چطور لپ تاپ خود را خنک نگه داریم؟

در طی چند سال گذشته، با آتش گرفتن برخی لپ تاپ‌ها، رسانه‌های زیادی به موضوع داغ شدن بیش از حد این دستگاه‌ها پرداختند. این مشکل برای اولین بار در سال 2006 و در پی انتشار گزارش‌هایی در مورد آتش گرفتن یک لپ تاپ به بیرون درز کرد. مشکلی که به علت باتری‌های معیوب رخ داد و شرکت‌هایی مانند دل، سونی و ایسر را وادار کرد که فراخوان دهند. حتی اگر مشکل داغ شدن بیش از حد لپ تاپ باعث اتفاقی مانند انفجار نشود، باز هم نباید از کنار آن به سادگی گذشت، چرا که گرمای بیش از حد برای دستگاهی که قرار است روی پای شما قرار گیرد اصلا چیز خوبی نیست و همچنین، گرمای زیاد می‌تواند به هارد دستگاه صدمه بزند. اما اگر مشکل از باتری نباشد چه چیزی باعث داغ شدن بیش از حد لپ تاپ می‌شود؟

وقتی برای مدت طولانی با وسایل الکترونیکی منزل و شخصی خود کار کنید داغ می‌شوند. اگر بعد از تماشای چند ساعت فیلم یا انجام بازی ویدئویی، دست خود را زیر و کناره‌های لپ تاپ قرار دهید این قضیه را متوجه می‌شوید. هنگامی که با قطعات الکترونیکی کار می‌کنید گرم می‌شوند و لپ تاپ شما از این نظر هیچ تفاوتی با این وسایل ندارد. اما در این مقاله می‌خواهیم بفهمیم که چرا لپ تاپ‌ها داغ می‌شوند و برای خنک نگهداشتن آن‌ها چه کاری باید انجام دهیم که هزینه زیادی نداشته باشد. با دیجی رو همراه باشید.

چرا لپ تاپ بیش از کامپیوتر رومیزی داغ می‌شود؟

لپ تاپ‌ها به دو دلیل بیش از کامپیوترها داغ می‌شوند. اول از همه، چون لپ‌تاپ‌ها از کامپیوترهای رومیزی کوچکتر هستند و قطعات الکترونیکی به صورت فشرده کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. از سوی دیگر، چون این قطعات به هم نزدیکتر هستند و کیس لپ تاپ بسیار ظریف است فضای زیادی برای تبادل گرما وجود ندارد. مسئله دیگر قدرت پردازنده است. از آنجا که بسیاری از لپ‌تاپ‌ها از پردازنده‌های قدرتمندتری برخوردار هستند و سیستم عامل‌ها برای اجرا و عملکرد سریع به قدرت پردازشی بیشتری نیاز دارند، گرمای بیشتری در داخل کیس تولید می‌شود.

البته بدون شک تولیدکنندگان لپ تاپ از این امر مطلع هستند و قطعات زیادی داخل دستگاه وجود دارد که این گرما را از بین ببرد. فن‌ها، سینک‌های حرارتی و دریچه‌های هوا برای خنک کردن لپ تاپ در حین کار به کار می‌روند. اما گاهی اوقات این قطعات کافی نیست. اگر فن به درستی کار نکند یا مشکلات دیگر رخ دهد لپ تاپ بیش از حد گرم می‌شود و آسیب جدی می‌بیند. اما بعضی اوقات، کاربر بیشتر از دستگاه باعث گرم شدن لپ تاپ می‌شود. بنابراین قبل از اینکه بخواهیم در مورد سیستم خنک‌کننده خارجی بحث کنیم باید بدانیم چگونه می‌توانیم لپ‌تاپ‌مان را خنک نگه داریم.

ابتدا باید مطمئن شوید که فن‌ها و سیستم‌های خنک‌کننده دستگاه به خوبی کار می‌کنند. در واقع، این کار از گرم شدن لپ تاپ و مشکلات این چنین پیشگیری می‌کند. بنابراین یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از گرم شدن لپ تاپ شما این است که از آن مراقبت کنید. اگر متوجه شدید که لپ تاپ شما زیاد گرم می‌شود و اگر فن لپ تاپ در فواصل کوتاه‌ و با صدا و کند کار کرد، اولین کاری که باید انجام دهید این است که اقدامات مربوط به تعمیر و نگهداری را انجام دهید.

1. فن‌های لپ تاپ خود را بررسی کنیدچطور لپتاپ خود را خنک نگه داریم؟

برای اینکه بفهمید فن لپ تاپ شما به خوبی کار می‌کند یا نه از نرم افزار عیب‌یابی استفاده کنید زیرا فن‌ها داخل این کیس هستند و گاهی اوقات باز کردن کیس لپ تاپ ضمانت‌نامه را باطل می‌کند. به سراغ وبسایت سازنده لپ تاپ خود بروید و ببینید که آیا نرم‌افزاری برای تشخیص عیب‌ فن‌های لپ تاپ وجود دارد یا خیر. در صورت نبود هیچگونه نرم‌افزاری، می‌توانید از یکی از فروشنده های معتبر دیگر چنین ابزاری را به صورت آنلاین دانلود کنید.

2. دریچه‌های لپ تاپ را تمیز کنیدچطور لپتاپ خود را خنک نگه داریم؟

بیشتر لپ تاپ‌ها از جریان هوا برای کمک به خنک‌ کردن دستگاه استفاده می‌کنند. دریچه ورودی در قسمت جلوی کیس و دریچه‌های خروجی در قسمت پشت بدنه لپ تاپ قرار دارند. گرد و غبار می‌تواند این دریچه ها را مسدود کرده و مانع جریان هوا شود. در این مواقع، شاید آسانترین راه برای تمیز کردن دریچه‌ها پاک کردن آنها با کمپرسور هوای فشرده باشد. همچنین شما می‌توانید با پارچه ای نسبتا مرطوب (نه خیس) دریچه‌های لپ تاپ را تمیز کنید.

3. تنظیمات بایوس را بررسی کنیدچطور لپتاپ خود را خنک نگه داریم؟

در لپ تاپ تنظیماتی نرم‌افزاری وجود دارد که به شما نشان می‌دهد میزان حرارت دستگاه چقدر است و فن‌ها با چه سرعتی کار می‌کنند. بعضی اوقات، با آپدیت بایوس، تنظیمات کنترل دما اصلاح شده و می‌تواند به شما در بهینه سازی خنک‌کننده کمک کند. به وب سایت شرکت سازنده لپ تاپ خود سر زده و به روزرسانی‌های بایوس را بررسی کنید اما لازم است بدانید که در مقایسه با آپدیت‌های معمول سیستم عامل، به روز رسانی سیستم نرم افزاری بایوس پیچیده‌تر است و در نتیجه ممکن است به پشتیبانی تخصصی نیاز داشته باشید.

کارهای دیگری که می‌توانید انجام دهید

هنگامی که سیستم خنک‌کننده لپ تاپ خود را به صورت صحیح تنظیم کردید می‌توانید بر روی عادات لپ تاپ خود کار کنید تا لپ تاپ شما از گرم شدن زیاد و آسیب‌های بعدی مصون بماند. از لپ تاپ خود در زیر نور آفتاب استفاده نکنید آن را از رادیاتورها و دریچه‌های حرارتی دور نگه دارید و هرگز آن را در یک ماشین گرم قرار ندهید. و از همه مهمتر، لپ تاپ را روی پای خود نگذارید.

حتی اگر سیستم خنک‌کننده لپ تاپ شما عملکرد خیلی خوبی داشته باشد می‌توانید کارهای دیگری برای محافظت از لپ تاپ انجام دهید. واقعیت این است که وقتی لپ تاپ را روی پای خود می‌گذارید و با آن کار می‌کنید فقط باعث گرم شدن زیاد آن می‌شوید. هر سطح نرم از جریان هوا به داخل و خارج از دریچه‌های خنک کننده جلوگیری می‌کند. همچنین می‌تواند باعث داغ شدن قسمت زیرین لپ تاپ شود و پای شما بسوزد.

علاوه بر این، وقتی لپ تاپ را مستقیما روی میز بگذارید باز هم ممکن است دستگاه گرم شود. چند روش مختلف برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد. یک راه معمول، استفاده از استند است که بین قسمت پایین لپ تاپ و سطح مورد استفاده فاصله ایجاد می‌کند.چطور لپتاپ خود را خنک نگه داریم؟

در واقع، استند فضایی برای عبور گرما ایجاد می‌کند. استند معمولاً نوعی سطح صاف و ظریف با پایه‌های کوتاه است که می‌توانید آن را روی پای خود یا روی میز قرار دهید. با داشتن فضایی یک یا دو اینچی برای عبور جریان هوا در زیر لپ تاپ، گرما به راحتی عبور کرده و هوا از طریق دریچه ها جریان می‌یابد. گاهی اوقات، استند از یک ماده مخصوص مانند آلومینیوم ساخته می‌شود و درست مثل یک سینک حرارتی عمل می‌کند. این دستگاه گرمای لپ تاپ را بیرون کشیده و به خنک شدن بیشتر آن کمک می‌کند.

پد یا تشک خنک‌کننده لپ تاپ از دیگر وسایلی است که می‌توان از آن برای خنک نگه داشتن لپ تاپ استفاده کرد. در این روش، مانند سینک حرارتی آلومینیومی، دستگاه را روی یک سطح کنترل کننده گرما قرار می‌دهید. این وسیله می‌تواند یک تشک عایق باشد که گرمای لپ تاپ را بیرون کشیده و از پای شما محافظت می‌کند یا یک پد ضخیم باشد که فن‌های درون آن طوری طراحی شده‌اند که گرما را از بین ببرند.

شاید تصمیم بگیرید یکی از ابزارهای خنک‌کننده لپ تاپ را از فروشگاه‌های الکترونیکی و یا ده‌ها خرده فروشی آنلاین بخرید. اما از طرف دیگر ممکن است چیزی در خانه خود داشته باشید که بتوانید از آن برای پیشگیری از گرم شدن لپ تاپ استفاده کنید. برای مثال، یک میز کمپینگ کوچک ساخته شده از تکه‌های باریک به عنوان یک پایه لپ تاپ عمل کند.

یک نکته را باید خاطرنشان کرد که بسته به عمر، محیط و میزان مصرف انرژی، میزان گرمای لپ تاپ شما همیشه تغییر می‌کند. بنابراین حتی اگر یک سیستم خنک‎کننده عالی داشته باشید نصب نوعی نرم‌افزار نظارت بر گرما به شما کمک می‌کند تا از نوسانات دمای لپ تاپ خود آگاه شوید و بفهمید که چگونه شرایط مختلف می‌تواند باعث افزایش دمای لپتاپ شود.

منبع howstuffworks
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پویان
پویان
3 سال قبل

سلام من یک سوال داشتم من وقتی در فن لپتاپ خود فوت میکنم بوی گرد و غبار را حس میکنم لطفا اطلاع بدید که چرا اینطوری میشود ممنون

صدرا
صدرا
پاسخ به  پویان
2 سال قبل

من مدیر نیستم ولی چون داخل لب تاب کثیفه