آی پینز

چگونه صدای “دینگ” در هنگام تنظیم صدای ویندوز را خاموش کنیم؟

ویندوز از صدایی مانند “بیپ” یا “دینگ” برای هشدار در مورد اقدامات خاصی همچون تغییر سطح صدا استفاده می‌کند. در حالی که این ویژگی می‌تواند برای بسیاری از افراد به خصوص آن‌هایی که مشکل خاصی دارند مفید است، اما شنیدن مداوم صدای بوق در هنگام کم و زیاد کردن صدا می‌تواند آزاردهنده باشد، به خصوص اگر از هدست بلوتوثی استفاده می‌کنید.

اگر شما هم این صدای دینگ را که هنگام تنظیم لغزنده صدا در ویندوز پخش می‌شود آزاردهنده می‌دانید، می‌توانید آن را برای بلندگوی سیستم و هدست بلوتوثی خاموش کنید.

توجه داشته باشید که روند خاموش کردن صدای هشدار تغییر صدا برای بلندگوی سیستم، دستگاه‌های صوتی سیمی و دستگاه‌های صوتی بلوتوثی با هم متفاوت است. در ادامه با دستورالعمل‌هایی جداگانه به روش کار در هر یک از این موارد می‌پردازیم. پس با ما در دیجی رو همراه باشید.

1. سطح صدا را با استفاده از صفحه لمسی یا ماوس تغییر دهید

تنظیم صدای ویندوز

بد نیست بدانید که با استفاده از چرخ اسکرول ماوس یا تاچ‌پد لپ تاپ خود می‌توانید صدا را در رایانه مبتنی بر ویندوز 11 تغییر دهید، بدون اینکه هیچ صدای بوقی پخش شود. این ویژگی مفید به شما امکان می‌دهد هنگام تغییر صدا، صدای دینگ را بدون غیرفعال کردن کامل صدای اعلان‌ها خاموش کنید. برای انجام این کار در ویندوزهای 10 و 11 باید به صورت زیر عمل کنید:

 • ویندوز 11: نشانگر ماوس را روی آیکون بلندگو در کنار ساعت ویندوز نگه دارید و برای تغییر سطح صدا چرخ اسکرول ماوس را به بالا و پایین بغلتانید. متوجه خواهید شد در حالی که سطح صدا تغییر می‌کند، هیچ صدای بوق و دینگی از بلندگو یا هدست سیمی شما پخش نمی‌شود.
 • ویندوز 10: برای مشاهده نوار لغزنده تنظیم صدا، روی آیکون بلندگو در کنار ساعت ویندوز کلیک کنید. مکان‌نمای ماوس را روی نوار لغزنده نگه دارید و برای تنظیم بلندی صدا بدون شنیدن صدای بوق، چرخ اسکرول ماوس را به بالا و پایین بغلتانید.

علاوه بر این، می‌توانید از کلیدهای مخصوص تنظیم صدا روی صفحه کلید لپ تاپ یا رایانه دسکتاپ خود برای تنظیم صدا بدون شنیدن صدای بوق استفاده کنید.

2. صدای بوق لغزنده صدا را برای هدست یا بلندگوی سیمی خود غیرفعال کنید

می‌توانید بوق یا صدای اعلان را برای نوار لغزنده صدا از طریق تنظیمات صدا برای همیشه غیرفعال کنید. این کار اعلان یا صدای هشدار را برای سایر عملکردهای سیستمی نیز غیرفعال می‌کند، بنابراین قبل از خاموش کردن صدای بوق این موضوع را در نظر داشته باشید.

برای غیرفعال کردن دائمی صدای بوق در ویندوز 11:

 1. کلیدهای ترکیبی Win + R را فشار دهید تا پنجره Run باز شود.
 2. عبارت mmsys.cpl را تایپ کنید و روی OK کلیک کنید تا پنجره Sound باز شود.
  تنظیم صدای ویندوز
 3. در پنجره Sound، وارد سربرگ Sounds شوید.
 4. در بخش Program Events، به پایین بروید و Notifications را انتخاب کنید.
  تنظیم صدای ویندوز
 5. سپس، در بخش Sounds، روی پنجره کشویی Window Notify System Generic کلیک کنید.
  تنظیم صدای ویندوز
 6. در مرحله بعد، تا انتها به بالا بروید و (None) را انتخاب کنید.
 7. برای ذخیره تغییرات روی Apply و در نهایت OK کلیک کنید.

با اعمال این تغییرات، دفعه بعد که صدا را تنظیم می‌کنید، ویندوز دیگر صدای بوق آزاردهنده را پخش نخواهد کرد.

برای غیرفعال کردن دائمی صدای بوق در ویندوز 10:

 1. روی آیکون بلندگو در کنار ساعت ویندوز کلیک راست کرده و Sound را انتخاب کنید.
  تنظیم صدای ویندوز
 2. سپس، وارد سربرگ Sounds در پنجره Sound شوید.
  تنظیم صدای ویندوز
 3. در بخش Program Events، به پایین اسکرول کنید و Default Beep را انتخاب کنید.
  تنظیم صدای ویندوز
 4. در بخش Sounds، روی منوی کشویی Windows Background کلیک کنید.
 5. سپس، تا انتها به سمت بالا حرکت کنید و (None) را انتخاب کنید.
 6. برای ذخیره تغییرات روی Apply و سپس OK کلیک کنید.

3. صدای بوق تغییر صدا را برای هدست یا بلندگوی بلوتوثی غیرفعال کنید

در حالی که می‌توانید اعلان یا صدای بوق را در تنظیمات صدا غیرفعال کنید، این کار پروفایل صوتی داخلی هدست شما را بازنویسی نمی‌کند. به عنوان مثال، هدست Sennheiser HD 4.40 BT دارای یک بوق داخلی و صداهای هشدار برای نشان دادن تنظیم صدا است.

در این مثال، هنگامی که به صورت بی‌سیم متصل می‌شوید، هر زمان که میزان صدا را تنظیم کنید، هدست همچنان صدای بوق را پخش خواهد کرد. می‌توانید این مشکل را با اصلاح مقدار یک DWORD با نام Absolute Volume در ویرایشگر رجیستری برطرف کنید. مقدار Absolute Volume با دستگاه‌های صوتی بلوتوث و پروفایل کنترل صوتی/تصویری آن‌ها مرتبط است.

توجه داشته باشید که ایجاد تغییرات در رجیستری ویندوز ریسک‌هایی به همراه دارد. بنابراین، قبل از تلاش برای ایجاد تغییرات، توصیه می‌کنیم یک نقطه بازیابی ایجاد کرده و یک نسخه پشتیبان از رجیستری ویندوز تهیه کنید.

برای غیرفعال کردن صدای بوق در دستگاه‌های صوتی بلوتوث باید مراحل زیر را پیگیری کنید:

 1. کلیدهای ترکیبی Win + R را فشار دهید تا کادر Run باز شود.
 2. عبارت regedit را تایپ و روی OK کلیک کنید تا ویرایشگر رجیستری باز شود. در صورت نمایش داده شدن هشدار User Account Control، روی Yes کلیک کنید.
  تنظیم صدای ویندوز
 3. در ویرایشگر رجیستری، به مسیر زیر بروید. همچنین می‌توانید مسیر را برای دسترسی راحت‌تر به آن، کپی و جایگذاری کنید:
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Bluetooth\Audio\AVRCP\CT
 4. در قسمت سمت راست، DWORD با نام DisableAbsoluteVolume را پیدا کنید. اگر چنین مقداری وجود ندارد، باید آن را ایجاد کنید.
  تنظیم صدای ویندوز
 5. برای ایجاد یک مقدار جدید، روی کلید فرعی CT در سمت چپ کلیک راست کرده و گزینه New و سپس DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید. در نهایت، مقدار را به DisableAbsoluteVolume تغییر نام دهید.
  تنظیم صدای ویندوز
 6. سپس روی DisableAbsoluteVolume دابل کلیک کرده و در قسمت Value data عدد 1 را تایپ کنید.
 7. برای ذخیره تغییرات روی OK کلیک کنید.

