بلیط هواپیما

چگونه مثل یک عکاس حرفه‌ای از خودروها تصویربرداری کنیم؟

آیا قصد دارید تا تصاویر مهیج و زیبا از خودروهای خاصی که در نمایشگاه‌های اتومبیل می‌بینید تهیه کنید؟ هیچ گاه تمایل نداشته‌اید تا از خودروی دوست داشتنی خود چند عکس حرفه‌ای بگیرید؟

عکسبرداری از خودروها کار چندان ساده‌ای نیست، اما در صورتی که چند قانون ساده را رعایت کنید می‌توانید روز به روز تصاویر بهتری از خودروهای دلخواه خود تهیه کنید. برای این کار به هیچ ابزار خاصی نیاز نیست، تنها کافی است یک دوربین و خودرو تهیه کنید و به این کار علاقه داشته باشید.

در ادامه چند نکته مهم و کاربردی که تصویربردار با تجربه سایت CNET به آنها اشاره کرده است را مرور می‌کنیم. با دیجی رو همراه باشید.

ابزار کار را آماده کنید

تنها ابزارهایی که برای این کار لازم و ضروری هستند یک دوربین و یک اتومبیل هستند. شما می‌توانید حتی با استفاده از دوربین گوشی خود نیز تصاویر زیبایی ثبت کنید. البته در صورتی که به عکسهای حرفه‌ای نیاز دارید، بهتر است از یک دوربین dSLR استفاده کنید. همچنین برای ثبت تصاویر کامل از خودرو و محیط پیرامون به یک لنز واید (حدودا 24 میلیمتر) نیاز دارید. برای عکسبرداری از جزئیات خودرو مثل رینگ‌ها، قطعات داخلی و آرم تولیدکننده بهتر است که از یک لنز ماکرواستفاده کنید (نویسنده این مطلب از یک لنز کنون 100 میلیمتر f/2.8 استفاده می‌کند).

در هنگام تنظیم دوربین به خاطر داشته باشید که باید فرمت عکسها raw باشد تا در صورت نیاز پس از تصویربرداری قادر باشید نورها و سایه‌های موجود در عکس را دستکاری کنید. در ادامه بیشتر در مورد ویرایش عکسها توضیح خواهیم داد.

همچنین استفاده از یک سه پایه به شما کمک می کند تا در محیط‌های تاریکتر قادر باشید دریچه دیافراگم را برای مدت طولانی تری باز نگه دارید و تصاویر روشن تری ثبت کنید.

در صورتی که از خودروی شخصی خود تصویربرداری می‌کنید دقت داشته باشید که کاملا تمیز باشد. هنگامی که به محل دلخواه خود برای عکسبرداری می‌روید نیز حتما چندین دستمال یا پارچه مناسب همراه با مایع شستشو به همراه داشته باشید تا کثیفی و لکه‌های احتمالی را از خودرو پاک کنید.

به محل عکسبرداری توجه کنید

در صورتی که برای تصویربرداری از خودروی خود به چندین موقعیت مختلف دسترسی دارید، حتما دقت داشته باشید که محل موردنظر با اتومبیل شما هماهنگی داشته باشد. مثلا در این مطلب از یک دستگاه بنتلی کانتیننتال جی تی وی 8 اس (Bentley Continental GT V8 S) استفاده شده که بهترین محل برای تصویر برداری از آن جاده‌های کشور انگلستان است. در این مطلب از بنتلی مورد اشاره در پارک ملی منطقه پیک در شمال انگلستان عکسبرداری شده که دارای چشم اندازهای بسیار زیبایی است.

car-photography

درصورتی که از یک خودروی مدرن مثل مرسدس بنز عکسبرداری می‌کنید شاید بهتر باشد که از مناظر شهری استفاده کنید، یا مثلا برای تصویربرداری از یک خودروی فیات شهرهای کوچک انتخاب‌های خوبی هستند. پیدا کردن یک محل مناسب برای عکسبرداری کار چندان سختی نیست، البته از محل‌هایی مثل پارکینگ‌ها که دارای خط کشی بر روی زمین هستند حتما خودداری کنید.

زاویه درست را انتخاب کنید

در صورتی که از خودروی خود عکسبرداری می‌کنید می‌توانید آن را در زاویه‌ها و جهت‌های مختلف قرار دهید تا بهترین حالت را پیدا کنید. بسیاری از عکاسان حرفه ای برای تصویر برداری از خودروها، دوربین را کمی پایینتر از اتومبیل قرار می دهند تا حس ابهت و هیجان به بیننده القا شود. عکاسی از گوشه جلویی خودرو (که با نام نمای سه چهارم شناخته می‌شود) نیز عملی مرسوم است؛ در این زاویه نه تنها بیشتر قسمت‌های خودرو ( به گریل جلو پنچره، کناره و سقف خودرو در این عکس توجه کنید) مشخص می‌شود، بلکه انعکاس تصویر عکاس نیز قابل مشاهده نیست. اما در صورتی که از کناره‌ی خودرو عکاسی کنید، پنل‌های کناری اتومبیل مثل یک آینه عمل کرده و تصویر شما را کاملا منعکس می‌کند.

زاویه عکاسی را طوری انتخاب کنید که چشم انداز موردنظرتان در پشت خودرو کاملا مشخص باشد. همچنین می‌توانید خودرو را طوری قرار دهید که تابلوها و علائم رانندگی را کاملا بپوشاند. در هنگام پارک کردن خودرو حتما فرمان را تا جای ممکن بچرخانید، با این کار رینگ و تایر لاستیک نیز در تصاویر ثبت می‌شود.

جزئیات را فراموش نکنید

تصویربردای از تمامی نماهای ممکن از زاویه‌های مختلف شاید کار جذابی باشد، اما فراموش نکنید که برای ثبت جزئیات مهم باید تمرکز بیشتری بر روی برخی از قسمت‌های خودرو داشته باشد. اول از همه وارد اتومبیل شوید و از داخل آن تصویربرداری کنید؛ در این قسمت بیشتر به دنبال تودوزی‌های صندلی و رودری، فرمان، سردنده‌های زیبا، صفحات چوبی واقعی و هرچیز خاص و زیبای دیگری که وجود دارد باشید.

پس از این مرحله به بیرون خودرو توجه کنید. قطعاتی مثل اگروزهای دوگانه در عقب خودرو سوژه بسیار خوبی هستند. در صورتی که از یک اتومبیل قدرتمند عکسبرداری می کنید به دنبال نشان‌هایی مثل V8 یا V12 در کناره بدنه باشید تا قدرت خودرو را نمایش دهید.

car-photography

نشان تجاری خودرو در جلوی آن را به هیچ وجه فراموش نکنید. نشان تجاری سازندگانی مثل بنتلی، استون مارتین، لامبورگینی، آلفارومئو، بنز و   ب ام و به اندازه خودرو زیبا و مهم هستند و باید از آنها تصویربرداری کنید.

دوربین را برای القای حس قدرت حرکت دهید

برای القای این حس باید دوربین را هماهنگ با خودرو به نحوی حرکت دهید که اتومبیل هنگامی که از جلوی شما عبور می‌کند در قاب دوربین قرار داشته باشد. این عمل ساده به نظر می رسد، اما برای انجام آن به تمرین نیاز دارید.

car-photography

برای عکسبرداری از یک خودروی در حال حرکت می‌توانید سرعت شاتر را بسیار بالا ببرید (بالای 1/1000 ثانیه) اما با این کار به نظر می‌رسد که خودرو در میانه‌ی جاده پارک شده و حس حرکت به هیچ عنوان به بینده القا نمی‌شود. برای ثبت حرکت خودرو در عکس، سرعت شاتر را به کمتر از 1/180 ثانیه کاهش دهید (عکس بالا با سرعتی کمتر از 1/80 ثانیه گرفته شده) و سپس دوربین را هماهنگ با خودرو حرکت دهید، به این ترتیب پس زمینه تصویر حالت محو به خود گرفته و فوکوس عکس بر روی اتومبیل خواهد بود. با این کار حالت حرکت و هیجان به بیننده تصویر القا می‌شود. همچنین برای اطمینان از اینکه حداقل یک عکس خوب از این لحظه دارید، بهتر است که دوربین را در حالت Burst Mode یا عکاسی پیاپی قرار دهید.

قبل از اینکه اتومبیل از مقابل شما عبور کند، محل مناسبی را پیدا کنید که از آنجا بتوانید به راحتی بالاتنه خود را همراه با جهت حرکت خودرو حرکت دهید. همچنین پیشنهاد می‌شود که از فوکوس دستی استفاده کنید؛ بهتر است روی محلی که انتظار دارید خودرو از آنجا وارد کادر شود فوکوس کنید، به این ترتیب درصورتی که حالت فوکوس خودکار دوربین شما دیر وارد عمل شود، لحظه مناسب برای عکاسی را از دست نخواهید داد.

از نرم افزارهای ویرایش تصویر استفاده کنید

فرایند خلاقانه‌ی عکاسی بعد از ثبت تصویر تمام نمی شود، بلکه هنوز امکانات زیادی وجود دارد تا عکسی که گرفته‌اید را بهبود دهید.

یکی از این ابزارها، نرم افزار ادوبی لایت‌روم (Adobe Lightroom) است که به شما اجازه می‌دهد تا به آسانی نورها و سایه‌های عکس را دستکاری کنید. مثلا در صورتی که تصویر خود را در یک روز آفتابی و پر نور گرفته اید، می‌توانید به سادگی کمی از شدت نور بکاهید. همچنین اگر خودرو در سایه قرار گرفته باشد، این امکان وجود دارد که کمی قسمت‌های تاریک را روشن تر کنید. یکی دیگر از ابزارهای کاربردی در این نرم افزار Brush است که با استفاده از آن قادر خواهید بود بدون دست بردن در پس زمینه، اتومبیل را روشن تر کنید.

البته هیچ روش مشخصی برای ویرایش تصویر وجود ندارد، بهتر است که برای پیدا کردن بهترین حالت کمی زمان صرف کرده و ابزارها و نرم افزارهای مختلف را بررسی کنید. همانند محل عکسبرداری، برای ویرایش تصویر نیز به سوژه خود توجه داشته باشید. برای مثال در تصویربرداری از این بنتلی جاده ثابت مانده و برای کم کردن حالت پاییزی عکس، رنگ‌های پس زمینه کمی گرم تر شده و خودرو روشن تر شده است تا توجه بینندگان را بیشتر جلب کند.

car-photography

همچنین برای نمایش حالت خشونت، هیجان و حس قدرتمند بودن در مرسدس بنزی که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، کنتراست و وضوح تصویر افزایش داشته و اشباع رنگ‌ها کمی کاهش یافته است.

تمرین کنید

همانند سایر موضوعات عکاسی، تصویربرداری از خودروها نیز به تمرین نیاز دارد. هرچه بیشتر از اتومبیل‌های مختلف در زاویه‌ها و محل‌های متفاوت عکاسی کنید، در مورد تکنیک‌های مربوط به این عکسها اطلاعات بیشتری پیدا می‌کنید و با هر عکسی که میگیرید تجربه بهتری برای ثبت تصاویر آینده خود به دست می‌آورید.

برای گرفتن عکس از خودروی در حال حرکت تمرین بیشتری داشته باشید و همچنین یک روز کامل را برای یادگیری نرم افزار لایت‌روم صرف کنید تا با ابزارها و حالت‌های مختلف عکس آشنا شوید.

در صورتی که تکنیکهای گفته شده در این مطلب را تمرین کنید در مدت زمان کمی می‌توانید به صورت حرفه‌ای از خودروها عکسبرداری کنید و تصاویری با کیفیت بالا (در حد همان اتومبیل که سوژه عکاسی شماست!) تهیه کنید.

منبع Cnet
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها