دوربین آیفون 11 باعث برانگیخته شدن ترایپوفوبیا می‌شود!

حتماً اطلاع دارید که کمپانی اپل به تازگی از جدیدترین گوشی های هوشمند خود با نام های آیفون 11، آیفون 11 پرو و آیفون 11 پرو مکس رونمایی کرده است. این گوشی ها در مقایسه با مدل های سال گذشته از لحاظ ساختار کلی هیچ تفاوت خاصی ندارند و اپل تنها به بهبود مشخصات و قابلیت های آن ها و همچنین استفاده از سیستم عامل جدید آی او اس 13 اکتفا کرده است. با این حال، دوربین سری آیفون 11 از معدود بخش هایی است که تغییراتی نسبتاً عمده داشته و طراحی آن به کلی عوض شده است

ویژگی های آیفون 11 ، پرو و مکس

از چند ماه قبل اطلاعات و تصاویری که از پرچمدارهای جدید اپل منتشر می شدند، نشان از تغییر سبک طراحی ماژول دوربین و استفاده از چینش مربعی با لنزهای بزرگ داشتند. حال با معرفی رسمی این گوشی ها، مشخص شده که شایعات پیشین کاملاً صحت داشتند و ماژول دوربین به خصوص در مدل های آیفون 11 پرو 11 پرو مکس که دارای سه لنز هستند، طراحی عجیب و منحصر به فردی دارد. اما ظاهراً این طراحی جدید از لحاظ روانشناختی دارای مشکلاتی بوده و باعث برانگیخته شدن ترایپوفوبیا در افراد مستعد می شود! در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

ترایپوفوبیا (Trypophobia) ترس یا هراس ناشی از الگوهای نامنظم یا خوشه‌ای از سوراخ‌های کوچک یا حفره‌ها است. این طور که محققان می گویند حدود 15 درصد از مردم دنیا ترایپوفوبیا دارند و حال گفته می‌شود که طراحی دوربین آیفون های سری 11 باعث برانگیخته شدن این حس در این افراد می شود! و این یعنی 15 درصد مردم دنیا از محصولات جدید اپل راضی نخواهند بود، آن هم به دلیل طراحی بسیار زننده بخش دوربین این گوشی‌ها!

نیلوفر آبی
نمونه‌ای از ترایپوفوبیا: سوراخ‌های روی بذر گیاه نیلوفر آبی در بعضی افراد، هراس یا چندش ایجاد می‌کند.

بی‌نظمی‌هراسی یا ترایپوفوبیا به عنوان اختلال روانی شناخته نشده‌ و حتی گفته می شود احتمالاً بشر اولیه به این درک رسیده بود که هرچیزی که دچار بی‌نظمی یا حفره های نامنظم باشد، در معرض فاسد شدن قرار گرفته‌ و به این ترتیب این ترس در انسان نهادینه شده‌ است. بنابراین حتی اگر تاکنون ترایپوفوبیا را به شکل ملموس و آشکار درک نکرده باشید، باز هم این احتمال وجود دارد که از دوربین گوشی های آیفون 11 پرو و 11 پرو مکس بدتان بیاید، بدون اینکه دلیل خاصی برای آن داشته باشید!

ترایپوفوبیا یک مسئله روانشناختی اثبات شده است و حتی در طراحی غول آخرهای بازی های رایانه ای هم برای ایجاد حس ترس و انزجار در گیمر، از الگوهای ایجاد کننده این حس استفاده می شود. با این اوصاف مشخص نیست که چرا طراحان اپل به چنین مسئله ای اهمیت نداده و دوربین گوشی های آیفون 11 را به شکلی طراحی کرده اند که باعث برانگیخته شدن ترایپوفوبیا در افراد شود! اپل هنوز در این مورد هیچ اظهار نظری نکرده و باید دید آیا در روزهای آتی پاسخی برای ارائه کردن خواهد داشت یا نه.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
SQR
SQR
3 سال قبل

مرگ بر اپل.

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
2 سال قبل

اینکه شرکت آیفون به این مسئله اهمیت نداده میتونه مهم باشه