظر داشته باشید. استفاده از نرم‌افزارهای ویرایشگر نیز تاثیر به‌سزایی در افزایش کیفیت صدا در ویدیوهای یوتیوبی شما خواهد داشت.

منبع Makeuseof
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها