فلای تودی

مقایسه نتایج بنچمارک «ال جی جی 6» با آیفون 7، گوگل پیکسل، هواوی پی 10 و گلکسی اس 7 اج

ال جی ادعا کرده است که استفاده از اسنپدراگون 821 به عنوان چیپ پردازشی گوشی ال جی جی 6 با بهبودهایی که بر روی آن اعمال شده، حرکتی بسیار عالی و هوشمندانه بوده است. البته با وجود چنین ادعایی، پرچمدارهای جدیدی نظیر گلکسی اس 8 سامسونگ قرار است از یک پردازنده به‌روزتر و قدرتمندتر، یعنی اسنپدارگون 835، راهی بازار شوند.

اما چرا ال جی چنین فکری می‌کند؟ این شرکت کره‌ای بر این باور است که توانسته در گوشی ال جی جی 6، چیپ اسنپدراگون 821 را به جایگاهی بالاتر از آن چه که پیش از این شاهد بودیم، برساند. سیستم خنک کننده جدید و بهبودهایی که بر روی این چیپ پردازشی اعمال شده باعث افزایش کارایی آن شده است.

اما وقتی صحبت از قدرت پردازشی یک گوشی به میان می‌آید، نمی‌توان تنها به گفته‌های شرکت سازنده اتکا نمود و برای ارزیابی دقیق‌تر این موضوع بهتر است به سراغ عملکرد پردازنده در تست‌های بنچمارک رجوع کنیم. البته با اینکه استفاده عملی از گوشی نیز می‌تواند حقایق زیادی را در مورد قابلیت‌های پردازشی و قدرت سخت‌افزاری آن فاش کند، اما چنین کاری زمان‌بر بوده و در کوتاه مدت نمی‌توان به یک جمع‌بندی درست رسید.

ال جی جی 6حال که گوشی ال جی جی 6 رسماً رونمایی شده، می‌توان آن را تحت تست‌های معتبر بنچمارک قرار داده و عملکرد این پرچمدار جدید را مورد ارزیابی قرار داد. پیش از این نیز تست‌های مشابهی بر روی دیگر پرچمدارهای مطرح بازار مانند هواوی پی 10 با چیپ پردازشی کایرین 960، آیفون 7 اپل با چیپ اختصاصی A10، گلکسی اس 7 اج با پردازنده اسنپدراگون 820 و گوگل پیکسل با چیپ پردازشی اسنپدراگون 821، انجام شده و بنابراین در مطلب پیش رو قصد داریم تا نتایج ال جی جی 6 را با این گوشی‌های هوشمند مقایسه نماییم. در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

اول از همه به بررسی نتایج یکی از معروف‌ترین و معتبرترین تست‌های بنچمارک‌ موجود، یعنی AnTuTu بپردازیم. این بنچمارک با انجام تنها یک تست، به طور مختصر و مفید شما را از قدرت سخت‌افزاری گوشی مطلع کرده و خوب یا بد بودن آن را تاحدود زیادی مشخص می‌کند. در زیر می‌توانید نتایج این تست را برای گوشی‌های هوشمند مذکور مشاهده نمایید.

نتایج تست AnTuTuال جی جی 6 در تست AnTuTu تقریباً عملکردی مشابه با گوگل پیکسل داشته است، اما در مقابل آیفون 7 اپل حرف زیادی برای گفتن ندارد. در واقع آیفون 7 تقریباً 18 درصد عملکرد بهتری از خود نشان داده که اختلاف قابل ملاحظه‌ای می‌باشد. گلکسی اس 7 اج با چیپ قدیمی‌تر اسنپدراگون 820 پشت سر ال جی جی 6 قرار گرفته و هواوی پی 10 هم با عملکردی ضعیف‌تر از پرچمدار سامسونگ، آخرین رتبه را در بین این پنج گوشی کسب کرده است.

اگر اطلاعی در مورد تست AnTuTu و نحوه کارکرد آن ندارید باید بگوییم که این بنچمارک با انجام یک تست چند لایه و جامع به بررسی قطعات سخت‌افزاری مختلف گوشی از قبیل پردازنده اصلی، پردازنده گرافیکی، حافظه رم و عملکرد تجربه کاربری (UX) می‌پردازد. کسب امتیاز بالاتر در این تست به معنای قدرت بیشتر گوشی خواهد بود.

در مرحله بعد به سراغ تست GeekBench رفته‌ایم تا بررسی دقیق‌تری بر روی عملکرد پردازنده اصلی (CPU) انجام دهیم. در اینجا مشاهده می‌کنیم که ال جی توانسته با اعمال برخی بهبودها در چیپ پردازشی اسنپدراگون 821، دیگر گوشی مجهز به این چیپ، یعنی گوگل پیکسل را در بخش تست تک هسته‌‌ای به خوبی پشت سر بگذارد. اما وقتی به تست چند هسته‌ای می‌رسیم، اوضاع کمی فرق کرده و هر دو گوشی عملکرد تقریباً یکسانی از خود نشان می‌دهند.

