چگونه سلامت باتری آیفون را بررسی کنیم؟

آیا فکر می‌کنید که گوشی آیفون شما دیرتر شارژ می‌شود؟ دلایل متعددی می‌تواند وجود داشته باشد که یکی از آنها کاهش عملکرد باتری گوشی است و در آن اپل به این نتیجه رسیده باتری‌هایی که تا حدی تخریب شده‌اند عملکرد آیفون را کاهش میدهند. این مقاله به شما کمک خواهد کرد وضعیت سلامت باتری آیفون را بررسی کنید و از زمان نیاز به تعویض باتری مطلع شوید.check iphone battery health 600x431 - چگونه سلامت باتری آیفون را بررسی کنیم؟

  • به قسمت تنظیمات بروید تا گزینه باتری را مشاهده و سپس انتخاب کنید
  • داخل تنظیمات باتری بروید و ‘گزینه سلامت باتری battery health را انتخاب کنید .
  • این صفحه به شما حداکثر ظرفیت باتری را نشان میدهد که در مدل های جدید باید  ۱۰۰ درصد را نشان دهد اما  با گذشت زمان این عدد به ۹۰ درصد یا ۸۰ درصد یا حتی پایین تر کاهش پیدا می‌کند.

حداکثر ظرفیت

گیج نشوید! حداگثر ظرفیت maximum capacity نشان دهنده مقدار شارژی است که آیفون شما در همان لحظه دارد. ظرفیت ذکر شده در این اینجا اساسا نمایانگر بیشترین مقدار شارژی است که باتری میتواند در وضعیت فعلی خود نگه دارد.

برای مثال یک باتری با ظرفیت ۱۰۰ درصد ۱۰۰۰۰ میلی آمپر است. زمانی که ظرفیت باتری به ۹۰ درصد میرسد به این معناست که در حالت شارژ کامل full charge حداکثر ظرفیت باتری تنها ۹۰۰۰ میلی آمپر است. دلیل این موضوع کاهش میزان لیتیوم باتری بوده و در نتیجه باتری شروع به از دست دادن مدت زمان نگه داری شارژ می‌کند.

هر چرخه شارژ به طور معمول نمایانگر شارژ شدن گوشی از ۰ تا ۱۰۰ درصد است، به این معنا که هر بار شما گوشی خود را از صفر تا صد درصد شارژ می‌کنید، یکی از این چرخه ها استفاده می‌شود. به همین دلیل است که برخی افراد توصیه میک‌نند اگر میخواهید سلامت باتری را بهینه کنید مقدار شارژ گوشی خود را بین ۴۰ تا ۸۰ دصد نگه دارید. این تئوری را میتوان این طور معنی کرد که باتری قبل از مصرف یک چرخه کامل شارژ نیاز به ۲.۵ دور شارژ از ۴۰ تا ۸۰ درصد دارد.

بعد از مصرف چندین چرخه شارژ، در نهایت یک گوشی به طور کامل شارژ خود را از دست می‌دهد، به همین دلیل با گذشت زمان شما متوجه می شوید عمر باتری گوشی مثل زمان کار اولیه خود نیست و عملکرد آن کاهش پیدا کرده است. اپل معمولا چرخه های شارژ کامپیوتر های مک بوک خود را به صورت عمومی لیست می‌کند، درحالیکه تا به امروز این کمپانی از انتشار چرخه شارژ آیفون خودداری کرده است.

نحوه غیر فعال کردن throttling (صرفه جویی در باتری) در آیفون

اگر ظرفیت باتری گوشی شما کمتر از 80 درصد باشد، در گزینه peak performance capability پیامی وجود خواهد داشت که نشان می‌دهد سلامت باتری شما به طرز قابل توجهی کاهش یافته است. یکی از ارائه دهنده‌گان خدمات مجاز سرویس اپل می تواند با جایگزین کردن باتری، عملکرد و ظرفیت کامل را به گوشی برگرداند.

شما به صورت دلخواه می‌توانید این گزینه را غیر فعال کنید، اگرچه این کار میتواند منجر به از دست دادن داده هاشود و گوشی شما کرش کند. با این حال همانطور که اپل در صفحه پشتیبانی خود اعلام کرده، اگر گوشی شما مجددا دچار کرش به علت غیرفعال نمودن throttling گردد. تنظیم مجدد آن بصورت خودکار فعال خواهد شد.

در این مرحله شما باید احتمالا یک گوشی جدید تهیه کنید یا اگر قصد دارید آن را نگه دارید، باتری آن را تعویض کنید. قیمت باتری آیفون‌ها براساس وبسایت اپل از 49 دلار برای مدل های قدیمی تر و 69 دلار برای آیفون ایکس یا بالاتر هستند.

مطالب مرتبط

به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.