فلای تودی

احتمال تأخیر عرضه آیفون 14 در پی تشدید تنش در تایوان

احتمالاً در هفته اخیر درباره نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و سفر او به تایوان زیاد شنیده‌اید. این خبر بسیاری از حوزه‌ها را تحت تأثیر قرار داده و عرصه فناوری نیز یکی از آن‌هاست. پس از به تعویق افتادن رونمایی موتو ریزر 2022، موتو ایکس 30 پرو و وان پلاس ایس پرو، اکنون به نظر می‌رسد عرضه گوشی‌های سری آیفون 14 اپل هم با تأخیر روبرو خواهند شد! با دیجی رو همراه باشید.

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، اپل مشتری اصلی کمپانی تایوانی TSMC است که تراشه‌های پردازشی این شرکت را تولید و به کارخانه بزرگ پگاترون در چین می‌فرستد؛ جایی که آیفون‌ها مونتاژ می‌شوند. حال، سفر پلوسی به تایوان باعث افزایش تنش بین روابط چین و تایوان شده و حزب کمونیست چین مقررات جدیدی وضع کرده که بر اساس آن هرگونه ذکر نام «تایوان» یا «جمهوری چین» در اسناد حمل و نقل ممنوع است. این قانون به نوبه خود به این معنی است که بخش عمده‌ای از سخت افزارهای وارداتی از تایوان برگشت داده خواهند شد و در نتیجه به احتمال قوی تولید سری آیفون 14 به تعویق خواهد افتاد.

آیفون 14

چیزی که اوضاع را بسیار وخیم‌تر کرده این است که نایب رئیس پگاترون و مدیران ارشد TSMC در جریان دیدار با پلوسی دیده شده‌اند و این می‌تواند آغاز یک جنگ تجاری شدیدتر بین حزب کمونیست چین و تایوان باشد. جنگی که مطمئناً آتش آن دامن شرکت اپل و سایر شرکت‌های آمریکایی را نیز خواهد گرفت.

اپل در حال حاضر مشغول مذاکره با شرکای تایوانی خود است و درخواست کرده که تمام برچسب‌های “ساخت تایوان” یا “جمهوری چین” حذف یا جایگزین شوند. همچنین گفته می‌شود که احتمالاً تولید برخی از مدل‌های 6.1 اینچی آیفون 14 به کارخانه هندی فاکسکان سپرده خواهد شد. تمامی این اتفاقات باعث شده‌اند تا اپل برای اولین بار خط تولید سری آیفون خود را به شدت متنوع کرده و به کارخانه‌های مختلف بسپارد.

این خبر در بدترین زمان ممکن منتشر می‌شود. زیرا از یک سو زمان زیادی تا عرضه سری آیفون 14 باقی نمانده و از سوی دیگر شایعاتی به گوش می‌رسند مبنی بر اینکه مشکلاتی کیفی در خط تولید نمایشگرها و لنزهای دوربین آیفون 14 پرو مکس وجود دارد که مدیران اپل را به شدت درگیر خود کرده است. در چنین شرایطی، چیزی که اپل اصلاً برایش آمادگی ندارد، بروز مشکل در خط تولید پگاترون است که می‌تواند خللی اساسی در برنامه زمانی عرضه آیفون 14 ایجاد کند.

منبع gsmarena
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها