وجود سیاه‌چاله‌ای عظیم در مرکز کهکشان راه شیری تایید شد

دانشمندان با استفاده از ابزار GRAVITY برروی تلسکوپ معروف رصدخانه‌ی جنوبی اروپا (ESO) که «تلسکوپ خیلی بزرگ» نام دارد (!)، موضوعی که مدت زیادی بود به آن شک داشتند را تایید کردند: سیاه‌چاله‌ای عظیم در مرکز کهکشان راه شیری وجود دارد.

blackhole - وجود سیاه‌چاله‌ای عظیم در مرکز کهکشان راه شیری تایید شد
این شکل نشان دهنده‌ی شبیه سازی حرکات گاز به دور سیاه چاله در حدود یک سوم سرعت نور است.

براساس بیانیه‌ای از ESO، گروهی از دانشمندان متشکل از اعضای انجمن‌های مختلف علمی، اشعه‌هایی از تابش Saggitarius A*، شیء غول آسایی که در قلب کهکشان ما قرار دارد را مشاهده کردند. مدت‌ها بود که دانشمندان به اینکه ساژیتاریوس یک سیاه‌چاله باشد شک داشتند، اما این موضوع آن را تایید می‌کند.

همان‌طور که وبسایت Astronomy گزارش داد، دانشمندان نیاز داشتند که اشیائی که در نزدیکی ساژیتاریوس در حرکت هستند را مشاهده کنند تا سیاه‌چاله بودن آن را تایید کنند. زمانی که یک ستاره به نام S2 در اعماق جاذبه‌ی ساژیتاریوس گردش کرد، آن‌ها سه اشعه را دیدند که با یک سوم سرعت نور در حرکت بودند.

به گفته‌ی الیور فول، یکی از محققان انجمن فیزیک نجومی مکس پلانک، گروه‌ آن‌ها S2 را پایش می‌کردند و همیشه هم توجهشان به ساژیتاریوس جلب بود.

در طی مشاهدات ما، آن قدر خوش شانس بودیم که بتوانیم سه اشعه‌ی روشن را در اطراف سیاه‌چاله مشاهده کنیم؛ این یک تصادف شانسی بود! مشاهده‌ی گردش ماده در اطراف یک سیاه چاله با سرعت 30 درصد سرعت نور واقعا بهت آور است. حساسیت بالای ابزار GRAVITY به ما اجازه داده تا فرآیند‌های رشد پیوسته را به صورت هم زمان با جزئیاتی فوق‌العاده مشاهده کنیم.

راینهارت گنزل نیز که رهبر تیم تحقیقاتی بود، این یافته را تاییدی بزرگ نامید و بیان داشت که این پروژه، یکی از پروژه‌هایی رویایی آن‌ها بوده که احتمال نمی‌داده‌اند به این زودی به واقعیت تبدیل شود.

منبع Cnet

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar