دیجی فکت: حقایقی جالب و عجیب درباره فضا که نمی‌دانید

روح و روان خود را برای خواندن برخی حقیقت‌های واقعی و ترسناک درباره فضا آماده کنید چرا که اتفاقات عجیب و غریب فراوانی در فضا رخ می‌دهد . اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید شما را بترسانند کافی است به آسمان شب نگاه کنید و در مورد این فهرست از حقایق کابوس‌بار بیندیشید. از بین همه‌ی چیزهایی که درباره فضا و جهان شنیده‌ایم این حقایق نگران‌کننده‌ترین اتفاقاتی هستند که می‌توانند رخ دهند. برای آگاهی از این حقایق با دیجی رو همراه باشید.

1. بخش‌هایی از کهکشان راه شیری مکیده شده است

چیزی ناشناخته و بزرگتر از هرچیزی در جهان شناخته شده، بخش‌هایی از کهکشان راه شیری را می‌مکد. در سال 2009، محققان خوشه‌ای از کهکشان‌ها را مشاهده کردند که با سرعت فوق‌العاده‌ای به سمت لکه کوچکی بین صورت فلکی قنطوراس و ولا حرکت می‌کردند.

2. یک سیاه چاله غول‌پیکر از فضا با سرعت پنج میلیون کیلومتر در ساعت پرتاب می‌شود

کشف سیاه‌چاله‌ای عول‌پیکر که قدرت تخریب زمین را دارد
سیاه‌چاله غول‌پیکر در فضا

تلسکوپ فضایی هابل، در سال 2017 یک سیاه چاله را پیدا کرد که با امواج گرانشی دستکاری شده بود. سیاه‌چاله که می‌تواند هر چیزی را در مسیر خود ببلعد در نهایت از کهکشان خود جدا شده و در جهان پرسه خواهد زد. اگرچه وزن نامتعارف و بیش از 1 میلیارد خورشید دارد و سرعت آن تقریبا به 5 میلیون کیلومتر در ساعت می‌رسد اما برآوردها نشان می‌دهد که این سیاه چاله هنوز 8 میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد.

3. آسمان شب روزی کاملا سیاه خواهد شد

سیاهی کامل شب در آینده
سیاهی کامل شب در آینده

وقتی که کهکشان راه شیری به پیوند با دیگر کهکشان‌های همسایه ادامه دهد نمای شب از سطح زمین کاملا تغییر خواهد کرد. این انبساط سریع در نهایت، کهکشان‌ها را  تحت فشار و سریع‌تر از نور از هم جدا خواهد کرد و محصولات خاصی از انفجار بزرگ رخ می‌دهد که در نهایت سیاهی شب را رقم می‌زند.

4. فضانوردان برای یک سال زندگی در فضا باید 730 لیتر عرق و ادرار بازیافتی بنوشند

 فضانوردان برای تامین آب باید به زباله‌های بازیافتی متوسل شوند
فضانوردان باید برای تامین آب به زباله‌های بازیافتی متوسل شوند

آب منبع محدودی در فضا است به این دلیل، فضانوردان باید به بازیافت زباله‌های خود متوسل شوند. فضانورد ناسا، اسکات کلی حدود 730 لیتر عرق و ادرار قابل بازیافت را در ماموریت یک ساله خود مصرف کرد.

5. شهاب‌سنگ‌ها می‌توانند بدون هیچ هشداری به زمین اصابت کنند

 شهاب سنگها می‌توانند به زمین اصابت کنند
شهاب سنگها می‌توانند به زمین اصابت کنند

در سال 2013، شهاب سنگی در منطقه چلیابینسک روسیه منفجر شد. حدود 400 نفر زخمی شدند، و بسیاری از آسیب‌ها و زخم‌ها ناشی از شیشه‌هایی بود که به علت انفجار شکسته شده بودند. گزارش‌های متناقضی در این باره منتشر شد که این اتفاق به دلیل انفجار بخشی از باران شهاب‌سنگ و یا تنها یک شهاب‌سنگ بوده است.

6. سفر طولانی‌مدت به فضا می‌تواند DNA شما را تغییر دهد

سفر طولانی اسکات کلی به فضا دی ان ای او را تغییر داد
سفر طولانی اسکات کلی به فضا دی ان ای او را تغییر داد

در سال 2016 فضانوردی به نام کلی اسکات یک سال را در ایستگاه فضایی بین‌المللی گذراند. هنگام بازگشت فهمید که قد او دو اینچ بلندتر از زمانی بوده که به ایستگاه بین‌المللی اعزام شده است. تفاوت فیزیکی جدید بین کلی و برادر دوقلوی او مایک_ که او هم یک فضانورد است_ شگفت‌انگیز بود. دانشمندان DNA دو برادر را با هم مقایسه کردند و متوجه شدند که علاوه بر افزایش قد دو اینچی، باکتری‌های روده کلی کاملا متفاوت شده و حالت ژن تغییر کرده است. دانشمندان به این نتیجه دست یافتند که این تغییرات به علت استرس سفر به فضا رخ داده و می‌تواند باعث تغییراتی در مسیرهای بیولوژیکی یک سلول شود. اگرچه در نهایت، کلی به قد قبلی خود بازگشت اما دیگر تغییرات ژنتیکی او ظاهرا غیر قابل برگشت هستند به این معنا که کلی و برادرش دیگر دوقلوهای همسان نیستند.

7. انفجارهای اشعه گاما می‌تواند سیارات را از بین ببرد

انفجار اشعه گاما و امکان نابودی سیارات
انفجار اشعه گاما و امکان نابودی سیارات

انفجار اشعه گاما، انفجارهای بزرگ در کهکشان‌های دوردست که امواج اشعه گاما را می‌فرستند می‌تواند تمام سیارات را از بین ببرند به خصوص وقتی که مواد آن‌ها به طور مستقیم به سیاره موردنظر اصابت کند. با وجود چنین سناریوی پر آب و تابی، زمین نسبتا امن است. برآوردهای حاصل از پروژه‌ی سال 2018 نشان می‌دهد که اگرچه انفجار اشعه گاما در کهکشان راه شیری یک بار در هر پنج میلیون سال رخ می‌دهد، این اشعه به احتمال زیاد آنقدر دور هست که بر زندگی روی زمین تاثیری نگذارد.

8. طوفان بزرگ خورشیدی می‌تواند جهان را در خاموشی فرو ببرد

طوفان بزرگ خورشیدی
طوفان بزرگ خورشیدی

در ژوئیه 2012، خروج جرم از تاج خورشیدی (CME) که در رسانه‌ها به آن طوفان بزرگ خورشیدی می‌گویند از مدار زمین دیده شد و با فضانورد STEREO-A برخورد کرد. به گفته دانیل بیکر از دانشگاه کلرادو، اگر یک هفته زودتر این طوفان بزرگ رخ می‌داد، روی زمین اثرات فاجعه‌باری به جای می‌گذاشت.

9. پس از یک ماه در مدار، پاها پینه بسته و  پوسته پوسته می‌شود

پس از یک ماه حضور در مدار پاها پوسته پوسته می‌شوند
پس از یک ماه حضور در مدار، پاها پوسته پوسته می‌شوند

اسکات کلی همان فضانوردی که با تغییرات ژنتیکی زیادی از ایستگاه فضایی بین‌المللی بازگشت در یک گفتگو با Reddit AMA فاش کرد که:

در فضا پاها پینه بسته و پوسته پوسته می‌شود. کف پاهای شما بسیار نرم و مانند نوزادی می‌شود که تازه به دنیا آمده است. اما بالای پا مثل پوست سوسمار زبر می‌شود چون وقتی که می‌خواستم در ایستگاه فضایی از نرده‌ها عبور کنم از بالای پاهای خود استفاده می‌کردم.

10. جهان می‌تواند در طی چند میلیارد سال منفجر و نابود شود

آیا انرژی تاریک جهان را از بین می‌برد؟
آیا انرژی تاریک، جهان را از بین می‌برد؟

طبق نظریه مه گسست، در طی چند میلیارد سال، یک نیروی فراگیر و مرموز به نام “انرژی تاریک” آنقدر قوی می‌شود که می‌تواند هر ماده از زمین را در یک سطح اتمی بشکافد. دکتر رابرت کالدول، فیزیکدان دارتموث سناریوی آخرالزمانی را در یک مقاله که آن را با کمک استادانی از مؤسسه فناوری کالیفرنیا نوشته است توصیف کرده است.

11. بیشتر سیاره Earth 2 غیرقابل سکونت است

Gliese 581g سیاره فراخورشیدی
Gliese 581g سیاره فراخورشیدی

در صورتی که منابع زمینی گسترده وجود داشته باشد Gliese 581g سیاره فراخورشیدی که 20 سال نوری از زمین فاصله دارد گزینه اصلی برای سکونت مجدد انسان خواهد بود. این سیاره در یک مدار به دور یک ستاره سرخ به نام Gliese محبوس شده است و یک طرف این سیاره به درجه حرارتی به سردی قطب شمال می‌رسد در حالی که گرمای بیش از حد طرف دیگر بسیار آزاردهنده است. در حالی که یک نوار این سیاره، امکان فراهم بودن زندگی در آینده را نشان می‌دهد، آسمان همیشه به رنگ قرمز خواهد بود و همه‌ی گیاهان به علت ضعف ستاره قرمز در مقایسه با خورشید ما به رنگ سیاه رشد می‌کنند.

12. زندگی در فضا می‌تواند چشمان شما را نزدیک‌بین کند

یکی از اثرات سفر طولانی به فضا تغییر کره چشم و نزدیک‌بینی است
یکی از اثرات سفر طولانی به فضا تغییر کره چشم و نزدیک‌بینی است

همانطور که از اقامت یک ساله فضانورد، اسکات کلی در ایستگاه فضایی بین‌المللی ثابت شد سفر به فضا اثرات عجیبی بر بدن دارد. یکی از این اثرات، تغییر شکل کره چشم فضانورد در طول دوره‌های طولانی در مدار است که ممکن است به عوارض دراز مدت منجر شود. مایع اطراف مغز می‌تواند تا حدی افزایش یابد که چشم شروع به ورم کرده و کم کم چشم‌ها و بینایی ضعیف شود.

13. صداهایی در فضا وجود دارد

در فضا چه صداهایی شنیده می‌شود؟
در فضا چه صداهایی شنیده می‌شود؟

هر چند این تفکر رایج وجود دارد که فضا یک خلاء است اما در واقعیت، گرد و غبار میان ستاره‌ای در برخی از مناطق آنقدر متراکم است که می‌تواند امواج صوتی تولید کند. هر چند این امواج برای انسان محسوس نخواهد بود. برخی صداهایی که در فضا شنیده می‌شود ممکن است حاصل فعالیت سیاه چاله‌ای بزرگ، سایش زمین هنگام تغیرات پوسته آن و صدای باقی‌مانده‌ی جهان در حال گسترش باشد.

14. پس از بازگشت از فضا، فضانوردان بوی گوگردمانندی می‌دهند

فضانوردان پس از بازگشت از فضا، بوی گوگردمانندی می‌دهند
فضانوردان پس از بازگشت از فضا، بوی گوگردمانندی می‌دهند

فضانوردانی که از فضا باز می‌گردند بوی عجیب و غریب و متفاوتی با خود به همراه می‌آورند. کسانی که در معرض این بو قرار گرفته‌اند بوی آن را “گوگردی” توصیف کرده و آن را به بوی باروت، استیک سوخته، فلز داغ و دود جوشکاری تشبیه کرده‌اند.

15. با گسترش جهان، هوا سرد می‌شود

احتمال سرد شدن جهان با گسترش آن
احتمال سرد شدن جهان با گسترش آن

با مطالعه مولکول‌ها در ابر گازی که در یک کهکشان دور شناسایی شد، ستاره‌شناسان در سال 2013، میزانی که جهان در حال سرد شدن است را دقیقا محاسبه کردند. با استفاده از آرایه فشرده تلسکوپ CSIRO یک تیم بین‌المللی از محققان توانستند اثری از رویه‌های خنک‌کننده جهان پیدا کنند. آن‌ها متوجه شدند وقتی که جهان نصف عمر الان خود را داشت دما 267-97 درجه داشت که دو و نیم درجه گرم‌تر از دمای امروز 270-27 جهان است.

16. تعداد سیارات معلق ممکن است بیشتر از ستارگان باشد

آیا تعداد سیارات معلق بیش از ستارگان است؟
آیا تعداد سیارات معلق بیش از ستارگان است؟

در سال 2011، ستاره شناسان سیارات معلقی به اندازه مشتری کشف کردند که از هر ستاره جدا بودند. اعضای تیم گمان می‌کنند که سیارات سرکش از سیستم‌های سیاره‌ای در حال توسعه خارج شده‌اند و برآورد شده است که ممکن است دو برابر سیاره معلق بیشتری در مقایسه با ستاره‌ها وجود داشته باشد. تعداد بسیار زیادی سیارات معلق کوچکتر از مشتری و زحل نیز وجود دارند که وقتی حجم توده آن‌ها کاهش می‌یابد می‌توانند به راحتی از سیستم‌های خود خارج شوند.

17. زمین درون خورشید ساکن است

ما نه‌تنها ساکنان زمین بلکه ساکنان خورشید نیز هستیم
ما نه‌تنها ساکنان زمین بلکه ساکنان خورشید نیز هستیم

اگر چه خورشید به طور معمول 93 میلیون مایل دور از زمین قرار دارد، جو آن نه تنها بسیار فراتر از این سیاره، بلکه فراتر از مشتری و زحل و اورانوس و نپتون و غیره، گسترش می‌یابد. از آنجایی که زمین در درون این هلیوسفر – منطقه حباب مانند فضا که تحت سلطه خورشید است_ قرار دارد انسان‌ها نه تنها ساکنان زمین، بلکه ساکنان خورشید نیز هستند.

18. آب در فضا می‌تواند شعله‌ور شود

استفاده از آب فوق بحرانی برای دفع زباله
استفاده از آب فوق بحرانی برای دفع زباله

در سال 2014، دانشمندان به آب فوق بحرانی پرداختند، حالتی از آب هنگامی که با فشار 217 اتمسفر فشرده شده و بالای 373 درجه سانتی‌گراد گرم می‌شود. هنگامی که این آب با مواد ارگانیک ترکیب می‌شود گاز مایع‌مانندی تولید می‌کند که اثر سوخت بدون شعله را ایجاد می‌کند. فضانوردان اغلب از آب فوق بحرانی به عنوان وسیله‌ای برای دفع زباله استفاده می‌کنند.

19. وجود موجودات فرازمینی ثابت نشده و بعید است

پارادوکس فرمی به توضیح اختلاف بین انتظارات بشریت از پیدا کردن یا ارتباط با موجودات فضایی و فرازمینی و نبود شواهد آشکاری که وجود این موجودات را تایید کند می‌پردازد. طبق مقاله سال 2018 آندرس سندبرگ، اریک درکسلر و توبی ارد از مؤسسه آینده بشریت، این احتمال وجود دارد که موجودات فضایی در راه شیری زندگی کنند و فقط 50 درصد احتمال دارد که انسان تنها موجود این جهان قابل مشاهده باشد. در حالی که نتيجه‌ی محققان بدبینانه نیست اما نویسندگان این مقاله هیچ گونه جواب قطعی درباره وجود فرازمینی‌ها نمی‌دهند.

20. کهکشان‌ها می‌توانند یکدیگر را بخورند

پیوند کهکشان‌ها با یکدیگر
پیوند کهکشان‌ها با یکدیگر

همنوع خواری کهکشانی فرایندی است که کهکشان بزرگ با یک کهکشان همنوع از طریق تعاملات گرانشی جزر و مدی به هم می‌پیوندد. این روند به طور کلی به یک کهکشان نامنظم منجر می‌شود که در نمونه‌هایی از کهکشان گردابی، کهکشان موشی و کهکشان آنتن نیز چنین پدیده‌ای مشاهده شده است. همنوع خواری کهکشانی را نباید با برخورد کهکشانی اشتباه گرفت که در آن کهکشان‌ها به هم برخورد می‌کنند اما شکل اصلی آن‌ها حفظ می‌شود.

21. زمان در زمین سریعتر از فضا می‌گذرد

گذر سریع زمان در زمین در مقایسه با فضا
گذر سریع زمان در زمین در مقایسه با فضا

به دلیل اتساع زمان – یکی از مفاهیم مربوط به نظریه نسبیت که به تفاوت در زمان سپری شده اشاره می‌کند و توسط دو ناظر اندازه‌گیری می‌شود – فضانوردانی که در فضا استقرار می‌یابند، در هر هفته حدود یک ثانیه زمان را از دست می‌دهند. چرخش زمین و مدار آن به دور خورشید و حرکت منظومه شمسی به دور راه شیری همه دست در دست هم داده تا زمانی که ما در زمین تجربه می‌کنیم را کاهش دهند. اگرچه یک ثانیه، زمان ناچیزی است، این اتساع یک ثانیه در هر هفته به از دست دادن تقریبا یک دقیقه در یک سال و بیش از 8.5 دقیقه در هر دهه منجر می‌شود.

22. در فضا اشک‌ روی صورت ریخته نمی‌شود

جمع شدن اشک دور کره چشم
جمع شدن اشک دور کره چشم

اگرچه فضانوردان در فضا می‌توانند گریه کنند اما گرانش صفر مانع از ریختن اشک روی صورت می‌شود. در واقع، آن‌ها گلوله شده و دور کره چشم جمع می‌شوند.

23. هنگام خواب در فضا اندام‌ها معلق و در حرکتند

معلق بودن اندام‌ها
معلق و در حرکت بودن اندام‌ها هنگام خواب در فضا

اندام‌ها در هنگام خواب در فضا به علت عدم محدودیت‌های گرانشی حرکت می‌کنند. فضانوردی به نام مارشا آیوینز این تجربه حقیقی از خواب در مدار و همچنین بسیاری پدیده‌های غیر منتظره دیگر که هنگام زندگی در فضا رخ می‌دهد را شرح داده است.

24. ساکنان زمین با سرعتی باورنکردنی سفر می‌کنند

انسان‌‌ها با سرعتی باورنکردنی در حال سفرند
انسان‌‌ها با سرعتی باورنکردنی در حال سفرند

به دلیل چرخش زمین همه ساکنان آن با سرعتی حدود 67000 مایل در ساعت سفر می‌کنند. عجیب‌تر از آن، چرخش مدار زمین به دور خورشید 490000 مایل در ساعت به این سرعت می‌افزاید.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی‌رو دنبال کنید
منبع ranker
23 نظرات
 1. حامد کاربر می‌گوید

  خیلی ممنون عالی بود

  1. زهرا بختیاری کاربر می‌گوید

   سلام. خوشحالم که مقاله موردتوجهتون قرار گرفت

 2. MOON کاربر می‌گوید

  خیلی اطلاعات جالبی داشت

 3. سارا کاربر می‌گوید

  عالی

 4. سارا کاربر می‌گوید

  عالی بود

 5. ستایش کاربر می‌گوید

  خوب بود

  1. زهرا بختیاری کاربر می‌گوید

   خوشحالم که مقاله مورد توجه شما دوستان عزیز قرار گرفت

 6. مرتضی کاربر می‌گوید

  عالی بود . خیلی به این مطالب علاقه دارم

  1. .... کاربر می‌گوید

   بیا توی گروه من کلی عصو داره و کلی مطالب مفید شماره واتساپ بده ادت کنم

 7. Fatemeh کاربر می‌گوید

  منم خیلی ب کهکشان علاقه دارم

 8. فاطمه کاربر می‌گوید

  با سلام من فاطمه 11ساله از مشهد عاشق کهکشان و فضا هستم,خیلی عالی بود ممنون ,

 9. k کاربر می‌گوید

  عالی بود اما واقعن این اتفاقات به وجود میاد این طوری که خیلی بده مخصوصن اون اتفاقی که درباره ی زندگی در فضا میتواند چشمان شما را نزدیک بین کند

 10. محمدرضا کاربر می‌گوید

  خیلی خیلی عالیه من عاشق فضا ستارگان و کهکشان ها هستم خانم زهرا بختیاری خیلی خیلی ممنونم??????

  1. زهرا بختیاری کاربر می‌گوید

   سلام. خواهش میکنم.خیلی خوشحالم که مقاله رو دوست داشتید.. امیدوارم باز هم مقالات دیجی رو رو دنبال کنید.

 11. سید عباس حسینی کاربر می‌گوید

  از نظر مطالب جالب بود ولی یه جایی اشکال داشت که گفته بود موجودات فرازمینی هنوزتایید نشده اند مدارک زیادی هست که میتونه ثابت کنه که هستند من خودم با تلسکوپ روی ماه چند سفینه که شبیه به هوا پیما بود رو مشاهده کردم به هر کی گفتم باورش نشد در کل موجودات فرا زمینی هستند حتی یه صوت هم ما از اونا دریاغت کردیم!به هر حال با تشکر از مطالب

  1. Tina کاربر می‌گوید

   منم با شما موافقم ولی فعلا ما نمی تونیم بگیم حتما هستن مدارک زیادی هست ولی برای اثبات یه موجود زنده هنوز کافی نیست

 12. امیر کاربر می‌گوید

  ای کسی که این مطلبو نوشتی من دستتو بوس می کنم

 13. آرمان کاربر می‌گوید

  موجودات فضایی قطعا وجود دارن چون حتی زمین ساده یهترین جا برای زندگی نیست و گرانشش کمی زیاد است و اگر نسبت وجود بشر در سیاره های مانند زمین را 0.01% قرار دهیم 1000000 تمدن در کهکشان راه شیری بوجود میاید
  و شاید برای کسی سوال شود چرا انها با ما ارتباط برقرار نمی کنند؟
  من سوال با سوال جوا میدم
  اگه تو توی جنگل باشی دوست داری با سنجاب ها ارتباط برقرار کنی؟
  ما جلوی انها هیچیم
  ولی البته این تازه شروع تمدن ماست
  ولی خودمان داریم خودمتن را می کشیم

  1. ناشناس کاربر می‌گوید

   ن کی گفته ما در برابر اونا هیچیم؟

 14. Tina کاربر می‌گوید

  سلام عالی بود

 15. رادین کاربر می‌گوید

  اگر واقعا ثابت شده باشند جالب بود
  لایک

 16. Sayna کاربر می‌گوید

  عالی بودن
  ممنون

 17. ناشناس کاربر می‌گوید

  ای کاش موجود فضایی وجود داشت(البته ب نظره من وجود داره)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.