دیجی قلم؛ سفر به دنیای ناشناخته اقیانوس ها

از اقیانوس‌ها، این دنیاهای ژرف و آبی رنگ چه می دانید؟ آیا تا به حال مدت زمانی را درباره آن‌ها به تفکر پرداخته‌اید؟ انسان از همان ابتدای حضورش بر روی سیاره زمین با اقیانوس‌ها آشنا شد و توانست با استفاده از آن‌ها سرزمین‌های خشکی جدیدی را بیابد و از معروف‌ترین این کشفیات می‌توان به کشف قاره آمریکا توسط کریستف کلمب سفید پوست اشاره کرد. زمان در حال گذر بوده و در جهان امروز تمامی اقیانوس‌ها شناخته شده‌اند و مورد استفاده قرار می‌گیرند ولی جالب است که بدانید دنیای زیر آب آن‌ها هنوز ناشناخته مانده و بعد از عمق حدود 200 متر گویی همه چیز به شکلی شگفت انگیز تغییر می‌کند.

با دیجی رو همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم به دنیای ناشناخته‌ی اقیانوس‌های پهناور سیاره زمین.

اقیانوس، عظمت و شکوه

بیایید در آغاز به هزاران سال پیش سفر کنیم، دقیقاً زمانی که بشر برای عبور و وارد شدن به اقیانوس‌ها ترسی بزرگ در دل داشت. ممکن بود بر حسب اتفاق و یا مهاجرتی اجباری انسان‌ها مجبور به سفر در اقیانوس‌ها می‌شدند و این آغازی بود برای سفرهای دریایی طولانی. در برخی از این سفرها کشتی‌ها راه را گم می‌کردند و این اتفاق می‌توانست خیلی ساده جان افراد حاضر در کشتی را بگیرد و یا شاید ممکن بود برحسب شانس سرزمین و یا جزیره‌ای جدید را پیدا کنند.

سال‌ها گذشت و کشتی‌ها تبدیل به سلطان اقیانوس‌ها شدند، این اتفاق زمانی رخ داد که کشتی‌های بزرگ بادبانی و چوبی در دریا و اقیانوس در حال حرکت بودند. داستان زیادی از این دوران وجود دارد و حتی گفته می‌شود تصور می‌شد که در انتهای اقیانوس‌ها دنیا به پایان می‌رسد!!!

با پیشرفت در دنیای علم و تکنولوژی و ظهور عصر بخار در صنعت کشتیرانی کشتی‌ها به شکل گسترده‌ای دچار تغییرات ساختاری شدند. مدت زمان سفرها کم شد و سرعت بیشتر باعث شد تا در اقصی نقاط جهان بیشترر فعالیت‌های تجاری و مسافرتی به‌وسیله‌ی کشتی‌ها و راه‌های آبی انجام گیرد. در حال حاضر که دیگر شاهدد کشتی‌هایی قدرتمند با موتورهایی هسته‌ای و برقی هستیم دیگر نباید نگران امنیت و سرعت بود. ولی موضوعی به وجود آمده که در حال حاضر توانسته ذهن صدها و یا شاید هزاران دانشمند و محقق را به خود مشغول کند و آن دنیای زیر آب و عمیق اقیانوس‌ها می‌باشد.

دیجی قلم؛ سفر به دنیای ناشناخته اقیانوس ها

در ژرفای اقیانوس چه میتوان یافت؟

همانطور که ممکن است قبلاً شنیده باشید حدود 70% دنیای زیر آب اقیانوس‌ها ناشناخته مانده و دلیلش تاریکی و گستردگی آن می‌باشد. بعد از گذر از عمق حدود 10 الی 20 متر نور خورشید دیگر به چشم نمی‌خورد و این یعنی تاریکی، تاریکی و باز هم تاریکی …

چند سالی می‌شود که زیردریایی‌های تحقیقاتی و ربات‌های اقیانوس نورد زیادی در حال تحقیق بر روی این دنیای ناشناخته هستند و به اطلاعات جالبی دست پیدا کرده‌اند. یکی دیگر از مواردی که سدی در مقابل شناخته شدن این دنیا می‌شود این است که فشار آب در اعماق زیاد بسیار کشنده می‌باشد و هنوز تکنولوژی کاملاً مناسبی برای این انجام این نوع تحقیقات را در اختیار نداریم و تنها باید از ربات‌ها استفاده کنیم. هنوز نمی‌توان با قاطعیت گفت که در اعماق اقیانوس‌ها چه می‌توان یافت ولی مطمئناً موجودات ناشناخته و شگفت انگیز زیادی در حال زندگی کردن در این نقطه از سیاره زمین هستند.

پوسته‌ی زمین خودش از لایه‌های مختلف آتشفشانی تشکیل شده و با بیشتر شدن عمق ممکن است به جای سردتر شدن در برخی از مناطق اقیانوس شاهد گرم‌تر شدن دمای آب باشیم و این موضوع خودش مشکلی جدی برای تحقیق خواهد بود.

طبق داستان‌ها و افسانه‌ها موجوداتی غول پیکر و بزرگ در ژرفای اقیانوس در حال زندگی کردن هستند و هر از گاهی سر از آب بیرون می‌آورند و بار دیگر به پایین باز می‌گردند. تاکنون هیچ نشانه‌ای از این موجودات پیدا نشده ولی از آن جایی که اعماق این دنیاهای ابی رنگ بسیار گسترده است احتمال وجود چنین موجوداتی می‌تواند امکان پذیر باشد.

دیجی قلم؛ سفر به دنیای ناشناخته اقیانوس ها

نظر شما درباره دنیای زیر آب اقیانوس‌ها چیست؟

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین‌ها
جدیدترین‌ها محبوب‌ترین‌ها
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها
jimo
3 سال قبل

جالب بود ممنون اقیانوس قشنگه