هواوی خبر از توقف تولید تراشه‌های کرین (Kirin) داد!

در پی افزایش تحریم‌های آمریکا علیه شرکت چینی هواوی، مدیران این کمپانی اعلام کرده‌اند که به زودی خط تولید تراشه‌های کرین (Kirin) را متوقف خواهند کرد. به گفته ریچارد یو، مدیر عامل واحد تجارت مصرفی هواوی، از 15 سپتامبر (25 شهریور) به بعد، پردازنده‌های پرچمدار کرین تولید نخواهند شد. همچنین امکان تولید تراشه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی نیز وجود نخواهد داشت و این یک ضربه بزرگ به کسب و کار هواوی است.

بیشتر بخوانید:

تراشه های کرین در داخل کمپانی هواوی طراحی و تولید شده و در گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های این شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرند. به گزارش نشریه مالی چینی Caixin، یو با ابراز تاسف نسبت به توقف خط تولید تراشه‌های کرین اعلام کرده که این تصمیم ضرر بزرگی به شرکت وارد کرده و سال‌ها تلاش در زمینه تحقیق و توسعه چیپ‌های پردازشی را به هدر می‌دهد. هواوی از 10 سال فعالیت در زمینه تولید تراشه را آغاز کرده و در این سال‌ها به مرور توانسته خود را به یکی از مدعیان اصلی این حوره تبدیل کند. اما در سال‌های اخیر و پس از تشدید جنگ تجاری بین چین و آمریکا، مورد تحریم دولت ایالات متحده قرار گرفت و دیگر قادر به ادامه تولید تراشه نخواهد بود.

تراشه کرین

در حال حاضر هواوی از صدور بیانیه رسمی در این زمینه خودداری کرده و سایر سهام‌داران از جمله TSMC هم که وظیفه تولید چیپست‌های کرین را بر عهده دارند، سکوت کرده‌اند. از همین رو هنوز مشخص نیست که هواوی در صورت توقف تولید تراشه‌های کرین، از چه پردازنده‌هایی در گوشی‌های هوشمند آتی خود استفاده خواهد کرد.

همان‌طور که گفتیم، تصمیم توقف تولید تراشه‌های سری کرین به دنبال تحریم‌های جدید واشنگتن علیه غول مخابراتی چین، اتخاذ شده است. آمریکا این شرکت را تهدیدی برای امنیت ملی خود می‌داند و نه تنها اپراتورها داخلی خود را از خرید تجهیزات 5G از هواوی منع کرده، بلکه از همپیمانان خود نیز خواسته تا این شرکت را تحریم کنند. هند و انگلیس از جمله دو کشور پیشرو در توسعه 5G هستند که خرید تجهیزات از هواوی را ممنوع اعلام کرده‌اند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع beebom
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها