خلاقیت کده؛ ساخت یک تلسکوپ ساده به وسیله بطری نوشابه

نحوه ساخت یک تلسکوپ ساده

باز هم خلاقیت کده دیجی رو از راه رسید و در این قسمت نیز مطلب بسیار جالبی را برای شما خوانندگان محترم تدارک دیده‌ایم. آیا شما هم جزو کسانی هستید که از تماشای آسمان (مخصوصاً آسمان شب) سیر نمی‌شوید؟ آیا امکان تهیه یک تلسکوپ حرفه‌ای را ندارید؟ نگران نباشید. در این قسمت از خلاقیت کده قصد داریم تا روش ساخت یک تلسکوپ بسیار ساده را به شما آموزش دهیم تا بتوانید حداقل برای برطرف کردن کنجکاوی خود هم که شده، طعم استفاده از تلسکوپ را بچشید.

ساخت یک تلسکوپ ساده به وسیله بطری نوشابه

برای ساخت این تلسکوپ ساده به دو عدد بطری نوشابه، یک ذره بین بزرگ و یک ذره بین کوجک نیاز خواهیم داشت. پیشنهاد می‌کنیم از بطری‌های نوشابه ساده و لوله‌ای شکل استفاده کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

قسمت انتهایی یکی از بطری‌ها را به وسیله چاقو و یا تیغ موکت بری، جدا نمایید.

ساخت یک تلسکوپ ساده (تصویر 1)در مورد بطری دوم علاوه بر قسمت انتهایی آن، بخش فوقانی را نیز جدا کنید.

ساخت یک تلسکوپ ساده (تصویر 2)ساخت یک تلسکوپ ساده (تصویر 3)حالا دو قطعه تهیه شده را بر روی یک ورق کاغذ یا روزنامه قرار داده و به کمک یک اسپری رنگ مشکی، آن‌ها را به طور کامل رنگ کنید.

ساخت یک تلسکوپ ساده (تصویر 4)ساخت یک تلسکوپ ساده (تصویر 5)ساخت یک تلسکوپ ساده (تصویر 6)خوب در این مرحله به یک ذره بین بزرگ نیاز خواهیم داشت. به کمک یک تکه لنت برق باید این ذره بین را به قسمت انتهایی قطعه کوچکمان متصل کنیم.

ساخت یک تلسکوپ ساده (تصویر 7)ساخت یک تلسکوپ ساده (تصویر 8)ساخت یک تلسکوپ ساده (تصویر 9)ساخت یک تلسکوپ ساده (تصویر 10)یک ذره بین کوچک هم تهیه کرده و دور تا دور آن را با لنت برق بپوشانید. حال این قطعه را به کمک لنت دور آن به دهانه بطری اول وصل کنید.

ساخت یک تلسکوپ ساده (تصویر 12)ساخت یک تلسکوپ ساده (تصویر 13)ساخت یک تلسکوپ ساده (تصویر 14)ساخت یک تلسکوپ ساده (تصویر 15)ساخت یک تلسکوپ ساده (تصویر 16)تبریک می‌گوییم، به همین راحتی صاحب یک تلسکوپ ساده و کاربردی شدید. برای زیباتر شدن کار می‌توانید، اشکال مختلفی را نیز بر روی تلسکوپ خود طراحی نمایید.

ساخت یک تلسکوپ ساده (تصویر 17)برای استفاده از تلسکوپ باید قسمت کوچک را وارد بطری بزرگ‌تر کرده و از قسمت دهانه بطری نیز به عنوان چشمی تلسکوپ استفاده نمایید. علت متحرک بودن قطعه کوچک در داخل بطری این است که بتوانید با تنظیم فاصله کانونی عدسی‌ها، وضوح مناسب را به دست آورید.

ساخت یک تلسکوپ ساده (تصویر 18)ساخت یک تلسکوپ ساده (تصویر 19)ساخت یک تلسکوپ ساده (تصویر 20)امیدواریم از خلاقیت کده امروز هم نهایت استفاده را برده باشید. اگر در مورد این بخش نظر یا پیشنهادی دارید حتماً از طریق بخش نظرات آن را با ما در دیجی رو در میان بگذارید. منتظر نظرات شما هستیم.

خلاقیت کده دیجی رو روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه رأس ساعت 19 منتشر می‌شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar
سینا ضرغامی

عالللللللیییییییی بود مرسی

پویا

فقط کپی از منبع خارجی بود .از یک کلیپ تعدادی عکس گرفتید

هاشم رضاپور

درود بله دقیقا این مطلب ها کاملا از منابع انگلیسی زبان تهیه می شود! و این کپی نیست! اگر به عکس ها دقت کنید مشخص است که منبع خارجی است! قطعا برای مطالب وقت و انرژی زیادی استفاده می شود.
سپاس از اینکه دیجی رو را دنبال می کنید.

محمد حسن

سلام
ممنون، امیدوارم که در تمام مراحل زندگی موفق باشید.
محمد حسن