فیس آی دی و تاچ آی دی در آیفون‌های نسل جدید ادغام می‌شوند!

اپل در سال 2017 فناوری فیس آی دی (Face ID) را در آیفون 10 معرفی و آن را جایگزین تاچ آی دی کرد. این فناوری در سال جاری نیز بر روی تمامی دستگاه‌های همراه جدید اپل، از آیفون‌ها گرفته تا آیپد پرو، به کار گرفته شد. با اینکه فیس آی دی به عنوان یک ابزار تشخیص هویت عملکرد بسیار خوب و قابل اطمینانی داشته است اما ظاهراً اپل هنوز راضی نیست و قصد دارد این ابزار بیومتریک را به سطحی بالاتر ارتقاء داده و فاصله خود را با رقبا بیش از پیش کند.

در حالی که روز به روز تولید کنندگان گوشی‌های اندرویدی بیشتری به سمت معرفی راهکارهای تشخیص چهره سه بعدی اختصاصی خود پیش می‌روند، به نظر می‌رسد اپل نیازمند بازگرداندن یکی از قابلیت‌های قدیمی گوشی‌های آیفون است! در واقع همان طور که اشاره کردیم، ورود دوربین TrueDepth و عملکرد بهتر این فناوری تشخیص چهره جدید نسبت به سیستم‌های تشخیص چهره دو بعدی مرسوم در گوشی‌های اندرویدی، عملاً باعث حذف اسکنر اثر انگشت در گوشی‌های آیفون جدید شد و این مسئله ممکن است به مذاق برخی کاربران خوش نیاید.

این روزها که شاهد معرفی محصولات خلاقانه‌ای مانند هواوی میت 20 و گوشی‌هایی مشابه، با اسکنر اثر انگشت زیر نمایشگر هستیم، توجیه اپل برای حذف اسکنر اثر انگشت به خاطر اشغال بی‌مورد فضا توسط دکمه هوم، چندان منطقی و قابل قبول به نظر نمی‌رسد و کاربران انتظار دارند دوباره سنسور دوست داشتنی تاچ آی دی را با شکل و شمایلی جدید در گوشی‌های آیفون مشاهده کنند. با اینکه اپل معمولاً از تصمیم‌های خود عقب نشینی نمی‌کند اما به نظر می‌رسد این بار اوضاع فرق دارد و احتمال بازگشت تاچ آی دی بسیار بالا است.

iPhone combine Face ID and Touch ID 600x400 - فیس آی دی و تاچ آی دی در آیفون‌های نسل جدید ادغام می‌شوند!

درخواست ثبت اختراع یا پتنتی که در ژانویه سال جاری میلادی در اروپا توسط اپل ارائه شده و به تازگی به صورت عمومی منتشر شده، نشان از این دارد که اپل قصد دارد فناوری‌های تاچ آی دی و فیس آی دی را در گوشی‌های آیفون با هم ادغام کند.

مطمئناً قرار دادن چندین ابزار تشخیص هویت متفاوت در یک دستگاه واحد می‌تواند بر امنیت آن افزوده و اطمینان خاطر بیشتری را برای کاربران به ارمغان بیاورد. به طور خاص، اسکنر اثر انگشت همواره می‌تواند به عنوان یک راهکار تشخیص هویت پشتیبان و جایگزین در نظر گرفته شود تا زمانی که فیس آی دی نتواند به طور صحیح به وظیفه خود عمل کرده و کاربر گوشی را شناسایی کند، به کمک آمده و امکان دسترسی کاربر به محتوای گوشی را فراهم کند.

البته باید در نظر داشته باشید که مانند تمامی پتنت‌های دیگر، این بار هم ارائه درخواست ثبت اختراع برای ادغام سنسورهای فیس آی دی و تاچ آی دی نمی‌تواند به معنای عملی شدن قطعی این ایده باشد. همچنین باید اشاره کنیم که لازم نیست نگران دکمه فیزیکی هوم باشید زیرا حتی اگر اپل بخواهد تاچ آی دی را به گوشی‌های آیفون برگرداند، این کار از طریق دکمه هوم نخواهد بود. در واقع اگر روزی تاچ آی دی دوباره به آیفون اضافه شود، در زیر صفحه نمایش تعبیه شده و اسکن اثر انگشت از طریق خود نمایشگر گوشی انجام خواهد شد.

نکته جالب دیگری که در پتنت جدید اپل به آن اشاره شده، امکان بهره‌مندی ساعت هوشمند اپل واچ از یک فناوری فیس آی دی مخصوص به خود است. اما این مورد هم هنوز در حد تئوری و ایده است و معلوم نیست چه زمانی به مرحله تجاری شدن برسد.

منبع phonearena

مطالب مرتبط

به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.