هند برای ساخت بلندترین مجسمه‌های دنیا ۱ میلیارد دلار خرج می‌کند!

ممکن است هند هزاران مشکل برای تامین بودجه پروژه‌های کشور داشته باشد اما مطمئناً تامین بودجه برای ساخت بلندترین مجسمه‌های جهان یکی از آنها نیست!. در هفته گذشته وزیر امور خارجه هند (نارندرا مودی) به بمبئی رفت تا کلنگ ساخت مجسمه چاتراپاتی شیواجی (قهرمان بزرگ هندوستان) را بزند. تخمین زده شده ساخت مجسمه بنیان‌گذار امپراتوری مراتا در قرن ۱۶ میلادی برابر ۳۶ میلیارد روپیه (۵۳۰ میلیون دلار آمریکا) باشد.

نماینده ایالت مهاراشترا در مصاحبه‌ای عنوان کرد این مجسمه در دریای عرب نزدیک سواحل بمبئی به طول ۱۹۲ متر ساخته می‌شود که بلندترین مجسمه جهان خواهد بود. در حال حاضر مجسمه آزادی آمریکا با ۹۳ متر ارتفاع در نزدیکی نیویورک قامت برافراشته ولی بلندتری مجسمه‌های جهان به ترتیب مجسمه بودا در میانمار با ۱۱۵.۸، مجسمه بودا در معبد بهاری چین با ۱۰۸.۴۵ و دیگر مجسمه بودا در ژاپن با ۱۰۰ متر ارتفاع در رده‌های اول تا سوم قرار دارند.

440px-yattawmu_payaهم‌چنین هند مجسمه دیگری برای یادبود سردار ولابای پاتل (اولین وزیر امور خارجه هندوستان) در نزدیکی سد نارمادا گجورات با ۱۸۲ متر ارتفاع می‌سازد که برای این پروژه چهار ساله نیز ۲۹.۷ میلیارد روپیه (۴۳۸ میلیون دلار) هزینه کرده و قرار است تا آخر سال ۲۰۱۸ میلادی از آن رونمایی شود.

بودجه ساخت مجسمه چاتراپاتی شیواجی قبل از انتخابات هند یعنی فوریه ۲۰۱۷ تامین خواهد شد. این پروژه سر و صدای زیادی به پا کرده بسیاری از مردم معتقدند به جای صرف هزینه‌های هنگفت برای پروژه‌های این چنینی می‌توانند پروژه‌هایی برای افزایش رفاه حال مردم فقیر یا بهداشت یا آموزش آنها تعریف کنند. بیش از ۳۰۰۰۰ نفر دادخواستی برای متوقف کردن این پروژه امضا کرده‌اند. در این دادخواست نوشته شده: شیواجی بزرگ برای حمکرانی بودجه دولت را هیچ‌وقت بدین صورت خرج نمی‌کرد و جدای از اسراف پول مردم، ساخت این مجسمه پیامدهای زیست محیطی و امنیتی برای مردم جنوب بمبئی خواهد داشت.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع mashable
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها