بلیط هواپیما

حقایقی جالب در مورد زمان

“زمان می‌گذرد، اما سایه خود را پشت سر باقی می‌گذارد.” ناتانیل هاوثورن (Nathaniel Hawthorne)

زمان کمیتی برای اندازه‌گیری مدت وقایع، فواصل بین آن‌ها و توالی آن‌ها است. زمان از دیرباز مورد مطالعه علم، دین و فلسفه بوده و در هر جنبه‌ای از زندگی روزمره افراد تأثیر خود را نشان شده است. در این مقاله با 43 حقیقت جالب در مورد زمان آشنا خواهید شد.

1- رابطه بین ارتفاع و سرعت گذر زمان

نظریه نسبیت انیشتین بیان می‌کند که هر چه فرد به زمین نزدیک‌تر باشد، زمان کندتر می‌گذرد. با این حساب، یک سال در قله اورست 15 میکروثانیه سریع‌تر از سطح دریا می‌گذرد!

حقایقی جالب در مورد زمان

2- نوسانات

تا قبل از اختراع ساعت‌های اتمی، یک ثانیه برابر با مدت 9192631770 نوسان عنصر سزیم (یک عنصر شیمیایی با نماد Cs و شماره اتمی 55) در نظر گرفته می‌شد.

حقایقی جالب در مورد زمان

3- کوچکترین واحد اندازه‌گیری زمان

زمان پلانک کوچکترین استاندارد اندازه‌گیری علمی زمان است. بر اساس این کمیت، زمان یک بار پلک زدن تقریباً برابر پانصد و پنجاه هزار تریلیون تریلیون تریلیون پلانك است!

حقایقی جالب در مورد زمان

4- چیزی به نام اکنون وجود ندارد

به گفته اینشتین، “تمایز بین گذشته و حال و آینده تنها یک توهم دائمی است”. این به این دلیل است که فضا و زمان سیال هستند و تحت تأثیر گرانش و سرعت قرار می‌گیرند.

حقایقی جالب در مورد زمان

5- دقت فوق‌العاده

ساعت اتمی استرانسیوم دقیق‌ترین ساعتی است که تا به حال ساخته شده است. این ساعت در هر 15 میلیارد سال فقط یک ثانیه خطا دارد!

حقایقی جالب در مورد زمان

6- کهکشانی تقریباً به قدمت جهان

کهکشانی به نام z8_GND_5296 قدیمی‌ترین شیء شناخته شده در جهان هستی است. عمر این کهکشان 13.1 میلیارد سال تخمین زده می‌شود که تنها حدود 700 میلیون سال از خود جهان هستی جوان‌تر است.

حقایقی جالب در مورد زمان

7- آیا یک روز 24 ساعت است؟!

با وجود آنچه به ما آموخته‌اند، یک روز 24 ساعت کامل نیست. در واقع 23 ساعت و 56 دقیقه و 4.2 ثانیه طول می‌کشد تا زمین یکبار به دور خورشید بچرخد.

حقایقی جالب در مورد زمان

8- طلوع تا طلوع

از طلوع تا طلوع آفتاب 24 ساعت طول می‌کشد زیرا هر روز زمین در مدار خود به دور خورشید کمی فراتر می‌رود و این باعث می‌شود، روز  طولانی‌تر شود.

حقایقی جالب در مورد زمان

9- قدیمی‌ترین شیء شناخته شده روی زمین

یک کریستال 4.4 میلیارد ساله به نام زیرکن (Zircon)، قدیمی‌ترین شیء شناخته شده روی زمین است. این کریستال در جک هیلز (Jack Hills) در غرب استرالیا یافت شده و تنها 160 میلیون سال از زمین جوان‌تر است.

حقایقی جالب در مورد زمان

10- این ساعت دیر است یا زود؟

تا قرن نوزدهم، شهرها ساعت خود را با ظهر محلی تنظیم می‌کردند، و اختلاف زمان بین شهرها باعث دردسرهایی می‌شد. در نتیجه، مردم مدام قطارهای خود را از دست می‌دادند. اما با راه‌اندازی راه آهن بزرگ غربی در سال 1840، شرکت‌های راه آهن شروع به استفاده از زمان استاندارد و مستقر در لندن در انگلستان کردند و این اجرای برنامه‌های قطار را بسیار آسان‌تر کرد.

حقایقی جالب در مورد زمان

11- همه چیز گذشته است

رسیدن نور به ما زمان می‌برد و این یعنی همه چیزهایی که در اکنون می‌بینیم در گذشته اتفاق افتاده است! مثلاً وقتی خورشید را از پنجره اتاق خود می‌بینید، در حقیقت شما در حال تماشای هشت دقیقه و 20 ثانیه قبل از آن است. نور نزدیک‌ترین ستاره به زمین که پروکسیما قنطورس نام دارد، چهار سال طول می‌کشد تا به ما برسد.

حقایقی جالب در مورد زمان

12- یک روز بسیار طولانی

در سیاره عطارد، یک روز برابر با دو سال زمینی است!

حقایقی جالب در مورد زمان

13- تخمین بیش از حد زمان بهتر است

محققان متفق القول هستند که برآورد بیش از حد برای ما لذت‌بخش‌تر از دست کم گرفتن آن است. مثلا اگر کاری که پیش‌بینی می‌شود یک ساعت طول بکشد، در 15 دقیقه به پایان برسد، فرد این تجربه را لذت‌بخش‌تر از حالت معکوس آن می‌داند. به همین دلیل است که مردم وقتی کسی دیر می‌کند آشفته می‌شوند و نیز به همین دلیل است که پارک‌ها و مراکز تفریحی زمان انتظار برای سوار شدن به یک وسیله را بیش از حد واقعی آن تخمین زده و اعلام می‌کنند.

حقایقی جالب در مورد زمان

14- وقتی در حال تفریح ​​هستید زمان کند می‌گذرد!

بر اساس یک مطالعه روانشناسی، این ضرب المثل قدیمی که می‌گوید “زمانی که به تفریح می‌گذرد، زود می‌گذرد” کاملاً درست نیست. در حقیقت، درست عکس آن صادق است. مثلاً وقتی کسی به موسیقی‌ای گوش می‌دهد که از آن لذت می‌برد، به نظر می‌رسد زمان کندتر می‌گذرد. این می‌تواند به این دلیل باشد که مردم به چیزهایی که دوست دارند توجه بیشتری می‌کنند، که باعث می‌شود درک آن‌ها از زمان کند شود.

حقایقی جالب در مورد زمان

15- متوقف شدن زمان!

به نظر می‌رسد کهکشان‌های دورتر سریع‌تر از کهکشان‌های نزدیک در حال حرکت هستند، که این نشان می‌دهد جهان همانطور که گسترده‌تر می‌شود، شتاب می‌گیرد. به عقیده یکی از فیزیکدانان، دلیل این امر که کهکشان‌های دورتر، سریع‌تر به نظر می‌آیند، این است که در گذشته زمان سریع‌تر بوده است. اگر او درست بگوید، این بدان معناست که در چند میلیارد سال بعد، زمان از حرکت خواهد ایستاد!

حقایقی جالب در مورد زمان

16- ثانیه کبیسه

چرخش زمین در حال کند شدن است و این باعث می شود روز 24 ساعته کمی طولانی‌تر شود. به منظور جبران روزهای طولانی، سرویس بین المللی چرخش زمین (نهادی که زمان نجومی را تنظیم می‌کند) به طور دوره‌ای یک ثانیه به ساعت اضافه می‌کند تا همه چیز را منظم نگه دارد. این ثانیه اضافی، ثانیه کبیسه نامیده می‌شود و جدیدترین آن در 31 دسامبر 2016 رخ داد.

حقایقی جالب در مورد زمان

17- گذر زمان

یک سال شامل 31556926 ثانیه است.

حقایقی جالب در مورد زمان

18- آغاز زمان

اگرچه دانشمندان می‌دانند که جهان تقریباً 15 میلیارد سال پیش با مه‌بانگ یا بیگ‌بنگ آغاز شده است، اما هیچ تخمینی برای زمان پایان جهان وجود ندارند.

حقایقی جالب در مورد زمان

19- کمی جوان‌تر از خورشید

سن خورشید حدود پنج میلیارد سال تخمین زده می‌شود و زمین کمی کوچک‌تر از آن است و حدود 4540000000 سال عمر دارد.

حقایقی جالب در مورد زمان

20- تولد زمین در یک شنبه شب

به گفته جیمز آشر (James Usher)، اسقف اعظم آرماگ در قرن 17، زمین در شنبه 22 اکتبر 4004 قبل از میلاد به وجود آمده است! آشر با جمع‌آوری تاریخچه‌های خانوادگی ذکر شده در کتاب مقدس به این نتیجه رسیده بود.

حقایقی جالب در مورد زمان

21- تعطیلات آخر هفته تعطیل!

در سال 1930، جوزف استالین (Joseph Stalin) تعطیلات آخر هفته را برای افزایش بهره‌وری در شوروی لغو کرد. در سال 1931، تقویم به هفته شش روزه تغییر یافت، ولی سپس در سال 1941 به همان روال هفت روزه برگشت.

حقایقی جالب در مورد زمان

22- مسن‌ترین پستاندار روی زمین

نهنگ سرکمانی (Bowhead Whale) که به عنوان نهنگ قطبی نیز شناخته می‌شود، یکی از مسن‌ترین پستانداران روی زمین است. قدیمی‌ترین نهنگ قطبی شناخته شده حداقل 211 سال سن دارد و نهنگ‌هایی نیز وجود دارند که با نیزه‌های عاج مانند 200 ساله خود شنا می‌کنند!

حقایقی جالب در مورد زمان

23- ضربان قلب در هر ثانیه

قلب یک مرغ مگس‌خوار با سرعت 1260 بار در دقیقه می‌زند. در شب‌های سرد نیز، وقتی که آن‌ها خواب زمستانی را تجربه می‌کنند ضربان قلب‌شان به 50-180 بار در دقیقه کاهش می‌یابد.

حقایقی جالب در مورد زمان

24- اولین تقویم

اعتقاد بر این است که تقویم رومی اصلی توسط اولین پادشاه روم، رومولوس (Romulus)، در حدود 753 سال پیش از میلاد اختراع شده و بر اساس حالت‌ها یا نمودهای ماه طراحی شده است. این تقویم در ماه مارس شروع شده و فقط شامل 10 ماه بوده است. شش ماه از آن 30 روز و چهار ماه دیگر 31 روز داشته‌اند.

حقایقی جالب در مورد زمان

25- حذف زمستان از تقویم!

در تقویم رومی، هیچ ماهی به زمستان اختصاص داده نشده بود و به خاطر به حساب نیامدن 61 روز زمستان، کل سال 304 روز طول می‌کشید!

حقایقی جالب در مورد زمان

26- اضافه شدن دو ماه جدید به تقویم

گاه‌شمار ژولینی، تقویمی بود که توسط ژولیوس سزار و بر اساس چرخش زمین به دور خورشید، ابداع شد. سزار همچنین دو ماه جدید را در این تقویم معرفی کرد: ژوئیه که به نام خودش و اوت که به نام قائم مقام او آگوستوس، نامگذاری شده بود.

حقایقی جالب در مورد زمان

27- یک روز بیشتر

سال ژولینی، دارای 365 روز و 12 ماه است و یک روز اضافه هم دارد که هر چهار سال یک بار به فوریه اضافه می‌شود. در آن زمان، فوریه آخرین ماه سال بود و روز کبیسه در 24 فوریه بود.

حقایقی جالب در مورد زمان

28- 30 فوریه

یک فوریه معمولی دارای 28 روز و در سال کبیسه 29 روز است، اما چند بار هم در تاریخ وجود داشته که فوریه، 30 روز داشته است. اولین مورد در سال 1700 بود که سوئد قصد داشت از تقویم ژولینی به تقویم میلادی تغییر کند. دومین بار نیز در سال 1712 و باز در سوئد بود، زمانی که سوئد تقویم ژولینی را بازگرداند و دو روز کبیسه به آن سال اضافه کرد!

حقایقی جالب در مورد زمان

29- آمار تولد در دقیقه

در سال 2011، دفتر مرجع جمعیت (Population Reference Bureau) تخمین زد که در هر دقیقه 250 نوزاد در سراسر جهان متولد می‌شوند. این تعداد تقریبا معادل 4 مورد تولد در هر ثانیه است.

حقایقی جالب در مورد زمان

30- آمار مرگ‌ومیر در دقیقه

تعداد مرگ‌و‌میر در دقیقه تقریباً نصف تعداد تولد در همان بازه زمانی است، یعنی 105 نفر در دقیقه و یا حدود 2 نفر در هر ثانیه می‌میرند.

حقایقی جالب در مورد زمان

31- 6000 اصابت در دقیقه

صاعقه با سرعت 6000 بار در دقیقه، یا 100 بار در ثانیه به زمین برخورد می‌کند. ولی خوشبختانه احتمال برخورد کردن صاعقه به انسان بسیار کم است.

حقایقی جالب در مورد زمان

32- 2.5 میلیارد ضربان قلب

وقتی 70 سالتان شود، قلب شما 2.5 میلیارد بار ضربان زده است. به طور متوسط​​، قلب شما در هر 60 ثانیه 377 لیتر خون را در بدنتان پمپ می‌کند و بیش از 100000 بار در روز می‌تپد.

حقایقی جالب در مورد زمان

33- 75 فروش در هر ثانیه

مک دونالد در هر 5 ثانیه 375 همبرگر می‌فروشد.

حقایقی جالب در مورد زمان

34- اثر آدبال (Oddball Effect)

به نظر می‌رسد یک تجربه جدید همیشه بیشتر از تجربه‌های قدیمی در حافظه باقی می‌ماند. به این خاصیت، اثر آدبال می‌گویند و دقیقاً به همین دلیل است که به نظر می‌رسد با افزایش سن، گذر زمان سریع‌تر می‌شود.

حقایقی جالب در مورد زمان

35- فروش زمان

در سال 1836، یک تاجر به نام جان بلویل (John Belville) شروع به فروش زمان کرد! او هر روز ساعت جیبی خود را در رصدخانه گرینویچ که در آن کار می‌کرد، تنظیم می‌کرد و سپس زمان دقیق خود را به مشتریان شهر می‌فروخت! این تجارت توسط ماریا، بیوه او، تا سال 1940 ادامه یافت.

حقایقی جالب در مورد زمان

36- ده روز از دست رفته

در گاه‌شمار ژولینی، یک سال 365.25 روز بود که 10.75 دقیقه بیش از حد لازم بود، و این باعث شد که تا سال 1582، زمان به اندازه 10 روز خارج از زمان قراردادی قرار بگیرد. برای تصحیح این خطا، پاپ گرگوری سیزدهم دستور حذف این 10 روز را داد و تقویم میلادی معرفی شد.

حقایقی جالب در مورد زمان

37- فاصله بین رعد و برق

شمارش ثانیه‌ها بین یک رعد و برق و صدای آن می‌تواند به شما بگوید که در واقع صاعقه چقدر از ما فاصله دارد: تاخیر سه ثانیه‌ای به این معنی است که صاعقه 0.6 مایل (965 متر) با ما فاصله دارد.

حقایقی جالب در مورد زمان

38- اولین حسابگران زمان

اولین تمدن شناخته شده برای پیگیری و حساب کردن زمان سومری‌ها بودند که در بین النهرین (عراق کنونی) ساکن بودند. تقویم آن‌ها بر اساس ماه بود و 30 روز به 12 دوره تقسیم شده بود که خود آن دوباره 30 قسمت داشت.

حقایقی جالب در مورد زمان

39- ساعت آبی

ساعت‌های آبی که قدمت آن‌ها به قرن 16 قبل از میلاد در بابل برمی‌گردد، از جریان ثابت آب برای محاسبه زمان استفاده می‌کردند. بدین صورت که یک کاسه یا ظرف بزرگ با آب پر شده بود و این آب به آرامی از طریق یک دهانه در ته آن تخلیه می‌شد. داخل کاسه با زمان نشانه‌گذاری شده بود، طوری که می‌شد زمان را بر اساس سطح آب در کاسه تشخیص داد. اما متأسفانه، یک نقص قابل توجه در این طرح وجود داشت و آن این بود که با خالی شدن کاسه، آب کندتر جریان می‌یافت تا جایی که به سختی می‌چکید و دیگر زمان دقیق را نشان نمی‌داد.

حقایقی جالب در مورد زمان

40- خوابیدن

اگر فردی به طور متوسط ​​8 ساعت در شبانه‌روز بخوابد، تقریباً 229961 ساعت از طول زندگی خود را در خواب گذرانده است که چیزی تقریباً معادل یک سوم عمر او است!

حقایقی جالب در مورد زمان

41- بازی 3 روزه

طولانی‌ترین ماراتن بازی تخته‌ای (Board Game) 80 ساعت طول کشید و توسط 4 دوست در هلند بین 3 تا 6 ژانویه 2017 انجام شد.

حقایقی جالب در مورد زمان

42- سریع یا آهسته!

هرچه سریع‌تر حرکت کنید، زمان کندتر می‌گذرد! با توجه به قوانین فیزیک، اگر در سرعت بسیار سریع سفر کنید، در واقع دیرتر پیر می‌شوید. اگر می‌توانستید با سرعت 99 درصد سرعت نور به سمت ستاره شباهنگ (Sirius) پرواز کنید، بعد از برگشت کمتر از دو سال و نیم پیر می‌شدید، در حالی که در زمین بیش از 17 سال گذشته شده بود!

حقایقی جالب در مورد زمان

43- یک سال دایناسورها

در زمان دایناسورها، یک سال 370 روز بود. با گذشت زمان، گرانش ماه به عنوان یک نیروی کششی عمل کرده و در هر قرن، 1.7 میلی ثانیه به هر روز اضافه کرده است که باعث شده زمین کندتر بچرخد و روزها طولانی‌تر شوند.

حقایقی جالب در مورد زمان

منبع factinate
مطالب پیشنهادی
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
M.B
M.B
1 سال قبل

جذاب بود

سلما
سلما
1 سال قبل

خیلی خیلی جذاب بود خیلی خیلی خوب بود ممنون که به اشتراک گذاشتبن خیلی ممنون