اپل از سامسونگ غرامت می‌گیرد و به خریداران آیفون غرامت می‌دهد!

آیفون برنده بزرگترین و پرهزینه‌ترین دعوای حقوقی با سری گوشی‌های گلکسی سامسونگ شد، اما اپل مجبور است تا بخشی از سودی را که از این راه به دست آورده به صاحبان آیفون‌های آسیب دیده برگرداند و احتمالاً تراشه‌های نسل بعد آیفون در دست ساخت هستند. این‌ها مهمترین خبرهایی بودند که در یک هفته گذشته راجع به اپل و گوشی‌های آیفون این شرکت منتشر شده‌اند.

پس از یک دعوای حقوقی بزرگ و کشمکش هفت ساله بین دو تولید کننده بزرگ تلفن همراه در جهان، هیئت منصفه تصمیم گرفت که سامسونگ مبلغ 539 میلیون دلار خسارت بابت نقض 5 مورد از پتنت‌ها یا حقوق مالکیت اختراع اپل، به این شرکت پرداخت کند و این یعنی ارزش این اختراع‌های ثبت شده اپل در مجموع بیش از کل بودجه فیلم‌های Iron Man، Incredible Hulk و Doctor Strange است! اما ظاهراً این قضیه هنوز تمام نشده و سامسونگ قصد دارد بر علیه این حکم اعتراض کند. البته شاید بد نباشد که مسئولان سامسونگ، قبل از اینکه اوضاع از این بدتر شده و اپل به خسارت یک میلیارد دلاری دست پیدا کند، غائله را خاتمه دهند!

علاوه بر دعوایی که اپل با سامسونگ دارد، یک دادخواست دیگر نیز وکلای اپل را به شدت مشغول کرده است. اگر به یاد داشته باشید، در سال 2014  گوشی‌های آیفون 6 اپل با مشکل خم شدن بدنه روبرو شده بودند که در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به Bendgate موسوم شده بود. حال این طور که برخی اسناد عمومی نشان می‌دهند، اپل کاملاً اطلاع داشته که آیفون 6 پلاس به طور کلی 7.2 برابر بیشتر از آیفون 5 اس مستعد خم شدن است و مدل استاندارد آیفون 6 هم 3.3 برابر حساس‌تر بود. با این حال و با علم به این نقص، اپل این گوشی‌های هوشمند را به بازار عرضه کرده و به فروش رسانده است.

iphone x 1 600x339 - اپل از سامسونگ غرامت می‌گیرد و به خریداران آیفون غرامت می‌دهد!

درست است که اپل در مورد مشکل خم شدن آیفون 6 و 6 پلاس با مشکل حقوقی خاصی روبرو نشد اما ظاهراً این بار و در رابطه با مشکل باتری گوشی‌های آیفون قدیمی، کاربران می‌توانند از اپل غرامت بگیرند. در واقع کاربرانی که سال گذشته 79 دلار بابت تعویض باتری آیفون خود پرداخت کرده‌اند، می‌توانند 50 دلار آن را از اپل پس بگیرند. موضوع از این قرار است که اپل در نهایت مسئولیت کاهش عمدی عملکرد آیفون‌های قدیمی جهت سرپوش گذاشتن به مشکل کاهش طول عمر باتری‌های آن‌ها را پذیرفته و مشتریانی که قبل از اقدام اپل برای کاهش هزینه تعویض باتری به 29 دلار، هزینه کامل تعویض خارج از گارانتی باتری را پرداخت کرده‌اند، 50 دلار اضافی پرداخت شده را پس خواهند گرفت.

در ادامه خبرهایی نیز در مورد تراشه‌های پردازشی گوشی‌های آیفون نسل بعد منتشر شده و گفته شده است که چیپ A12 با فناوری 7 نانومتری در دست ساخت بوده و می‌تواند آیفون‌های بعدی اپل را بسیار سریع‌تر و کم مصرف‌تر از آیفون ایکس کند. آیفون ایکس اپل از چیپ 10 نانومتری A11 استفاده می‌کند که در حال حاضر قدرتمندترین تراشه پردازشی اپل محسوب می‌شود.

منبع cnet

مطالب مرتبط

به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.