نتایج تست GeekBenchدر تست تک هسته‌ای هنوز هم هیچ گوشی هوشمندی توان رقابت با آیفون 7 را ندارد و این گوشی قدرتمند اپل امتیازی تقریباً دو برابر بقیه را کسب نموده است! البته در تست چند هسته‌ای آیفون 7 نتوانسته عملکرد فوق العاده خود را حفظ کند و با امتیازی تقریباً یکسان با گلکسی اس 7 اج سامسونگ، مغلوب هواوی پی 10 شده است.

ما همچنین تست بنچمارک Vellamo بر روی گوشی‌های مذکور انجام دادیم که یک تست مربوط به پردازنده می‌باشد. با اینکه این آزمون نیز همانند مورد قبل بر روی پردازنده‌ گوشی‌ها تمرکز بیشتری دارد اما نتایجی تقریباً متفاوت داشته است.

مقایسه نتایج بنچمارک «ال جی جی 6» با آیفون 7، گوگل پیکسل، هواوی پی 10 و گلکسی اس 7 اجVellamo همانند AnTuTu یک تست بنچمارک چند لایه است که دستگاه مورد آزمایش را از جنبه‌های مختلفی از قبیل عملکرد وب گردیو  عملکرد پردازنده در حالت‌های چند هسته‌ای و تک هسته‌ای بررسی کرده و نتایج را در قالب یک امتیاز مشخص می‌کند. هر چه امتیاز بالاتر باشد، نشان دهنده قدرت بیشتر گوشی می‌باشد. نتایج این تست که تنها گوشی‌های اندرویدی را شامل می‌شود در تصویر بالا قابل مشاهده است.

در نهایت به سراغ دو نمونه از تست‌های معتبر در زمینه بررسی قدرت گرافیکی گوشی‌های هوشمند رفته‌ایم. پردازنده گرافیکی یک گوشی نقشی عمده در توانایی دستگاه در زمینه اجرای بازی‌ها و برنامه‌های گرافیکی مختلف داشته و در واقع بار گرافیکی گوشی‌های هوشمند بر روی این تراشه می‌باشد. سوالی که ممکن است برای بسیاری از شما پیش آمده باشد این است که آیا ال جی جی 6 برای بازی کردن گوشی مناسبی است؟ در واقع باید گفت این طور نیست. نگاهی به نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که پرچمدار ال جی همواره در رتبه آخر بوده و این مشکل در اجرای بازی‌های پیشرفته آتی مسلماً بیشتر به چشم خواهد آمد.

نتایج تست گرافیکی GFXBenchما برای بررسی توانایی گرافیکی گوشی‌های مورد آزمایش، به سراغ یکی از اجزای بنچمارک GFXBench که با نام T-Rex HD رفته و سپس تست منهتن (Manhattan) را نیز بر روی آن‌ها انجام داده‌ایم. این تست با شبیه‌سازی محیط بازی‌ها پردازنده گرافیکی گوشی را به چالش کشیده و نهایت توانایی آن را مشخص می‌کند. واحد امتیاز کسب شده در این قسمت، فریم بر ثانیه می‌باشد و هر چه این عدد بزرگ‌تر باشد نتیجه بهتری محسوب می‌شود.

نتایج تست گرافیکی Basemarkدر آخرین مرحله نیز یک تست گرافیکی متفاوت به نام Basemark OS II را انجام دادیم و همان‌طور که انتظار می‌رفت، ال جی جی 6 باز هم عملکرد خوبی از خود نشان نداد. با اینکه این گوشی هوشمند امتیازی تقریباً مشابه با گلکسی اس 7 اج کسب نموده، اما اختلاف آن با سایر گوشی‌ها به خصوص با آیفون 7 اپل، زیاد و قابل تأمل است.

نتیجه

در مجموع می‌توان گفت با اینکه پرچمدار جدید ال جی در برخی زمینه‌ها عملکرد خوبی داشته و راضی کننده می‌باشد، اما در بخش‌های دیگری نیز ضعف‌های آن کاملاً مشهود و غیر قابل چشم‌پوشی است. اگر بخواهیم به طور خلاصه این گوشی جدید را با پرچمدارهای مطرح موجود در بازار مقایسه کنیم، باید بگوییم تقریباً با محصولی مشابه با گوگل پیکسل روبرو هستیم و با وجود قدرت پردازشی نسبتاً بالاتر ال جی جی 6، مطمئناً در زمینه بهینه‌سازی‌های نرم‌افزاری، پیکسل یک سر و گردن بالاتر خواهد بود. وقتی هم که صحبت از توان گرافیکی به میان می‌آید، همان‌طور که مشاهده کردید ال جی جی 6 در مقابل پرچمدارهای دیگر، حرفی برای گفتن نداشته و حتی پشت سر گلکسی اس 7 اج که بیش از یک سال از عمر آن می‌گذرد، قرار می‌گیرد.

منبع phonearena
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها