چگونه از کسی که دوستش داریم متنفر شویم و یا او را فراموش کنیم؟ (قسمت اول)

وقتی کسی که دوست دارید، به شما آسیب می‌رساند، کنار آمدن با آن دشوار خواهد بود. شاید به نظرتان برسد که در این وضعیت بهترین کار این باشد که تمام عشقتان را به نفرت تبدیل کنید، اما خب، این کار فقط همه چیز را دشوار تر می کند، چراکه نفرت متضاد عشق نیست و هر دو احساسات قوی هستند که از شما انرژی زیادی می گیرند. اگر می‌خواهید از احساس دردی که بخاطر از دست دادن کسی( چه از طریق جدایی، چه از طریق دعوا، چه از طریق مرگ و یا هرچیز دیگری) رها شوید، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که با احساساتتان کنار بیایید و در جست و جوی پیش بردن زندگی و بازگشت به زندگی عادی تان باشید. در ادامه با دیجی رو همراه باشید تا ترفندهایی را در این باره برای شما عنوان کنیم!

 

چیزهایی که یادآور او هستند را کنار بگذارید

۱-اطلاعات تماس مربوط به او را حذف کنید

اگر آن شخص قرار نیست دیگر بخشی از زندگی شما باشد، باید اطلاعات تماس او را حذف کنید. این کار باعث می‌شود از تلفن زدن، پیام دادن یا ایمیل زدن اجتناب کنید. شاید شماره تلفن، ایمیل یا آی دی آنها را حفظ باشید، اما حذف کردن آنها از موبایل، کامپیوتر، تبلت و وسایل دیگر برقراری ارتباط سریع با آنها را کمی دشوارتر می کند. برای مثال اگر اطلاعات تماس دوست قبلی تان را از تلفن حذف کنید، کم تر وسوسه می شوید که راحت روی اسم او کلیک کرده، زنگ بزنید یا پیام دهید، یا حداقل اینکه باعث می شود قبل از انجام دادن این کارها کمی فکر کنید.

بیشتر بخوانید: 6 نشانه دردناک که شما در یک رابطه و عشق یک طرفه گرفتار شده‌اید!

۲_شماره تلفن آنها را مسدود و یا بلاک کنید

اگر آن شخص همچنان زنگ می زند و پیام می دهد و شما هم گوشی هوشمند دارید، می توانید به راحتی برنامه‌ای برای بلاک کردن شماره ها دانلود کنید و دیگر نوتیفیکیشنی دریافت نکنید.

اگر سخت تلاش می کنید که ذهنتان را از او دور نگه دارید، این بهترین کار است، چراکه هربار که تماس می گیرد یا پیام می دهد، به یادش خواهید افتاد و شاید وسوسه شوید که جوابش را بدهید!

۳_او را در شبکه های اجتماعی بلاک کنید

اگر در حال تلاش برای گذشتن از کسی هستید، اینکه هنوز هم آنها را در فیسبوک و اینستاگرام و… داشته باشید ایده ی خوبی نیست. بجای اینکه فقط آنها را دیلیت کنید، بلاک هم بکنید! اینطوری نه شما می بینید که آنها چه چیزی پست می کنند نه آنها می بینند که شما چه چیزی پست کرده‌اید. شاید وسوسه شوید و دلتان بخواهد از طریق اینستاگرام و فیسبوک مطلع شوید که او در چه حال و روزی است و چه می کند، اما خودتان را کنترل کنید و این کار را نکنید، چراکه این کار فقط گذشتن از آنها و فراموش کردنشان را سخت تر می کند و نمی‌توانید درست زندگی کنید.

۴_مکالمات قبلی را پاک کنید

تمام مکالمات قبلی از قبیل اس ام اس ها، پی ام ها و هر چتی که هرکجا دارید را پاک کنید. می توانید با وقتی که دارید کارهای بهتری انجام دهید تا اینکه این پیام ها را بارها و بارها بخوانید و احساس اندوه کنید.

۵_پیش از پاک کردن عکس ها درست فکر کنید

قبل از پاک کردن عکس ها خوب فکر کنید که آیا واقعا می‌خواهید این بخش از زندگی تان را برای همیشه فرامو‌ش کنید یا نه. باگذشت زمان شاید بخواهید به رابطه تان دوباره فکرکنید و یا حداقل خاطرات آن دوران را دوباره مرور کنید.

شاید از اینکه کاملاً عکس ها را پاک کنید پشیمان شوید، به همین خاطر آنها را در یک جعبه یا فلش ذخیره کنید و مثلا تا زمانیکه حس کنید آمادگی رویارویی با آنها را دارید، به یکی از دوستانتان به امانت دهید.

۶- اشیاء و یادگاری ها را در یک جعبه بگذارید.

در خانه و در وسایلتان جست و جو کنید و هرچیزی که او را به یاد شما می اندازد جمع کنید. شاید بخواهید آنها را در یک جعبه نگه دارید و وقتی آمادگی داشتید نگاهی به آنها بیندازید.

شاید بخواهید بعدا آنها را به کسی بدهید یا بسوزانید، اما فعلا فقط از جلوی چشمانتان جمع کنید تا دائما به یاد او نیافتید. اگر هم خواستید آنها را بسوزانید مراقب باشید که جای درستی این کار را انجام دهید و وسط اتاق خوابتان آتش سوزی راه نیندازید!

کار کردن بر روی احساسات

۱_بدانید که شما بر روی احساساتتان کنترل دارید

مطالعات نشان داده اند که اگر به احساساتمان از لحاظ علمی نگاه کنیم، بهتر می توانیم آنها را تنظیم کنیم. شاید همین الان فکر کنید که کنترل کاملی بر روی احساساتتان ندارید، اما اگر صبر و استقامت نشان دهید، می توانید مغزتان را آموزش دهید که به شیوه‌ی کنترل شده ای به مسائل و رویدادها پاسخ دهد. مثلا مسائل را با آرامش و بطور عینی مشاهده کنید بجای اینکه همه چیز را شخصی برداشت کرده و به خودتان بگیرید.

بیشتر بخوانید: هشت چیزی که باید رها کنید تا خودتان را پیدا کنید و به خودیابی برسید

۲_احساساتتان را بپذیرید

از دست دادن کسی که دوستش دارید می تواند شما را درگیر یک سری احساسات آشفته از قبیل شوک، بی حوصلگی، بی اعتمادی، خشم، اندوه، ترس و یا حتی شادی و آرامش کند، شاید حتی چندتا ازین موارد را با هم و همزمان تجربه کنید!!

بجای اینکه با احساساتتان مبارزه کنید، سعی کنید آنها را بپذیرید و بگذارید باشند! این کار می تواند به ‌شما کمک کند که یک قدم به عقب بازگردید، احساساتتان را مشاهده کنید و سرانجام آنها را از خود جدا کنید.

به خودتان یادآوری کنید که این احساسات کاملا طبیعی هستند و حتی می توانید به خودتان بگویید که( من به دلیل از دست دادن این رابطه ناراحتم و اینا هم احساسات طبیعی هستند که وجود دارند)

۳_ احساساتتان را ثبت کنید

می توانید احساساتتان را بنویسید و یا حتی صدای خودتان را در حین صحبت کردن راجع به آنها ضبط کنید. نکته ای که وجود دارد این است که احساساتتان را در خودتان خفه نکنید زیرا این کار حرکت به جلو را سخت تر خواهید کرد. بعضی متخصصین پیشنهاد میکنند که وقایع روزانه را بصورت خاطره ثبت کنید زیرا این کار باعث می شود با احساساتتان رو به رو شوید و حتی دریابید که چطور می توانید بر آنها غلبه کنید

اگر بیرون از خانه هستید و احساس می کنید که باید خودتان را تخلیه کنید، از دفترچه یادداشت موبایلتان استفاده کنید و اگر ندارید یکی دانلود کنید.

ثبت احساسات می تواند در هنگام برقراری ارتباط با کسی که از دست دادید یا از او دلخور هستید بسیار مفید باشد. بجای اینکه به آنها زنگ بزنید، می توانید احساساتتان را بنویسید یا ضبط کنید اما خب اینها را نباید برای او بفرستید، زیرا این کار فقط برای کمک به شماست. شاید حتی بعد از نوشتن یا ضبط کردن بخواهید نوشته ها یا فایلی که ضبط کردید را نابود کنید.

۴_خودتان را آزار ندهید

هم برای اینکه رابطه ای شروع شود و هم برای اینکه رابطه ای تمام شود به رضایت دو طرف نیاز است. این بدان معنا است که شما کنترل کاملی بر روی رابطه نداشته اید و این قضیه کاملا دوطرفه است و شما هم اکنون فقط می توانید خودتان را کنترل کنید. مدام رابطه را در ذهنتان مرور نکنید و به اینکه اتفاقات می توانستند جور دیگری بیافتند فکر نکنید، الآن دیگر گذشته ها گذشته و شاید واقعا در آن لحظات کاری از دست شما برنمی آمده است. مثلا شاید تفاوت تان این بوده که چیزهای متفاوتی را از زندگی می خواستید و خب این مسئله کاملا شخصی است و شما حق دارید که حق انتخاب داشته باشید.

بجای اینکه مدام از خودتان بپرسید(چرا من؟) یا اینکه به خودتان بگویید (بی مصرفِ بی ارزش)، به این فکر کنید که چه چیزی را می توانستید در رفتارتان تغییر دهید و از آن درس بگیرید. به جای اینکه خودتان را آزار بدهید سعی کنید از خودتان مراقبت کنید. می توانید با افتخار کردن به خودتان برای اینکه به بلوغ رسیده اید و می توانید از پیش آمد بوجود آمده درس بگیرید و به جلو حرکت کنید شروع کنید!

۵_ خاطرات بد را به یاد بیاورید

وقتی رابطه ای تمام می شود، افراد فقط به چیزهای خوب فکر می کنند و با آنها خودشان را شکنجه می دهند. با یادآوری خاطرات بد در رابطه می توانید به این جدایی به عنوان پیشامدی مثبت نگاه کنید.

علاوه بر اینکه به چیزهای منفی در رابطه نگاه می کنید، به این هم فکر کنید که آیا آن شخص در بوجود آوردن آن چیزهای منفی مقصر بوده یانه. مثلا( وقتی من با تو بودم، بخاطر تو از بقیه ی دوستام جدا شده بودم، دیگه نمیتونستم سرگرمی ها و کارهای موردعلاقه‌ی خودم و انجام بدم و اینجوری حس می کردم که دارم به نسخه ی دیگه ای از تو تبدیل میشم و خب من و تو باهم فرق داشتیم و من خودم و دوست داشتم!)

اینکه لیستی از نکات بد رابطه تهیه کنید می تواند بسیار کمک کننده باشد. فقط مطمئن باشید که در جای امنی است یا اصلا بعد از نوشتن آنها را نابود کنید. آن را به کسی نشان ندهید، مخصوصا کسی که سعی دارید خودتان را از او جدا کنید چون این کار فقط باعث پیش آمدن قضایای دیگری می شود و کار را برای شما سخت تر می کند.

۶_از او متنفر نشوید

بجای اینکه احساس نفرت و عصبانیت کنید، سعی کنید برای او احساس تاسف کنید، شاید او با چیزی به طور آگاه یا ناخودآگاه در خودش درگیر است و شما از آن بی خبرید.

۷_با کسی که به او اعتماد دارید احساساتتان را درمیان بگذارید

مطالعات نشان داده اند که اگر افراد راجع به مشکلاتشان صحبت کنند راحتتر آنها را پشت سر می گذارند. فرقی نمی کند خانواده باشد، دوست باشد، دوست اینترنتی باشد یا هرکس دیگر، فقط با کسی که به او اعتماد دارید و می دانید احساساتتان را جدی می گیرد صحبت کنید.

با کسانی که احساسات شما را نادیده می گیرند صحبت نکنید، چراکه فقط باعث می شوند حس بدتری پیدا کنید. اگر واقعا با احساساتتان درگیرید، شاید بهتر باشد که با یک مشاور صحبت کنید. یک مشاور خوب می تواند راه کارهایی عملی برای پشت سرگذاشتن مسائل به شما نشان بدهد.

این را هم مدنظر داشته باشید که خیلی برای دوستانتان پرحرفی نکنید، زیرا ممکن است حوصله شان را سر ببرید و از شما دوری کنند.

۸_صبور باشید

بهبود یافتن پس از پایان یک رابطه به زمان احتیاج دارد، انتظار نداشته باشید که سریع با آن کنار بیایید. شاید هیچ وقت نتوانید کاملا دست از دوست داشتن آن شخص بردارید اما با گذشت زمان عشق کم کم محو می شود و یادتان می رود.

شاید یک روزی وقتی به عقب برمیگردید، به این که چقدر آن شخص را دوست می داشته اید لبخند بزنید و اینگونه تصور کنید که آن دوران مربوط به بخشی از زندگی تان بوده و دیگر گذشته است.

۹_مثبت باشید

مادامی که در حال فراموش کردن این شخص هستید، ممکن است هم روزهای خوبی داشته باشید و هم روزهای بد. مثبت بودن به این معنا نیست که روزهای بد را نادیده بگیرید بلکه بدان معناست که باور داشته باشید روزهای خوب بازهم خواهند آمد.

شاید بعضی روزها نتوانید خودتان را جمع و جور کنید. اشکالی ندارد. سعی کنید با نگرشی مثبت به آن نگاه کنید. شاید حتی اینکه در روزهای بد سرتان را با کتاب، فیلم و یا آهنگ های غمگین گرم کنید و چند قطره ای اشک بریزید فکر بدی نباشد! به خودتان بگویید که ( بسیار خب، امروز و اینجوری میگذرونم، اما فردا سعی می کنم جور دیگه ای باشم. من اون قدر قوی هستم که از پس این داستان بربیام!)

این مطلب دو قسمتی است، می توانید ادامه‌ی این مطلب را در اینجا مطالعه کنید. لطفا نظرات خود را درباره‌ی این مطلب با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید!

چگونه از کسی که دوستش داریم متنفر شویم یا او را فراموش کنیم؟(قسمت دوم)

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع wikihow
مطالب مرتبط

48
دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar
34 دیدگاه
14 پاسخ
0 دنبال‌کننده
 
باحال‌ترین دیدگاه
داغ‌ترین دیدگاه
فاطمه
فاطمه

بد نبود خوب بود ولی من امتحانش کردم نشد

فاطمه
فاطمه

نشدنی بود کاملا غیر ممکن هزکاری کردم نشد

ناشناس
ناشناس

واقعانمیشه

ناشناس
ناشناس

هزار بار هم بکنی باز نمیشه

ناشناس
ناشناس

خیلی خوب بود مرسی

nazi
nazi

خوب بود فقط کاش در مورد اینکه بخایم منطقی با طرف حرف بزنیم هم مطلبی داشتین

لاله
لاله

بد نبود ولی این کار غیر ممکن

ناشناس
ناشناس

فقط گذر زمان و جدایی کامل حال ادمو خوب میکنه اولششش سخته

الی
الی

اصلا نمیشع سخته و ب هیچ وجه قابل شدن نیست

ناشناس
ناشناس

خدایی سخته

ناشناس
ناشناس

من همه قیده همه خاموادمو.‌همه کسمو به خاطرش زدم…کلی بهم بدی میکنه..ولی هر کارم میکنم هر روشیو هم امتحان میکنم نمیتونم ازش بگذرم

سحر
سحر

بخدا موندم چجوری کنار بیام..سخته اصلا امکان نداره بتونی کسیو ک دوسش داری فراموش کنی

ناشناس
ناشناس

امیدوارم بتونم بزارمش کنار ولی بلاکش نمیکنم تا موفقیتم رو ببینه و فک نکنه بعد اون میمیرم چون با اون هروز میمیرم

...
...

ابدا نمیشه و کاملا غیر ممکنه

نسترن
نسترن

عالی بود

ناشناس
ناشناس

چرا میشه به بدها‌فقط فکر کن

مصی
مصی

نمیشه،عاشقانه میپرستمش ،هرکاری میکنم ی مدت خوبه ولی یکی از رابطه حرف میزنه یادش میوفتم و روز اول اسنایی دوباره همه چیز آبدیت میشه تو ذهنم

غریبه
غریبه

اگه بشه فراموش کرد خوبه

Asal
Asal

Slm man in rahkar Haro emtehan kardam khob bof❤️

ناشناس
ناشناس

فراموش کردن کسی که دوسش داری غیر ممکنه مگه اینکه خدای بزرگ محبت اون شخص رو از دلت دربیاره والا واقعا غیر ممکنه تجربه سی وپنج ساله منه