آی پینز

نگاهی به مجموعه انیمیشن‌های «چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم»

« چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم ، دنیای مخفی »

« چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم ، دنیای مخفی » نام سومین و آخرین قسمت از مجموعه “چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم” است که قرار است فوریه سال آینده روی پرده سینماها برود. این مجموعه، یک انیمیشن سه بعدی در ژانر اکشن و فانتزی است که بر اساس داستانی به همین نام ساخته شده است. فیلم، داستان پسری به نام هیکاپ از خانواده وایکینگ‌ها را روایت می‌کند که با اژدهایی عجیب به نام “بی‌دندان” روبرو شده و ماجراهایی شگفت انگیز را تجربه می‌کند. این مجموعه محصول کمپانی دریم ورکس است که قسمت اول آن در سال 2010 اکران شد و قسمت نهایی آن یعنی “چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم، دنیای مخفی ” داستان این پسر و دوست نفس‌آتشین او را به پایان خواهد رساند.

نگاهی به مجموعه انیمیشن‌های

این شاید خبر بد و غم انگیزی برای علاقمندان به این مجموعه پرطرفدار باشد چون دیگر قرار نیست ادامه‌ای برای آن وجود داشته باشد و داستان پسر و اژدها به پایان خود خواهد رسید. این مجموعه انیمیشن با دنبال کردن موضوعاتی مثل رابطه پدر و مادر با فرزندان، مفاهیم ضدجنگ و تجربه مهاجرت، یک مجموعه هوشمندانه، جذاب و سرگرم کننده به وجود آورده است که تماشای آن می‌تواند برای هر کسی جذاب و آموزنده باشد. کریس سندرز و دین دبلو سازندگان مجموعه ” چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم” پیش از این در همکاری با کمپانی دیزنی، تجربه ساخت انیمیشن “لیلو و استیچ” را داشته‌اند و به همین دلیل است که بی‌دندان، اژدهای نقش اصلی مجموعه شباهت زیادی با استیچ دارد، آن‌ها هردو چشمان بزرگ سیاهی دارند، مثل توله سگ‌ها رفتار می‌کنند و اشتباهاتی دوست داشتنی دارند که باعث می‌شود مثل یک حیوان خانگی رام و مهربان به نظر برسند.

از آن‌جایی که قرار است دلمان برای بی‌دندان تنگ شود بهتر است پیش از آن که قسمت سوم مجموعه یعنی دنیای مخفی را مشاهده کنیم، نگاهی به دو فیلم اول داشته باشیم و تجربه زیبایی را که با تماشای این دو فیلم داشتیم مجددا یادآوری کنیم.

“چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم” ساخت سال 2010، جایی که داستان شروع می‌شود

این فیلم قطعا یکی از بهترین و جذاب‌ترین داستان‌ها را برای کودکان دارد. “برک” دهکده‌ای صخره‌ای و مرطوب است که وایکینگ‌ها در آن زندگی می‌کنند. این دهکده بارها مورد هجوم اژدهاها قرار گرفته است، اژدهاهایی که گوسفندان وایکینگ‌ها را تاراج می کنند و خانه‌های آن‌ها را به آتش می‌کشند. هیکاپ (با صداپیشگی جی باروشل) هم یکی از ساکنان دهکده است که یک وایکینگ دست و پاچلفتی و نه چندان محبوب است. او 15 سال دارد و وقت خود را صرف اختراعات و ابداعات بی‌فایده می‌کند. او در مقایسه با سایر وایکینگ‌ها جثه‌ای کوچک و ضعیف دارد که به درد مبارزه کردن با اژدهاها نمی‌خورد. این در حالی است که پدر او یعنی استویک بزرگ، رئیس دهکده (با صداپیشگی جرارد باتلر) مردی بسیار درشت هیکل و قوی است.

 

اما هیکاپ می‌خواهد همان طور که هست پذیرفته شود. یک روز، هیکاپ حین امتحان کردن تله طنابی ابداعی خود، یک اژدها را به دام می‌اندازد که با اژدهاهای نفس‌آتشین قدیمی متفاوت است. او متوجه می‌شود که در واقع یکی از کمیاب‌ترین و خطرناک‌ترین گونه‌های اژدها یعنی یک اژدهای خشم شب را زخمی و اسیر کرده است. اما هیکاپ نمی‌تواند و نمی‌خواهد که اژدهای اسیر شده را بکشد چون یک نگاه یه چشمان پر از حیات اژدها کافی است تا هر کسی را مسحور کند.

نگاهی به مجموعه انیمیشن‌های

اما دم اژدها آسیب دیده و او نمی‌تواند پرواز کند، بنابراین هیکاپ با کمک گرفتن از خلاقیت و ابداع خود، یک دم پروتزی برای اژدهایی که حالا نام او را بی‌دندان (به دلیل داشتن دندان‌های جالب جمع شونده) گذاشته است می‌سازد. در یک سکانس شگفت انگیز، بی‌دندان قدرت پرواز کردن خود را دوباره به دست می‌آورد و به آسمان‌ها اوج می‌گیرد. در این زمان است که هیکاپ و بی‌دندان به بهترین دوستان هم تبدیل می‌شوند، ماجراها آغاز می‌شوند و هیکاپ به وایکینگ‌ها یاد می‌دهد که اژدهاها لزوما دشمن آن‌ها نیستند. همه اهالی دهکده یک اژدها برای سوار شدن پیدا می‌کنند و ماجرا به زیباترین شکل ادامه پیدا می‌کند.

تا این‌که مرگ سرخ وارد می‌شود، اژدهایی ترسناک که همه اژدهاهای دیگر را می‌خورد مگر این که برای او غذا و پیشکشی بیاورند. اینجاست که مشخص می‌شود دلیل حمله اژدهاها به دهکده نیز برای تامین همین پیشکشی‌ها بوده است. در یک نبرد آتشین و نفسگیر، هیکاپ و بی‌دندان به تنهایی موفق می‌شوند مرگ سرخ را شکست دهند، هیکاپ بالاخره توانایی‌های خود را ثابت می‌کند و پدرش شاهد تمام ماجرا است. اما هیکاپ در حین مبارزه، بخشی از پای چپ خود را از دست می‌دهد. از آن به بعد هم پسر و هم اژدها، هر دو صاحب پروتز می‌شوند و به دهکده بازمی‌گردند. حالا برک به آرمان‌شهری برای اژدهاها تبدیل شده است و انسان‌ها در کنار این موجودات جالب و شگفت‌انگیز زندگی مسالمت آمیزی را تجربه می‌کنند.

«چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم» قسمت دوم، محصول سال 2014

برای قسمت دوم مجموعه “چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم” دین دبلو به تنهایی نویسندگی و کارگردانی این کار را بر عهده گرفت و داستان آن را به دنیایی وسیع‌تر از زندگی وایکینگ‌ها بسط داد. او در این فیلم ما را با شخصیت‌های جدیدی آشنا می‌کند و مفاهیم تازه‌ای را از زندگی اژدهاها بیان می‌کند از جمله اژدهای آلفا، یعنی اژدهایی که به سایر اژدهاها حکومت می‌کند. ایده دبلو ایده این قسمت را از مجموعه جنگ ستارگان، اپیزود “امپراطوری ضربه می‌زند” الهام گرفته است.

دین دبلو در مصاحبه با مجله ایندی وایر می‌گوید:

نکته جالب فیلم «امپراطوری ضربه می‌زند» این بود که توانست مجموعه جنگ ستارگان را از هر جهت بسط و گسترش دهد، چه از نظر احساسی، چه از نظر کاراکترها و چه از نظر محتوا و سرگرمی. این کار مثل یک تزئین بود و هدف من هم دقیقا همین بود.

بر خلاف سایر فیلم‌های دنباله‌دار، در قسمت دوم ” چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم ” ما داستان را در پنج سال بعد از قسمت اول دنبال می‌کنیم. در این زمان برک به محلی برای پرورش اژدها و برگزاری مسابقات سرگرم کننده اژدهاسواری تبدیل شده است. هیکاپ حالا بیست سال دارد و قدبلندتر شده است. صدای بم‌تری دارد و ته ریشی روی صورتش دیده می‌شود. او حالا با یک چالش بزرگ روبرو است، این که آیا آمادگی آن را دارد که از آزادی جوانی‌اش دست بکشد و پس از پدرش ریاست قبیله وایکینگ‌ها را به عهده بگیرد.

نگاهی به مجموعه انیمیشن‌های

در همین زمان سروکله دراگو بلادیویست (با صداپیشگی جیمون هانسو) پیدا می‌شود. او رهبر یک گروه از اژدهایان است که به دهکده پر از اژدهای برک نظر دارد تا از این طریق بتواند ارتش خود را گسترش دهد. جالب است که همزمان با همه این اتفاقات، هیکاپ مادر خود والکا (با صداپیشگی کیت بلانشت) را که سال‌ها پیش گم شده بود پیدا می‌کند. او زنده است و به مبارزه و جنگ‌جویی بسیار علاقمند است. والکا هم مانند پسرش از کشتن اژدهاها سر باز می‌زند و بیست سال گذشته را در تلاش برای نجات دادن اژدهاها از چنگال دراگو بوده است.

هیکاپ از این که جمع خانواده خود را دوباره جمع کرده بسیار خوشحال است اما این خوشحالی دیری نمی‌پاید. دراگو و اژدهای آلفای او “هیولای سرگردان” به دهکده حمله می‌کنند. این هیولا قدرت کنترل کردن ذهن تمام اژدهاها، حتی بی‌دندان را نیز دارد. اتفاقات بعدی فیلم ناراحت کننده و دردناک هستند، هیکاپ که توسط هیولای سرگردان کنترل می‌شود دستور می‌گیرد تا هیکاپ را بکشد اما استویک مانع می‌شود و به وسیله بهترین دوست پسرش، به قتل می‌رسد.

این اتفاقات شاید برای یک فیلم کودک سنگین و غیرقابل تحمل باشد. اما خوشبختانه قدرت عشق و دوستی بین هیکاپ و بی‌دندان، طلسم دراگو را می‌شکند و آن‌ها در کنار هم دراگو و اژدهای آلفای او را به دریا می‌اندازند. صلح و آرامش در دهکده برک برقرار می‌شود، مادر هیکاپ دوباره به زادگاه خود بازمی‌گردد و وایکینگ‌ها در کنار هم آرمان‌شهر اژدهایی خود را  آباد می‌کنند. حالا وایکینگ‌ها یک رئیس جدید برای قبیله خود دارند، رئیس هیکاپ.

متاسفانه مثل هر چیز خوب دیگری، ” چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم ” نیز نمی‌تواند برای همیشه ادامه پیدا کند. می‌توان انتظار داشت که قسمت سوم این مجموعه نیز جذابیت‌های دو قسمت قبل را داشته باشد و در آن شاهد فراز و نشیب‌های ماجراجویانه، درام‌های خانوادگی و تقابل خیر و شر باشیم. ” چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم: دنیای مخفی ” از اوایل سال جدید میلادی در کشورهای مختلف روی پرده سینماها خواهد رفت.

نگاهی به مجموعه انیمیشن‌های

منبع Cnet
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علیرضا
علیرضا
4 سال قبل

هنوز باورم نمیشه این قسمت اخرشه

امیر
امیر
پاسخ به  علیرضا
3 سال قبل

واقعاً دردناک بود که آبه این سریعیی تمام شد