سیستم حمل و نقل عمومی شهر تورنتو چطور از تکنولوژی بهره می‌برد؟

شهر تورنتو یکی از بزرگ‌ترین، شلوغ‌ترین و پیشرفته‌ترین شهرهای کشور کانادا در آمریکای شمالی است. این شهر هر سال شاهد هجوم صدها هزار مهاجر می‌باشد و برای همین سیستم حمل و نقل عمومی تورنتو باید به‌روز و مطابق با نیازهای مردم شهر تورنتو باشد. برای درک بهتر سیستم حمل و نقل عمومی شهر تورنتو باید اول به این نکته اشاره کنیم که شهر تورنتو بخشی از منطقه بزرگ تورنتو یا Greater Toronto Area است. برای همین سیستم حمل و نقل عمومی تورنتو بطور کاملا مستقل از دیگر شهرهای واقع شده در این منطقه عمل می‌کند. اتوبوس‌ها، ترامواها و متروی TTC در شهر تورنتو فعالیت می‌کنند و در شهرهای نزدیک‌ مثل نورث یورک و تورن هیل، اتوبوس‌های آبی رنگ Viva و YRT فعالیت می‌کنند. همچنین در شهرهای دیگر مثل میسی‌ساگا هم اتوبوس‌های شرکت متفاوتی به شهروندان سرویس ارائه می‌کنند.

ولی سوال اصلی اینجاست که تکنولوژی چه نقشی در سیستم حمل و نقل عمومی شهر بزرگی مثل تورنتو دارد؟ با ما همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم به نقش تکنولوژی در سیستم حمل و نقل عمومی تورنتو.

تمامی اتوبوس‌های تی‌تی‌سی به جی‌پی‌اس متصل هستند و عبور و مرور آن‌ها در تمامی مسیرها کنترل می‌شود. برای همین شهروندان تورنتو می‌توانند به صورت لحظه‌ای همه اتوبوس‌ها را به وسیله اپلیکیشن‌هایی نظیر گوگل مپس رصد کنند و زمان دقیق از راه رسیدن اتوبوس یا مترو به ایستگاه مورد نظر خود را مشاهده کنند.

جدا از همه این‌ها، در تمامی ایستگاه‌های اتوبوس و مترو، شهروندان می‌توانند زمان دقیق حرکت و از راه رسیدن اتوبوس و متروی مورد نظر خود را بر روی نمایشگرها به طور زنده مشاهده کنند. به گفته سخنگوی تی‌تی‌سی، مدت زمان تاخیر اتوبوس‌ها و متروهای این شرکت در هر شرایط آب و هوایی حداکثر 1 تا 2 دقیقه خواهد بود.

متروی تورنتو

از سال 2008 کارت‌های هوشمندی به نام PRESTO از راه رسید و آرام آرام خودش را به شهروندان شهر تورنتو و منطقه تورنتوی بزرگ معرفی کرد. در سال‌های ابتدایی، خیلی‌ها از وجود این کارت هوشمند خبر نداشتند و به شکل سنتی پول نقد پرداخت می‌کردند یا بلیت می‌خریدند. ولی حالا کار به جایی رسیده که در بیشتر ایستگاه‌های مترو دیگر خبری از باجه‌های فروش بلیت یا دریافت پول نقد نیست و مسافران حتما باید از باجه‌های هوشمند PRESTO استفاده کنند. این کمپانی همچنین برای جذب مشتری سعی می‌کند تا بلیت‌ها را ارزان‌تر ارائه کند و طرح‌‎های ویژه‌ای برای دانش‌آموزان، دانشجوها و افراد سالمند در نظر بگیرد. کاربران این کارت‌ها همچنین می‌توانند از انواع طرح‌های ماهانه PRESTO هم بهره ببرند.

همه اتوبوس‌ها و متروهای تی‌تی‌سی به دوربین‌های امنیتی محهز هستند و بطور تمام وقت نظارت می‌شوند. طبق آمار منتشر شده، هر از کاهی درگیری‌های مختلفی در داخل این وسایل نقلیه صورت می‌گیرد و برای همین این دوربین‌ها خیلی به کار می‌آیند.

همان‌طور که خواندید، تکنولوژی نقش پررنگی در سیستم‌های حمل و نقل عمومی شهر تورنتو ایفا می‌کند. به نظر شما چه تفاوت‌هایی میان سرویس حمل و نقل شهر تورنتو و تهران وجود دارد؟ آیا ما هم در کشور خودمان از تکنولوژی‌های روز بهره می‌بریم؟

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها