مدیر مالی هواوی ممکن است به 30 سال زندان محکوم شود!

در جلسه‌ی دادگاه امروز، جزئیات جدیدی از دستگیری منگ وانژو، مدیر امور مالی هواوی در ونکوور کانادا در آخر هفته‌‌ی گذشته منتشر شد.

منگ وانژو، دختتر موسس هواوی، رن ژنگفی، متهم به تخلف‌هایی با حداکثر مجازات 30 سال در زندان شده است. وزارت دادگستری آمریکا وی را متهم به مجوز دادن به اسکای کام، یک زیرمجموعه‌ی غیررسمی هواوی برای کار در ایران کرده و با این کار قوانین تحریمی آمریکا علیه ایران نقض شده است . به گفته‌ی این نهاد آمریکایی، در طی این فرآیند وانژو موسسات مالی آمریکا را نیز گمراه کرده است.

تنش‌ها بین مقامات آمریکا و هواوی از سال 2016 بالا بوده و با رقابت تجاری آمریکا – چین نیز تشدید شده است. ایالات متحده مدت‌هاست که هواوی و روابط نزدیک این شرکت با دولت چین را تهدیدی برای امنیت ملی تلقی می‌کند. لری کادلو، دبیر شورای مالی کاخ سفید، بیان داشت که آمریکا به هواوی چندین بار اخطار داده است:

ما مدت‌هاست که به آن‌ها راجع به نقض تحریم‌ها علیه ایران اخطار داده‌ایم. این تحریم‌ها برای ایران اعمال شده‌اند و نقض آن‌ها علیه قوانین ماست؛ چرا ما نباید قوانین خودمان را اجرا کنیم؟

وزارت دادگستری کانادا نیز بیان داشته که با اجازه‌ی آزاد شدن با وثیقه‌ی منگ مخالف است و این موضوع می‌تواند باعث فرار او از کانادا شود. وکیل او از سوی دیگر گفته که «منگ همکاری کامل را با حکم دادگاه خواهد داشت، زیرا هرچیزی جز این برخلاف ایدئولوژی پدر او خواهد بود.»

مِنگ ممکن است برای زندانی شدن به آمریکا منتقل شود؛ فرآیندی که چند هفته تا چندماه زمان می‌برد. وزارت دادگستری آمریکا 60 روز زمان دارد تا درخواست انتقال او را ثبت کند تا توسط دادگستری کانادا قبول یا رد شود. وزارت امور خارجه‌ی چین نیز آزادی آنی مِنگ را درخواست کرده و سخنگوی آن‌ها اعلام کرده که بازداشت او نیازمند ارائه‌ی توضیحات بیشتری است.

هواوی بزرگ‌ترین سازنده‌ی تجهیزات ارتباطی و دومین شرکت ساخت موبایل بزرگ در جهان است.

منبع TechCrunch
مطالب پیشنهادی
guest
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها