آیا گوشی تاشو هواوی می‌تواند گلکسی فولد شرکت سامسونگ را شکست دهد؟

از یک سال پیش تاکنون که سامسونگ ما را به انتظار گوشی تاشو و منعطف خود نگه داشته، شرکت‌های دیگری هم علاقه خود را برای ساخت گوشی با صفحه نمایش تاشو به نمایش گذاشته‌اند. این طرح آینده‌نگرانه که در این اواخر مورد توجه صنعت موبایل قرارگرفته، به زودی از ایده و طرح اولیه به نمونه‌های ساخته شده آزمایشی و حتی آماده انتشار در بازار تبدیل شد. شیائومی به تازگی نمایی از طرح گوشی تاشوی خود را در یک ویدیو به نمایش گذاشت، یک شرکت چینی نیز در جریان CES 2019، یک گجت نه چندان خوش دست با قابلیت خم شدن را معرفی کرد اما در این بین یک بازیگر مهم از قلم جا مانده، آیا قرار است شاهد عرضه گوشی تاشو هواوی هم باشیم؟

آیا گوشی تاشو هواوی در راه است؟

یک هفته پیش، مدیر بخش مخاطبان تجاری هواوی، آقای «ریچارد یو»، به طوری رسمی خبر از معرفی گوشی تاشو هواوی در جریان کنفرانس جهانی موبایل (MWC) داد. این کنفرانس در اوایل اسفند سال جاری برگزار خواهد شد و در این تاریخ، منتظر دستیابی به اطلاعات جدید از گوشی موردانتظار سامسونگ، یعنی گلکسی فولد هستیم.

گویا هواوی چیزهای بسیاری برای عرضه در کنفرانس پیش‌رو دارد، از این رو یک گردهمایی پیش از MWC 2019 را در نظر گرفته است. این شرکت به تازگی با انتشار یک توئیت، خبر از یک مراسم پیش از کنفرانس جهانی موبایل را داده است.

طرح خم کردن گوشی تاشو از دو طریق امکان‌پذیر است، می‌توان آن را به سوی داخل و بر روی صفحه نمایش به مانند یک نوت‌بوک، تا کرد یا برعکس، صفحه نمایش به سوی پشت آن خم شود به طوری که پس از خم شدن، هر دو جهت اصلی دستگاه را صفحه نمایش آن پوشانده باشد.

آیا گوشی تاشو هواوی می‌تواند گلکسی فولد شرکت سامسونگ را شکست دهد؟

دور از انتظار نیست که بسیاری روش دوم را مناسب‌تر بدانند. با خم شدن دستگاه به روی بیرون و پوشاندن دو جهت آن، می‌توان صفحه نمایش را به دو بخش فعال در دو جهت برای به اشتراک گذاری با دیگران، تبدیل کرد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که سامسونگ قصد داشت تا گوشی تاشو با حالت خم شدن به سوی بیرون را عرضه کند اما طبق این گزارش‌ها، سامسونگ نخواهد توانست مدل آماده‌ای را تا سال آینده به بازار عرضه کند. در مدل خم شده به سوی بیرون، فشار بسیاری به صفحه نمایش وارد می‌شود و حرکت‌های موردنیاز برای بازگردن آن به حالت استاندارد، بیشتر خواهد بود که این می‌تواند موجب آسیب‌پذیری بیشتر دستگاه شود.

سامسونگ برای حفظ دوام و کیفیت محصول آینده‌نگرانه خود، قصد دارد به جای استفاده از روش خم شدن به سوی بیرون، صفحه نمایش آن را با قابلیت تا شدن به سوی داخل عرضه کند. به شکلی دستگاه به مانند یک نوت‌بوک به سمت داخل خود خم خواهد شد و برای جبران نبود صفحه نمایش در حالت خم شده، یک صفحه نمایش اضافی در پشت دستگاه اضافه شود. 3 ماه پیش، زمانی که سامسونگ نمای مختصری از نمونه آزمایشی گوشی تاشو خود را به نمایش گذاشت، از صحت این گزارش‌ها مطمئن شدیم.

آیا گوشی تاشو هواوی می‌تواند گلکسی فولد شرکت سامسونگ را شکست دهد؟

با وجود افزوده شدن یک صفحه نمایش در پشت دستگاه خم شونده سامسونگ، طبیعی است که گوشی موردانتظار شرکت، تجربه مهیج خم شدن رو به بیرون را نخواهد داشت، حال آیا هواوی به عنوان یک شرکت جاه طلب و بی‌پروا در الهام‌گیری می‌تواند آن چه موردنظر مخاطبان دنیای موبایل است را برآورده کند؟!

گوشی تاشو هواوی، متفاوت یا به تقلید از دیگران؟

در تصویر همراه با توئیت ارسال شده توسط هواوی، یک گوشی تا حدی تا شده به سمت بیرون، مشخصات و زمان برگزاری کنفرانس هواوری را احاطه کرده است. شاید این تصویر چندان قابل درک نباشد اما برای دستیابی به تصور بهتری از خم شدن صفحه نمایش به سمت بیرون به طرح شرکت موتورلا در تصویر زیر توجه کنید:

آیا گوشی تاشو هواوی می‌تواند گلکسی فولد شرکت سامسونگ را شکست دهد؟

این که تنها شاهد یک پیش‌نمایش آزمایشی هستیم، صحیح است، ممکن است هواوی به مانند سامسونگ به نمایش همه جانبه گوشی تاشو خود در کنفرانس MWC نپردازد و ماه‌ها یا تا سال دیگر منتظر عرضه رسمی آن باشیم اما اگر اخبار دنیای موبایل را دنبال کرده باشید، می‌دانید که شرکت‌های حاضر در این صنعت، علاقه‌ای به فاصله افتادن میان معرفی رسمی و عرضه محصول در بازار را ندارد، پس اگر این دستگاه آماده انتشار در چنده ماه آینده را نداشته باشد، نباید منتظر معرفی رسمی آن در کنفرانس آتی باشیم، شاید هواوی به مانند سامسونگ به نمایش جزئی از گوشی تاشو خود بپردازد.

تاکنون هواوی به اندازه کافی از دیگر بازیگران این بازار در این زمینه عقب مانده اما اگر بتواند در تاریخ نزدیک‌تری نسبت به گلکسی فولد از شرکت سامسونگ، مدل تاشوی خود را عرضه کند، شاید بتواند در این رقابت، جایگاه مناسبی پیدا کند اما اگر کنفرانس پیش‏رو مربوط به معرفی رسمی گوشی تاشو هواوی باشد و تا شش ماه دیگر، این دستگاه به بازار عرضه شود، این چالش بزرگی برای سامسونگ، شیائومی و دیگر شرکت‌های هم‌سو خواهد بود.

نباید فراموش کرد که صرف خم شدن گوشی تاشو هواوی به سوی بیرون، نیاز مورد انتظار مخاطبان نیست، طرفداران محصولات هواوی، علاوه بر طراحی با تجربه کاربری مطلوب، به نمونه مقاوم با توجه به ساختار متفاوت دستگاه نیاز دارند به طوری که بتوانند به راحتی به کار با آن بپردازند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع phonearena
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها