فلای تودی

اینستاگرام از کاربران خود جاسوسی می‌کند؟!

اخیراً کاربران آیفون که از نسخه بتای سیستم عامل iOS 14 استفاده می‌کنند، متوجه موضوعی در رابطه با اینستاگرام شده‌اند که بسیار خبرساز شده است. این طور که به نظر می‌رسد، اپلیکیشن اینستاگرام حتی در زمانی که هیچ نیازی به دوربین نیست، دوربین سلفی گوشی را فعال می‌کند و همین باعث شده تا بحث جاسوسی کردن از کاربران مطرح شود. ادعایی که البته مدیران اینستاگرام آن را رد کرده و می‌گویند مسئله ناشی از یک باگ است که در به‌روزرسانی بعدی برطرف خواهد شد.

این طور که مدیران اینستاگرام می‌گویند، مشکل به سیستم عامل اپل مربوط است و برنامه‌ها آن‌ها هیچ استفاده غیرمجازی از دوربین ندارد. در واقع، برنامه تنها نشان‌گر دوربین را فعال می‌کند، اما امکان دسترسی به دوربین تنها توسط کاربر تعیین می‌شود. البته شایان ذکر است که این اولین باگی نیست که در نسخه بتای iOS 14 کشف می‌شود. پیش از این هم گفته شده بود که برخی اپ‌ها مانند تیک‌تاک، لینکدین و ردیت، به محتوای کلیپ‌بورد دسترسی دارند. در واقع، هر بار که این اپ‌ها به کلیپ‌بورد دسترسی پیدا می‌کردند، یک نوتیفیکیشن ظاهر می‌شد.

اینستاگرام

سخنگوی اینستاگرام در مورد اتهام جاسوسی مطرح شده علیه این شرکت می‌گوید:

ما تنها زمانی به دوربین گوشی شما دسترسی پیدا می‌کنیم که شما اجازه دهید. ما اخیراً باگی را در نسخه بتای iOS 14 کشف کرده‌ایم که به اشتباه می‌گوید شخصی در حال استفاده از دوربین است،‌ در حالی که اصلاً چنین اتفاقی نیفتاده. در چنین حالت‌هایی ما به دوربین گوشی دسترسی نداریم و هیچ محتوایی هم ضبط نمی‌شود.

البته متخصصان حوزه امنیت معتقدند کاربران باید مراقبت حریم خصوصی خود باشند و نمی‌توان به طور کامل به بیانیه اینستاگرام اعتماد کرد. این شرکت در حال حاضر زیرمجموعه فیسبوک است و پیش از این برای اپلیکیشن فیسبوک هم مشکل مشابهی به وجود آمده بود. این اپلیکیشن هم در نسخه قبلی iOS بدون اجازه کاربر، دوربین را فعال می‌کرد و البته در آن زمان هم طبق معمول مدیران شرکت همه تقصیرها را به گردن سیستم عامل انداختند!

اما با این حال نباید از یاد برد که iOS 14 هنوز نهایی نشده و مشکلاتی از این دست ممکن است در آن وجود داشته باشد. از همین رو به کاربران توصیه می‌شود که در صورت استفاده از نسخه بتای این سیستم عامل، تمام نوتیفیکیشن‌ها را به دقت مطالعه کرده و هنگام دادن دسترسی به برنامه‌ها، دقت کافی را داشته باشند.

منبع freenews
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها