۱۰ راه برای اینکه بفهمید خودتان را دوست دارید یا نه!

در اینترنت و کتاب‌های خودآموز کلی راهکار و نکته هست که به شما می‌گویند اگر می‌خواهید شاد و موفق باشید چقدر باید به دوست داشتن خودتان اهمیت بدهید. شاید فکر کنید که این یعنی هروقت خودتان را در آینه می‌بینید لب به تحسین خود بازکنید و به این فکر کنید که چقدر فوق‌العاده هستید؛ اما باید گفت که دوست داشتن خود چیزی فراتر از این‌هاست و به طور کلی اینکه خودمان را دوست داشته باشیم با خوشیفتگی و نارسیسیم متفاوت است و به این معنی است که باید مراقب خودتان باشید، برای شادی‌تان ارزش قائل باشید و سعی کنید هرآنچه که هستید را بپذیرید. حال این سوال پیش می‌اید که آیا شما خودتان را دوست دارید یا نه؟ اگر از پاسخ‌تان به این سوال مطمئن نیستید، در ادامه ۱۰ نکته آورده شده که می‌توانید با خواندن آنها پاسخ این سوال را دریابید و اگر این نکات درمورد شما صدق نمی‌کنند شاید بهتر است کمی روی آنها کار کنید. پس در ادامهٔ این مطلب با دیجی رو همراه باشید.

۱. با احساسات‌تان راحت هستید

اگر می‌خواهید خودتان را دست بدارید باید با احساسات خود ارتباط برقرار کرده و آنها را پنهان نکنید. وقتی خنده‌تان می‌آید بخندید و وقتی دلتان گریه می‌خواهد سیر گریه کنید. احساسات شما بخش مهمی از شخصیت شما هستند پس باید برای آنها ارزش قائل شوید. همچنین این احساسات شما هستند که می‌گویند چه چیزی برای شما خوب است و چه چیزی موجب شادی شما می‌شود.

۲. در گذشته زندگی نمی‌کنید

اگر خودتان را دوست داشته باشید آدمی نخواهید بود که می‌گذارد گذشته‌اش او را پایین بکشید. بلکه شما کسی هستید که اشتباهاتش را پذیرفته و یادگرفته که بدون چسبیدن به گذشته و افسوس خوردن، با آن کنار بیاید. شما کسی که امروز هستید را دوست دارید و خیلی به فکر کسی که در گذشته بوده‌اید نیستید؛ درواقع شما گذشته را در گذشته رها کرده‌اید و الان دیگر به فکر برداشتن قدم‌ها بعدی‌تان هستید.

۳. به ندای درون‌تان اعتماد دارید

شما یادگرفته‌اید که بهترین کسی که می‌تواند برای زندگی‌تان تصمیم بگیرد خودتان هستید و به احساس و درک‌تان اعتماد دارید. شما با اینکه از دیگران مشاوره بگیرید مشکلی ندارید، اما آنقدر به توانایی‌هایتان ایمان دارید که تصمیم نهایی را خودتان برای زندگی‌تان می‌گیرید.

۴. به موفقیت‌های خودتان افتخار می‌کنید

دوست داشتن خودتان به این معنا نیست که خود را خیلی دست بالا بگیرید، بلکه به این معناست که نسبت به دستاوردهایتان احساس خشنودی می‌کنید و آنها را گرامی می‌دارید. همچنین وقتی اشتباه می‌کتید از اعتراف کردن به آن واهمه‌ای ندارید. درواقع شما کاملا هم با توانایی‌هایتان و هم با اشتباهات‌تان کنار آمده و آنها را پذیرفته‌اید.

۵. می‌دانید که از زندگی چه می‌خواهید

کسانی که خودشان را دوست دارند هدف دارند. آنها می‌دانند که از زندگی چه می‌خواهند و تمام تلاش‌شان را برای رسیدن به آن می‌کنند. دلیل اینکه آنها آرزوها و خواسته‌های زیادی دارند این است که در رسیدن به شادی و آرامش مصمم هستند. آنها می‌خواهند از هر فرصتی استفاده کنند تا بهترینی که می‌توانند باشد.

۶. خیلی به اینکه دیگران دربارهٔ شما فکر چه فکری می‌کنند اهمیت نمی‌دهید

حتما شما هم دیده‌اید که کسانی‌ که خودشان را دوست دارند خیلی درگیر اینکه بقیه راجع به‌شان چه فکری می‌کنند نیستند و برعکس وقت با ارزش‌شان را هم صرف قضاوت کردن دیگران نمی‌کنند. وقتی کسی واقعا از خودش راضی است، چرا باید خودش را با اینکه دیگران درموردش چه فکری می‌کنند آزار داده و به زحمت بیندازد؟

۷. شما بدن خودتان را دوست دارید و مراقبش هستید

دوست داشتن خود به مراقبت از جسمی که به شما داده شده است هم برمی‌گردد. اگر شما خودتان را دوست داشته باشید احتمالا خیلی درگیر ظاهر یا میزان اضافه وزن‌تان نیستید. اما با این حال خیلی مراقب سلامتی‌تان هستید چون می‌خواهید با بدن‌تان مهربان باشید. شما سالم غذا می‌خورید و فعالیت فیزیکی دارید چراکه از این مدل زندگی کردن لذت می‌برید.

۸. همیشه با خودتان صادق هستید

شما احتمالا یک شخص قابل اعتماد هم هستید. نه به خودتان دروغ می‌گویید و نه به دیگران. شما همینطور به باورها و قوانین خود پایبند هستید و هیچوقت تظاهر به چیزی که نیستید نمی‌کنید. افرادی که خودشان را دوست دارند، اعتماد به نفس صادق بودن و شجاعت دفاع از عقایدشان را دارند.

۹. از لحظات‌تان لذت می‌برید

شاید برای آینده برنامه داشته باشید، اما الان این موضوع شما را از لذت بردن از تک تک لحظات‌تان باز نمی‌دارد. شما عمیقا در حال زندگی می‌کنید. کسانی که خودشان را دوست دارند به زندگی هم عشق می‌ورزند.

۱۰. کسی که هستید را دوست دارید

مهم‌تر از تمام نکاتی که ذکر شد این است که شما واقعا کسی که هستید را دوست دارید. شاید نکات منفی و اشتباهاتی هم داشته باشید؛ اما وقتی به خودتان نگاهی می‌اندازید، با تمام این مسائل باز هم از چیزی که هستید خوشحال و  راضی هستید.

 

حالا جوابتان به این سوال چیست: آیا خودتان را دوست دارید؟

 

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع beautyandtips
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها