حقایق و دانستنی هایی جالب در مورد گنجشک ها

گنجشک ها پرندگان کوچکی هستند که تقریباً در همه جا حضور دارند و برای اکثر مردم آنقدر آشنا هستند و برایشان عادی شده‌اند که دیگر توجهی به آن‌ها ندارند! اما این پرندگان کوچک اصلاً موجودات ساده و پیش پا افتاده‌ای نیستند و حقایق جالبی در مورد آن‌ها وجود دارد که مطمئناً تاکنون نشنیده‌اید. اگر علاقه‌مند هستید تا در مورد گنجشک ها بیشتر بدانید، در ادامه این مقاله از دیجی رو با ما همراه باشید تا نگاهی به نکات و دانستنی‌های جالب پیرامون این پرندگان کوچک بیندازیم.

حقایق جالب در مورد گنجشک ها

گنجشک ها نه تنها در اغلب مناطق اوراسیا به وفور یافت می‌شوند، بلکه در سراسر آفریقا و همچنین آمریکای شمالی هم می‌توان آن‌ها را پیدا کرد.

گنجشک ها به خوبی توانسته‌اند خود را با جوامع انسانی تطبیق داده و در سازه‌های مختلف برای خود آشیانه و محل سکونت پیدا کنند. همین ویژگی باعث شده تا برخلاف بسیاری از حیوانات دیگر، نسل گنجشک ها به واسطه شهرسازی و حرکت به سمت مدرنیته، به خطر نیفتد.

گنجشک ها در شهر

وزن یک گنجشک بالغ تنها 25 تا 35 گرم است و به ندرت ممکن است گنجشکی با وزن بالاتر یافت شود.

گنجشک ها موجودات تک همسری هستند و معمولاً جفت های خود را به صورت دائم انتخاب می‌کنند. بنابراین، بیشتر گنجشک ها تمام طول زندگی خود را در کنار جفت خود می‌گذرانند.

جفت گنجشک ها

متوسط ​​عمر گنجشک حدود چهار سال است. هر چند که در برخی موارد مشاهده شده که این پرندگان بیش از ده سال هم عمر کرده‌اند.

گنجشک ها بسته به محل زندگی خود قادرند دو یا سه بار در سال تولید مثل می‌کنند. به عنوان مثال در آفریقا، آن‌ها معمولاً سه بار در سال فرزندآوری دارند.

اولین بنای یادبودی که برای گنجشک ها ساخته شد، مربوط به قرن نوزدهم است. این بنای یادبود در شهر بوستون آمریکا و برای قدردانی که نقشی که گنجشک ها در مبارزه با آفات ایفا کردند، احداث گردید. در واقع، این اتفاق اندکی پس از آن رخ داد که گنجشک ها برای مقابله با کرم های درختی به ایالات متحده برده شدند.

ازدیاد حشرات در غیاب گنجشک ها

در دهه 60 از قرن نوزده میلادی، چندین میلیارد گنجشک در چین کشته شدند، زیرا اینگونه تصور می‌شد که به محصولات کشاورزی آسیب می‌رساند. این کار باعث وقوع یک فاجعه زیست محیطی شد و حشرات به صورت لجام گسیخته‌ای شروع به ازدیاد کردند و خرابی بسیار بیشتری را برای محصولات کشاورزی به بار آوردند. در نتیجه، قحطی کشور چین را فرا گرفت و دولت مجبور شد تا از خارج گنجشک وارد کند!

گنجشک ها عاشق شنا کردن در داخل شن ها هستند! در حقیقت، آن‌ها با این کار پرهای خود را تمیز می‌کنند. زمستان‌ها هم که همه جا پوشیده از برف است، این موجودات کوچک با استفاده از برف خودشان را تمیز می‌کنند.

گنجشک در داخل شن

گنجشک نمی‌تواند بیش از یک ربع ساعت بدون استراحت کردن در هوا بماند!

در هنگام پرواز کردن، ضربان قلب گنجشک به هزار بار در دقیقه هم می‌رسد!

دانشمندان ثابت کرده‌اند که موطن اصلی گنجشک ها مناطق جنوب شرقی آسیا است.

گنجشک خرمایی
گنجشک خرمایی

گنجشک خرمایی یک متجاوز واقعی است. این گونه خاص از گنجشک ها لانه نمی‌سازند و در عوض ترجیح می‌دهند پرندگان دیگر را بیرون کرده و لانه‌شان را اشغال کنند!

گنجشک برفی لانه خود را بر فراز کوه ها و در ارتفاع 5000 متری از سطح دریا می‌سازد!

امیدوارم از دانستن این حقایق جالب در مورد گنجشک‌ ها لذت و بهره کافی را برده باشید. حقایقی که نشان می‌دهند، نباید به هیچ وجه این پرندگان کوچک را دست کم گرفت و به دیده حقارت به آن‌ها نگاه کرد.

منبع pettime
مطالب پیشنهادی
guest
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها