هایپرلوپ یک، سیستم جدید و فوق العاده ی حمل و نقل در دبی [تماشا کنید]

در کنار اخبار بی پایان سیاسی و منازعات مختلف، هایپرلوپ یک (Hyperloop One) در روز سه شنبه خبر انعقاد قرارداد رسمی با دبی و امارات متحده عربی برای شروع امکان سنجی ساخت اولین سیستم حمل و نقل هایپرلوپ در صحرای این کشور را منتشر کرد.

شرکت هایپرلوپ این امکان سنجی را با پوشش کامل رسانه ای انجام می دهد.

ویدئوی دو و نیم دقیقه ای که این شرکت همراه با خبر قرارداد منتشر کرده به طور کامل نشان می دهد که این سیستم حمل و نقل زمینی که با سرعتی حدود 1100 کیلومتر در ساعت حرکت می کند چگونه در دبی کار می کند و سایر مناطق را به هم متصل می کند. شرکت “هایپرلوپ یک” ادعا می کند که با این سیستم فاصله ی نود دقیقه ای بین دبی و ابوظبی به 12 دقیقه کاهش می یابد.

در ویدئوی خوش ساختی که هایپرلوپ منتشر کرده، یک تاجر که در دبی زندگی می کند متوجه می شود که تولد مادرش را فراموش کرده و باید سریعا خود را به او برساند. او توسط گوشی هوشمند خود یک سفر را در هایپرلوپ خریداری می کند و سپس سوار یک محفظه پوشیده می شود که او را به سیستم هایپرلوپ یک می رساند.

این محفظه ها شاید جذاب ترین بخش ویدئوی منتشر شده باشند. مسافران در ایستگاه های هایپرلوپ سوار این محفظه ها می شوند و سپس هر چهار محفظه با هم تشکیل یک سیلندر را می دهند که این سیلندرها وارد لوله های سیستم هایپرلوپ می شوند. البته همین فضاهای بسته ی تو در تو احتمالا کسانی را که حتی کمی کلاستروفوبیا یا ترس از محیط بسته دارند بسیار به وحشت می اندازد! به هر حال این مسافران که با سرعتی معادل سرعت هواپیما در حال سفر هستند فضاهای اطراف را که روی نمایشگر لوله ها به تصویر کشیده شده مشاهده می کنند.

هایپرلوپ یک
هایپرلوپ یک

آخرین اخباری که قبل از این از شرکت “هایپرلوپ یک” منتشر شده بود راجع به دعوای حقوقی شرکت با مدیر ارشد فناوری سابق خود بود. کشمکشی که تنها چند هفته بعد از آزمایش موفقیت آمیز سیستم محرکه بدون اصطکاک این شرکت به وجود آمد. در همان زمان “هایپرلوپ یک” اعلام کرد که هدف این شرکت ساخت نمونه های کامل برای جابجایی مسافران در سال 2021 است و اولین سیستم هایپرلوپ در آمریکا و ایالت نوادا خواهد بود، ایالتی که معروف است به اینکه دوستدار تکنولوژی و نوآوری است.

اما در حال حاضر امارات و دبی به نظر می رسد هدف اول این شرکت باشند.

در اخبار منتشر شده، شروین پیشه ور مدیر اجرایی هایپرلوپ اعلام کرده دبی شاید بهترین مکان برای ساخت اولین هایپرلوپ باشد. به گفته او این سیستم روش اصلی برای حمل و نقل در قرن 21 خواهد بود و رهبران امارات به خوبی فهمیده اند که هایپرلوپ آغازگر نسل جدیدی از سیستم های حمل و نقل است. از حرف های مدیر اجرایی شرکت اینطور به نظر می رسد که سایر شرکای احتمالی این شرکت پروژه ی آنها را به خوبی درک نکرده اند.

البته “هایپرلوپ یک” هنور در حال ساخت و ساز در ایالت نوادا است و اعلام کرده که در سال 2017 نمونه ی واقعی این سیستم را مورد آزمایش قرار خواهد داد و تا سال 2021 چندین سیستم هایپرلوپ را افتتاح خواهد کرد.

با این وجود مشخص است که این شرکت راه طولانی را برای گرفتن تاییدیه های لازم از امارات برای کشیدن خط ارتباطی از دبی تا ابوظبی در پیش دارد و قرارداد امضا شده فقط برای امکان سنجی این طرح بسته شده.

امیدواریم هایپرلوپ اطلاعات بعدی در زمینه ی قیمت این پروژه، مدت زمان امکان سنجی و اجرای آن و همچنین آخرین وضعیت دعواهای حقوقی خود را به زودی اعلام کند.

 

منبع Mashable
مطالب پیشنهادی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.