بهترین فیلم‌های علمی-تخیلی درباره‌ی تکنولوژی‌های آینده

فضاپیماها، ویران‌شهرها و ربات‌های انسان‌نمای عصبانی

خیلی از ما عاشق فیلم‌های علمی-تخیلی و تکنولوژی‌های آینده‌ای هستیم که در این فیلم‌ها به نمایش گذاشته می‌شود، خیلی از اوقات از این تکنولوژی‌های هیجان‌انگیز الهام گرفته شده و سال‌ها بعد شاهد این هستیم که به واقعیت پیوسته‌اند.

به همین دلیل است که عاشق دیدن فیلم‌های علمی-تخیلی هستیم؛ فیلم‌هایی که درباره‌ی تکنولوژی‌های آینده، جهان‌هایی پر از ماشین‌ها و احتمالات شگفت‌انگیز و ترسناک هوش مصنوعی هستند.

می‌دانیم که بعد از یک وعده‌ی غذایی سنگین آخرین چیزی که به آن نیاز دارید این است که بین فیلم‌های مختلف بچرخید و فیلم خوبی برای تماشا کردن پیدا کنید. به همین دلیل در این مقاله فهرستی از بهترین فیلم‌های علمی-تخیلی درباره‌ی تکنولوژی‌های آینده را برایتان آماده کرده‌ایم تا بتوانید به سادگی از آن‌ها لذت ببرید.

بهترین فیلم‌های علمی-تخیلی

ژانر عملی-تخیلی ژانر بزرگی است و بسته به اینکه با چه کسی صحبت کنید می‌توانید تعریف‌های مختلفی از این ژانر به دست بیاورید. اما ما در این فهرست، انتخاب‌هایمان را محدود به فیلم‌هایی کرده‌ایم که در آینده‌ای ساختگی رخ داده و به جای فانتزی روی پیشرفت‌های تکنولوژی و علمی تمرکز می‌کنند، گرچه بیشتر اوقات به سختی می‌توان این دو موضوع را از یکدیگر جدا کرد.

فهرست ما پر از ربات‌ها، تکنولوژی‌های آینده و فاجعه‌های فضایی است. پس آذوقه‌ی خود را بردارید و لباس فضایی‌تان را بپوشید. بگذارید گامی بزرگ، یا شاید هم گامی کوچک و کمی از روی ترس برداریم و وارد آینده‌ی علمی-تخیلی بشریت شویم.

بهترین فیلم‌های علمی-تخیلی

اکس ماکینا (Ex Machina)

با درخشش ستاره‌هایی همچون «اسکار آیزاک» و «دامنل گلیسون»، این داستان علمی-تخیلی گوتیک از «الکس گارلند» درباره‌ی برنامه‌نویسی است که برنده‌ی سفری شگفت‌انگیز می‌شود تا مدیر عامل اجرایی گوشه‌گیر شرکت‌شان را در مکانی دورافتاده ملاقات کند.

بعد از اینکه به مکان مورد نظر می‌رسد متوجه می‌شود که وظیفه‌اش این است که رباتی به نام «ایوا» را بشناسد، رباتی که توسط مدیر عامل اجرایی شرکت‌شان ساخته شده است. این فیلم پر از پیچش‌ها و چرخش‌های داستانی است و به همین دلیل چیز بیشتری نمی‌گوییم. اما اگر هوش مصنوعی برایتان موضوع جالبی است به هیچ وجه این فیلم سینمایی را از دست ندهید.

بهترین فیلم‌های علمی-تخیلی

فراتر از پیشتازان فضا (Star Trek Beyond)

زیاد مطمئن نبودیم که این فیلم بیش از اندازه فانتزی است یا خیر اما جهان پیشتازان فضا احساس خوبی به بیننده منتقل می‌کند و به همین دلیل این فیلم را داخل فهرست‌مان قرار دادیم.

این فیلم سیزدهمین فیلم در سری فیلم‌های پیشتازان فضا و سومین فیلم پس از تولید مجدد فیلم‌های پیشتازان فضا (2009) و پیشتازان فضا به سوی تاریکی (2013) است. مانند دو فیلم پیشین، ستاره‌های سینما «کریس پاین» در نقش «کاپیتان جیمز تی کرک» و «زکری کوئینتو» در نقش «فرمانده اسپاک» در این فیلم حضور دارند.

در این فیلم «یواس‌اس اینترپرایز» در مرزهای محدوده‌ی اتحادیه‌ی فضایی توسط نیروهایی بیگانه مورد هجوم قرار می‌گیرد. ارتباط خدمه قطع شده است و مجبورند با این دشمن ظالم مبارزه کنند. گرچه خلاصه‌ی داستان این فیلم آنقدرها هم نوآورانه نیست اما تماشای آن لذت‌بخش است و طرفداران پیشتازان فضا آن را دوست خواهند داشت.

بهترین فیلم‌های علمی-تخیلی

ماه (Moon)

این فیلم که توسط «دانکن جونز» نوشته و کارگردانی شده است داستان فضانوردی به نام «سم بل» است که روی ماه زندگی می‌کند و به استخراج هلیم-3 مشغول است. مدت قرارداد او سه سال است و تنها همراه او، رباتی با نام «گرتی» است.

«سم بل» پس از مدتی کار در ماه به سرعت صبر خود را از دست می‌دهد و منتظر پایان قراردادش است و هدف خود را از این مأموریت در پایگاه فضایی زیر سؤال می‌برد. فیلم ماه انتخابی عالی برای کسانی است که کاوش فضایی، تکنولوژی‌های آینده و تعامل انسان با هوش مصنوعی برایشان جالب است.

بهترین فیلم‌های علمی-تخیلی

فراموشی (Oblivion)

تام کروز نقش اصلی این فیلم را ایفا می‌کند. فیلم فراموشی درباره‌ی آینده‌ای است که در آن زمین به دلیل جنگی طولانی‌مدت با بیگانگانی به نام «اسکَوز» تخریب شده است. شغل او تعمیر ربات‌ها است اما در طی یکی از مأموریت‌هایش با فضاپیمایی سقوط کرده مواجه شده و این مواجهه باعث می‌شود تمام چیزهایی که درباره‌ی گذشته‌ی زمین به او گفته شده است را زیر سؤال ببرد.

بهترین فیلم‌های علمی-تخیلی

میان‌ستاره‌ای (Interstellar)

اوضاع زمین خوب نیست. بحران، قحطی، خشکسالی و بیماری دامن‌گیر بشریت شده است و از دست هیچکس کمکی بر نمی‌آید. پس تنها راه ممکن پیدا کردن نقطه‌ای دیگر برای زندگی یا پیدا کردن منابع دیگری است.

در حالی که همه چیز به سمت ویرانی می‌رود، کرم‌چاله‌ای در لبه‌های منظومه‌ی شمسی کشف می‌شود. گروهی از فضانوردان به رهبری «متیو مک‌کانهی» در نقش «کوپر» به مأموریتی می‌روند تا پاسخ‌ها را بیابند. این فیلم داستان فضایی فوق‌العاده‌ای است و در عین حال داستانی شدیداً احساسی را درباره‌ی خانواده، اتصال و عشق بازگو می‌کند. دستمال کاغذی‌ها را نزدیک خودتان نگه دارید.

بهترین فیلم‌های علمی-تخیلی

لوپر (Looper)

این فیلم هوشمندانه از «ریان جانسون» درباره‌ی گروهی از قاتلان قراردادی به نام لوپرها است. اما پیچیدگی داستان اینجا است که آن‌ها به جای کشتن قربانیان در زمان حال، قربانیانی را می‌کشند که توسط این گروه خلافکار از آینده به گذشته فرستاده شده‌اند. هر چقدر بیشتر درباره‌ی داستان این فیلم بگوییم پیچیدگی‌ها و چرخش‌های داستانی این فیلم درگیرکننده را بیشتر برایتان خراب می‌کنیم. این فیلم نگاه هوشمندانه‌ای به سفر در زمان دارد که ممکن است شما را به مدت چند روز درگیر خود کند.

بهترین فیلم‌های علمی-تخیلی

تلقین (Inception)

یک داستان سرقت آینده‌نگرانه که در آن یک دزد با استفاده از تکنولوژی به اشتراک‌گذاری رؤیاها سراغ دزدی ایده‌ها، رازها و هر چیزی می‌رود که بتواند برای او سودآور باشد. اما شخصی به سراغ او می‌آید که درخواست دقیقاً برعکسی دارد، اینکه او از این تکنولوژی استفاده کند تا به جای دزدی ایده‌ها، ایده‌ای را در ذهن شخصی بکارد.

بهترین فیلم‌های علمی-تخیلی

روزهای عجیب و غریب (Strange Days)

این فیلم که به کارگردانی «کاترین بیگلو» تولید شده است، داستان آینده‌ای است که در آن احساسات و خاطرات انسان‌ها در دیسک‌هایی ذخیره می‌شوند. این دیسک‌ها به صورت غیرقانونی از قشر مغزی افراد ضبط شده و هر کس که آن‌ها را داشته باشد می‌تواند هر چیزی که توسط شخص دیده و احساس شده را ببیند و تجربه کند. یکی از کارکنان اداره‌ی پلیس لس‌آنجلس که وظیفه‌ی بررسی دیسک‌های غیرقانونی را بر عهده دارد دیسکی دریافت می‌کند که حاوی عمل مجرمانه و خشنی است و تصمیم می‌گیرد به بررسی این پرونده بپردازد.

بهترین فیلم‌های علمی-تخیلی

بلید رانر (Blade Runner)

بلید رانر یکی از بهترین فیلم‌های علمی-تخیلی تاریخ و داستان ویران‌شهری در آینده است که در آن بلید رانری به نام «ریک دکارد» با بازی «هریسون فورد» باید گروهی از ربات‌های انسان‌نما را پیدا کرده و بکشد، این ربات‌ها فضاپیمایی را ربوده و فرار کرده‌اند. صحنه‌هایی که از شهرهای آینده و اتومبیل‌های پرنده در این فیلم می‌بینیم فوق‌العاده هستند و به احتمال زیاد بعد از تماشای این فیلم درگیر بحثی اخلاقی درباره‌ي ایجاد ربات‌های انسان‌نما خواهید شد.

بهترین فیلم‌های علمی-تخیلی

بلید رانر 2049 (Blade Runner 2049)

این فیلم که در دنیای 30 سال بعد بلید رانر رخ می‌دهد درباره‌ی مأمور پلیسی به نام «کی» با نقش‌آفرینی «رایان گاسلینگ» است که به دنبال آخرین بازمانده از یک سری قدیمی ربات‌های انسان‌نما است. او در یکی از مأموریت‌هایش به رازی تاریک پی می‌برد که می‌تواند کل جهان را دچار آشفتگی کند.

بلید رانر 2049 با وجود نقدهای بدی که از برخی از منتقدین دریافت کرده است فیلم فوق‌العاده‌ای است و علاوه بر این صحنه‌هایی که در فیلم اول عاشق آن‌ها شده‌ایم، صحنه‌هایی از اتومبیل‌های پرنده و شهرهای آینده و تکنولوژی‌های شگفت‌انگیز، را می‌توانیم دوباره در این فیلم ببینیم.

بهترین فیلم‌های علمی-تخیلی

گزارش اقلیت (Minority Report)

در آینده‌ای نه چندان دور، مراجع قضایی می‌توانند قبل از وقوع جرم شخص خلافکار را تشخیص داده و دستگیر کنند. چنین چیزی به این معنی است که افراد قبل از اینکه مرتکب خلاف شوند دستگیر می‌شوند، هیچ قاتلی وجود ندارد و همه احساس امنیت بیشتری دارند. چنین داستانی فیلم خوبی نمی‌شود و به همین دلیل است که این سیستم دچار اشتباه شده و رئیس پلیس، «جان اندرسون» با نقش‌آفرینی تام کروز، باید برود و حقیقت پشت پرده‌ی این نابهنجاری را کشف کند.

این فیلم که بر اساس داستان کوتاهی از «فیلیپ کی دیک» ساخته شده است پر از پیچیدگی‌های داستانی و همچنین شامل مثال‌های فوق‌العاده‌ای از تکنولوژی‌های آینده از جمله صفحات هولوگرافیکی است که با اشاره‌ی دست کار می‌کنند و «اندرسون» با دستکش خاصی از آن‌ها استفاده می‌کند.

بهترین فیلم‌های علمی-تخیلی

نابودگر (The Terminator)

یک سایبورگ خشن به نام نابودگر از سال 2029 به سال 1984 فرستاده شده است تا «سارا کانر»، زنی که فرزند او آغازگر جنگی علیه ماشین‌ها خواهد بود، را بکشد. اما برای ایجاد موازنه، سربازی از آینده نیز فرستاده شده است تا از این خانم در برابر این ربات فناناپذیر محافظت کند. نابودگر فیلم کلاسیک اکشنی با بازیگری آرنولد است که در آن شاهد ربات‌های خشن زیاد و آینده‌ای هستید که توسط این ربات‌ها کنترل می‌شود.

بهترین فیلم‌های علمی-تخیلی

مگس (The Fly)

«ست براندل»‌ با نقش‌آفرینی «جف گلدبلوم» دانشمند برجسته‌ای است که در سری آزمایش‌های خود به دنبال انتقال ماده است. او فکر می‌کند همه چیز به خوبی پیش رفته است و به همین دلیل تصمیم می‌گیرد خودش را منتقل کند. نکته‌اش کجاست؟ این که یک مگس نیز همراه او وارد این انتقال شده است. اوه اوه.

بهترین فیلم‌های علمی-تخیلی

پلیس آهنی (Robocop)

در ویران‌شهری در آینده، یک پلیس آسیب‌دیده به عنوان سایبورگی بسیار قدرتمند به خیابان‌ها باز می‌گردد. پلیس آهنی داستان علمی-تخیلی کلاسیکی درباره‌ی ترکیب انسان و ماشین است که ممکن است بعضی اوقات کمی اغراق شده به نظر برسد اما اگر تا به حال این فیلم را مشاهده نکرده‌اید ارزش تماشا کردن را دارد.

بهترین فیلم‌های علمی-تخیلی

بازیکن شماره یک آماده (Ready Player One)

آینده‌ای با حضور واقعیت مجازی که هم رؤیا و هم کابوس است. خبر خوب این است که واقعیت مجازی آنقدر پیشرفت کرده که بسیار واقع‌گرایانه و شگفت‌انگیز است و هیچکس نمی‌خواهد از آن خارج شود، اما خبر بد نیز همین است.

همه درگیر واقعیت مجازی و جهان مجازی وسیعی به نام «اوایسیس» هستند. تقریباً زندگی همه ویران شده و جهان در حال فروپاشی است اما همه‌ی این‌ها اشکالی ندارد تا اینکه سازنده‌ی «اوایسیس» می‌میرد و اینکه مالکیت این دنیا به دست چه کسی می‌افتد نامعلوم است.

 

منبع techradar
مطالب پیشنهادی
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Shayli
Shayli
1 سال قبل

Good