مدیر امور مالی هواوی به جرم نقض تحریم‌ها علیه ایران دستگیر شد!

در روز چهارشنبه، مقامات کانادا وانژو مِنگ، مدیر امور مالی هواوی و دختر یکی از بنیان‌گذاران این شرکت را در فرودگاه دستگیر کردند. این اقدام با درخواست مقامات امنیتی ایالات متحده انجام شد و جرم او، رعایت نکردن تحریم‌ها علیه ایران اعلام شده است.

امروز نیز سرویس امنیتی کانادا به شهروندان کانادا در ارتباط با احتمال وقوع جاسوسی با همه گیر شدن شبکه‌های 5G هشدار دادند؛ در همین‌حال، نیوزیلند و استرالیا نیز اپراتورها را از خرید تجهیزات ارتباطی هواوی به خاطر نگرانی‌های امنیتی منع کرده‌اند. پس از این دستگیری، هواوی بیانیه‌ای به شرح زیر منتشر کرد:

در روز چهارشنبه، مدیر امور مالی شرکت ما، خانم منگ وانژو توسط مقامات کانادایی و با درخواست ایالات متحده‌ی آمریکا دستگیر شد و هنوز جُرم او به طور دقیق مشخص نشده است. هواوی از همه‌ی قوانین پیروی لازم را دارد که این شامل کنترل صادرات و تحریم‌های سازمان ملل، ایالات متحده و اتحادیه‌ی اروپا می‌شود. ما امیدواریم که سیستم قضایی کانادا و آمریکا به زودی به تصمیم عادلانه‌ای برسند.

چند ماه پیس نیز ZTE به خاطر نقض تحریم‌ها علیه ایران از حضور در بازار آمریکا منع شده بود که دولت‌های آمریکا و چین توانستند بر سر آن به توافق برسند. در صورتی که تنش‌ها با دستگیری خانم مِنگ افزایش یابند، باید دید که آیا چین باز هم حاضر به مذاکره با رئیس جمهور آمریکا خواهد شد یا خیر.

منبع GSMArena
مطالب پیشنهادی
guest
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها