مقایسه‌ی دوربین‌ های آیفون 10 و گلکسی نوت 8؛ جنگ دو غول گران‌قیمت

گوشی‌های سامسونگ گلکسی نوت 8 (Samsung Galaxy Note 8) و آیفون 10 و‌یا همان آیفون ایکس (iPhone X) هر دو مجهز به دوربین‌های دوگانه در پشت هستند. وبسایت CNET تصمیم‌ گرفته است که این دو غول فناوری را در گوشه و کنار شهر سان فرانسیسکو در معرض مقایسه با هم قرار دهد.

هردوی این گوشی‌ها، مجهز به سخت افزار مشابهی هستند: دوربین‌های پشت دوگانه، بزرگ‌نمایی اپتیکال 2 برابر، پایدارسازی اپتیکال تصویر دوگانه (OIS)، فیلم‌برداری 4K و حالت پرتره. اما با وجود این شباهت‌ها، عکس‌ها و فیلم‌های گرفته شده توسط هرکدام از این موبایل‌ها باهم تفاوت‌های زیادی دارند.

بیشتر بخوانید:

ما این دوقلو‌ را در مکان‌های مختلفی در اطراف سان فرانسیکو تست کردیم. هردو گوشی در حالت HDR خودکار قرار گرفتند و تصاویر iPhone به شکل تصاویر HEIC ذخیره شدند (به جای JPEG)، فرمت فایل جدیدی که حجم تصاویر را با کمترین کاهش کیفیت، کاهش می‌دهد.

برخلاف انتظار ما، هیچ‌کدام از گوشی‌ها نتوانست دیگری را به شکلی قطعی کنار بزند. مقایسه‌ی انجام شده در این‌جا بیشتر راجع به جزئیات هرعکس در مقایسه با دیگری است. در واقع، در نهایت این سلیقه‌ی شخصی شما است که تعیین کننده‌ی این است که کدام دوربین را به دیگری ترجیح می‌دهید.

ویژگی‌های این دو موبایل هوشمند را در جدول زیر ببینید:

آیفون ایکس (iPhone X) گلکسی نوت 8 (Galaxy Note 8)
رزولوشن دوربین زاویه‌ عریض 12 مگاپیکسل 12 مگاپیکسل
رزولوشن دوربین تله فوتو 12 مگاپیکسل 12 مگاپیکسل
دیافراگم لنز زاویه عریض f/1.8 f/1.7
دیافراگم لنز تله فوتو f/2.4 f/2.4
پایدارسازی اپتیکال تصویر (OIS) بله، در هر دو لنز تله فوتو و زاویه عریض بله، در هر دو لنز تله فوتو و زاویه عریض
بزرگ‌نمایی اپتیکال 2 برابر 2 برابر
بزرگنمایی دیجیتال 10 برابر 10 برابر
حالت پرتره دوربین جلو و پشت دوربین جلو و پشت
رزولوشن دوربین جلو 7 مگاپیکسل 8 مگاپیکسل
دیافراگم دوربین جلو f/2.2 f/1.7

 

عکس‌ها

اولین توقف ما، آکادمی علوم کالیفرنیا بود. به عکس‌های این پروانه که در حال خوردن قطعات پرتقال است دقت کنید. عکس آیفون ایکس دارای اشباع رنگ بهتر، بازه‌ی دینامیک بهتر و کنتراست بهتری بود. میزان نوردهی (Exposure) عکس نوت 8 کمی زیاد است.

اگر به دقت به بال‌های پروانه نگاه کنید، آیفون ایکس جزئیات بیشتری را در الگوهای بال پروانه ثبت کرده است.

به طور کلی، عکس‌های آیفون ایکس کنتراست بیشتری داشتند و رنگ‌ها را به شکلی ایده‌آل ثبت می‌کردند و در واقع عکس‌ها شبیه فیلم‌های هالیوودی می‌شد؛ که البته این همیشه چیز مناسبی نیست.

نوردهی عکس‌های نوت 8 معمولا کمی زیاد بود، اما واقع‌گرایانه‌تر بودند و بهتر شکل واقعی اشیاء را ثبت می‌کردند. البته واضح است که چندتغییر ساده در ویرایشگر تصویر هرکدام از این دو گوشی می‌تواند مشکلات را به راحتی حل کند. با این وجود، جزئیات و بازه‌ی دینامیکی که آیفون ایکس ثبت می‌کند چیزی است که نمی‌توان به عکس‌ها با ویرایششان اضافی کرد!

هردو عکس در نور کم عملکرد خوبی داشتند، اما آیفون در این مورد عملکرد بهتری داشت. تصحیح نویز آن بدون این که باعث شود عکس شبیه نقاشی شود، به خوبی نویز تصاویر را کاهش می‌داد.

این تصاویر در یک رستوران نسبتا تاریک گرفته شده‌اند.

در رابطه با فوکوس، نوت 8 بسیار قدرتمند ظاهر شد. این بیشتر به خاطر دوربین دو پیکسلی آن است. فوکوس به شکلی دقیق و سریع عملا در هر موقعیتی گرفته می‌شد. آیفون ایکس هم زمانی که نور خوبی در محیط موجود بود، سریع و دقیق ظاهر می‌شد، اما زمانی که محیط تاریک‌تر می‌شد، سرعت آن کاهش می‌یافت.

نوت 8 دارای یک حالت حرفه‌ای (Pro Mode) است که قابلیت دسترسی به حالت‌های نورسنجی و کنترل‌های ISO، سرعت شاتر و تعادل رنگ سفید را می‌دهد. این برای تنظیم جزئی‌تر عکس‌ها بسیار مفید بود. اما در آیفون ایکس، اگر نیاز به تنظیم کنترل‌های وجود داشته باشد، نیاز به نصب یک نرم‌افزار جداگانه است.

بزرگ‌نمایی اپتیکال دو برابر

یکی از قابلیت‌های خوب این دو گوشی قابلیت زوم اپتیکال دوبرابر است که به شما اجازه می‌دهد بدون کاهش کیفیتی که در بزرگ‌نمایی دیجیتال دیده می‌شود، زوم کنید. هم سامسونگ و هم اپل روی دوربین‌های تله فوتوی گوشی‌های OIS قرار داده‌اند که آن را به خصوص در نور‌های ضعیف‌تر، بسیار کارآمد می‌سازد.

عکس‌های گرفته شده با زوم اپتیکال در آیفون ایکس جزئیات بسیار خوب و بازه‌ی دینامیک بالایی داشتند. بعضی‌ وقت‌ها رنگ‌ها بیش از حد دستکاری می‌شدند و گویی افکت مداد رنگی به آن‌ها اضافی شده بود. دوربین تله فوتوی نوت 8 عکس‌های طبیعی‌تر و “تیز”تر یا Sharp تری را می‌گرفت. عکس آیفون ایکس از ابرها، هایلایت‌ها را در ابرها با سایه‌ها در ساختار فلز، در تعادل نگه می‌داشت. عکس‌های نوت 8 هایلایت‌ها را به خوبی در ابرها نگه نمی‌داشت اما جزئیات را در ساختار فلز بهتر ثبت می‌کرد.

حالت پرتره

یکی از ویژگی‌های پرطرفدار هر دو گوشی، “حالت پرتره” است که فوکوس را روی تصویر جلوی دوربین، مثلا صورت شخص، متمرکز می‌کند و پیش‌زمینه را محو می‌کند. در این‌جا هدف تقلید عمق کم زمینه و محو پیش‌زمینه‌ای است که در دوربین‌های DSLR و لنز سریع دیده می‌شود. آیفون 10 این ویژگی را حالت نورپردازی پرتره می‌نامد و در نوت هشت این ویژگی فوکوس زنده نام دارد. هردو گوشی از هر دو دوربین پشت و عکاسی محاسباتی برای شبیه‌سازی این اثر استفاده می‌کنند.

این عکس‌ها توسط نورپردازی پرتره‌ی آیفون ایکس و فوکوس زنده‌ی سامسونگ نوت 8 گرفته شده‌اند.

پرتره‌های آیفون‌ ایکس دارای جزئیات بهتر و بازه‌ی رنگ بهتر، حتی در نور کمتر، بودند. صورت فرد همیشه واضح بود و کاهش فوکوس از مرکز به طرفین، همانند دوربین DSLR بود.

پرتره‌های نوت 8، کمی ملایم‌تر بودند و “تیز” بودن آیفون 8 را نداشتند، که این برای بعضی افراد دل‌نشین‌تر است. کاهش تدریجی فوکوس به اطراف به شکلی بود که به نسبت آیفون ایکس، صورت افراد بیشتر شبیه یک تصویر دستکاری شده با فتوشاپ بود.

افکت‌های نورپردازی در آیفون ایکس به شکل یک فیلتر نیستند؛ بلکه یک نقشه‌ی عمقی تهیه می‌کنند که فرد مورد نظر شما را از پیش‌زمینه جدا می‌کند. افکت‌های نورپردازی قابل تغییر قبل یا بعد از عکس گرفتن هستند. با این حال، آیفون ایکس به شما اجازه نمی‌دهد که همانند نوت 8 میزان محو بودن را تنظیم کنید.

ما متوجه شدیم که حالت نورپردازی پرتره‌ی آیفون ایکس در پرتره‌های ماهی‌ها عملکرد بی‌نظیری دارد که این حتی در زمان استفاده از افکت‌های نور استیج و نور استیج مونو صادق است. شایان ذکر است که ماهی‌ها مو ندارند، و شاید به همین دلیل است که این قابلیت عملکردی این‌چنینی دارد!

نورپردازی پرتره‌ی آیفون ایکس عملکرد خیره‌کننده‌ای در زمان عکس برداری از ماهی‌ها دارد.

فیلم‌برداری

نوت ۸ بهترین فیلم‌برداری را بین تمامی گوشی‌های سامسونگ دارد. اما آیفون 10 از آن هم بهتر است و ویژگی‌های بیشتری را در فیلم‌برداری ارائه می‌دهد. بیشتر قدرت فیلم‌برداری آیفون به خاطر فشرده‌سازی بهتر ویدیو و یادگیری ماشینی به کار رفته در ویدیوها برای بهبود بافت‌ها و حرکات سینمایی است. با وجود همه‌ی این اوصاف، مشاهده‌ی ویدیوهای ضبط شده توسط گوشی نوت ۸ روی صفحه‌ی براق آن بسیار جذاب بود.

هردو گوشی قابلیت ضبط ویدیوی اسلوموشن را دارا هستند که با ۲۴۰ فریم بر ثانیه انجام می‌شود. اما نوت ۸ فقط با کیفیت 720p این کار را انجام می‌دهد در حالی که آیفون ایکس می‌تواند با کیفیت 1080p ضبط اسلوموشن داشته باشد.

ویدیوهای زمان‌گریز (Time Lapse) در هر دو گوشی عالی بودند، اما آیفون ایکس در اینجا برتری داشت زیرا می‌تواند این ویدیو‌ها را با استفاده از هر دو دوربین خود ضبط کند، در حالی که نوت 8 فقط از دوربین زاویه عریض برای تصویربرداری تایم لپس استفاده می‌کند.

سلفی

دوربین‌های جلوی هردو گوشی دارای حالت پرتره هستند که سامسونگ آن‌ را “فوکوس انتخابی” می‌نامد. درحالی که هیچ‌کدام نتیجه‌ی بهتری از دوربین‌های پشت به دست نمی‌دهند، هر دو رضایت بخش هستند.

سلفی‌های حالت پرتره‌ی آیفون 10 جزئیات خوبی را در چهره نشان می‌دهند و کاهش تدریجی فوکوس خوبی هم دارند. اما در بسیاری از پرتره‌ها بخش‌هایی از پیش‌زمینه‌ هم محو شده است.

فوکوس انتخابی نوت 8 عکس‌های دارای جزئیات “نرم‌تری” را به دست می‌داد، اما جداسازی نمونه از پیش‌زمینه، بیش از حد مصنوعی بود و تا حدی شبیه به یک عکس فوتوشاپ شده‌ به شکلی ضعیف بود!

نوت 8 هم‌چنین دارای یک حالت زیبایی است که پوست را صاف می‌کند، صورت را لاغرتر می‌کند و چشمان شما را بزرگ‌تر می‌کند. این ویژگی به قدری خوب کار می‌کند که تقریبا ترسناک است! هم‌چنین استیکرهای مشابه با اسنپ‌چت وجود دارند.

 

دوربین جلوی گلکسی نوت 8 قابلیت‌های زیادی را ارائه می‌دهد.

نتیجه‌گیری نهایی

اگر قرار بود ک ما یک گوشی را فقط برای قدرت تصویربرداری آن انتخاب کنیم، انتخاب ما آیفون 10 بود. این به هیچ‌وجه به معنی ضعیف‌تر بودن نوت 8 نیست؛ زیرا این گوشی دارای دوربین‌های بی‌نظیری است. فقط جزئیات و بازه‌ی دینامیک عکس‌ها و فیلم‌های آیفون ایکس برای ما جذاب‌تر بود.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی‌رو دنبال کنید
منبع CNET
مطالب پیشنهادی
2 نظرات
  1. رضا کاربر می‌گوید

    این مقاله را یکی از متعصبین اپل نوشته، مغرب رو به مشرق دوخت تا بگه آیفون بهتره.
    بابا باشه تو راست میگی??

  2. محمد کاربر می‌گوید

    البته به استثنا عکسا که در تبریک گرفته شده بود که در امتحان عکس آیفون عملکرد بهتر داشت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.