ویرایشگر رجیستری را ببندید و کامپیوتر خود را یکبار مجدداً راه‌اندازی کنید. پس از راه‌اندازی مجدد، از چرخ اسکرول ماوس یا پد لمسی برای تنظیم صدای هدست بلوتوث یا بلندگوی بی‌سیم خود استفاده کنید و مطمئن باشید که هیچ صدای بوقی نخواهید شنید.

برای فعال کردن دوباره صدای بوق، مقدار داده شده به DisableAbsoluteVolume در ویرایشگر رجیستری را به 0 تغییر دهید و روی OK کلیک کنید. در نهایت، کامپیوتر خود را مجدداً راه‌اندازی کنید تا تغییرات اعمال شود.

4. صدای دینگ را با استفاده از PowerShell در ویندوز 10 خاموش کنید

با استفاده از ابزار PowerShell می‌توانید به سرعت صدای بوق را در ویندوز 10 فعال یا غیرفعال کنید. روش PowerShell در صورتی مفید است که شما اغلب میزان بلندی صدا را تغییر می‌دهید و نمی‌خواهید همیشه با تنظیمات صدا درگیر شوید.

برای غیرفعال کردن صدای بوق با استفاده از PowerShell:

 1. کلید Win را فشار دهید تا منوی استارت باز شود و سپس عبارت powershell را در کادر جستجو تایپ کنید.
  تنظیم صدای ویندوز
 2. در لیست نتایج روی Windows PowerShell کلیک راست کرده و Run as administrator را انتخاب کنید.
  تنظیم صدای ویندوز
 3. در پنجره PowerShell دستور زیر را تایپ کرده و کلید اینتر را فشار دهید:
  Set-service beep -startuptype disabled
 4. مانند اغلب دستورات PowerShell، این دستور نیز پس از اجرا شدن هیچ خروجی خاصی را نشان نخواهد داد. اما، اگر خطایی وجود نداشته باشد، پس از اجرای دستور صدای بوق در رایانه ویندوزی شما خاموش خواهد شد.
 5. برای فعال کردن دوباره صدای بوق نیز باید دستور زیر را تایپ کرده و کلید اینتر را فشار دهید:
  set-service beep -startuptype auto

نحوه فعال کردن صدای بیپ در ویندوز 10 و 11

تنظیم صدای ویندوز

اگر به هر دلیلی خواستید دوباره صدای بوق را در ویندوز فعال کنید، کافیست تنظیمات صدا را باز کرده و Sound Scheme را روی حالت Windows Default قرار دهید. در اینجا نحوه انجام کار آمده است:

 1. کلیدهای ترکیبی Win + R را فشار دهید تا کادر Run باز شود، عبارت mmsys.cpl را تایپ کرده و OK کنید.
 2. بعد، وارد تب Sound شوید.
 3. در بخش Sound Scheme، روی منوی کشویی Windows Default (modified) کلیک کنید.
 4. در مرحله بعد، Windows Default را از لیست گزینه‌ها انتخاب کنید.
 5. برای ذخیره تغییرات روی Apply و در نهایت OK کلیک کنید. با این کار صدای بوق در رایانه ویندوز شما دوباره فعال خواهد شد و هر بار که میزان بلندی صدا را تغییر دهید این صدا پخش خواهد شد.

غیرفعال کردن صدای تغییر صدا در ویندوز

اگر صدای بوق هنگام تنظیم صدای سیستم را آزاردهنده می‌دانید، می‌توانید آن را از تنظیمات صدا و یا از طریق ابزار PowerShell غیرفعال کنید. اگر نمی‌خواهید صدای بوق را خاموش کنید، سعی کنید صدای رایانه را با استفاده از اسکرول ماوس یا صفحه لمسی و بدون فعال کردن هشدار تغییر صدا تنظیم کنید.

برای غیرفعال کردن صدای بوق هدست یا بلندگوی بلوتوثی هم باید ورودی رجیستری مرتبط با دستگاه‌های صوتی بلوتوثی را تغییر دهید.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها