فرود کاوشگر اینسایت (InSight) در سطح مریخ را زنده تماشا کنید!

روز دوشنبه هفته جاری (5 آذر 97) قرار است بالاخره اینسایت (InSight) ناسا بر روی سطح مریخ فرود بیاید. اتفاقی هیجان انگیز که می‌تواند دانش ما را نسبت به این سیاره سرخ و حتی نسبت به سیاره خودمان بسیار بیشتر از قبل کند.

اینسایت که مخفف عبارت Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport به معنی “اکتشاف داخلی با استفاده از تحقیقات لرزه نگاری، زمین شناسی و انتقال گرما” است، برای کسب اطلاعات و مطالعه در مورد بخش داخلی سیاره مریخ و نحوه شکل گیری آن، طراحی و به فضا ارسال شده و دانشمندان امیدوارند به واسطه نتایجی که این کاوشگر به دست خواهد آورد، اطلاعات بیشتری درباره ریشه و چگونگی پیدایش سیاره زمین کسب کنند.

اینسایت قرار است بسیار بیشتر از آنچه که تاکنون در مریخ انجام شده، به حفاری بپردازد و اطلاعاتی در رابطه با لرزه‌ها و دمای داخلی این سیاره سرخ به دست آورد. و با تبادل سیگنال‌های رادیویی با زمین می‌توان به این نکته پی برد که آیا مریخ بر روی محور خود دارای تکانه و لرزه است یا نه. در نهایت نیز این اطلاعات می‌توانند منجر به شناسایی ترکیبات هسته مریخ شوند.

NASA InSight 600x339 - فرود کاوشگر اینسایت (InSight) در سطح مریخ را زنده تماشا کنید!

محاسبات دقیقی که برای نحوه فرود اینسایت انجام شده، بسيار فوق العاده هستند. دانشمندان ناسا پس از شش ماه رصد کردن مداوم فضا، قصد دارند تا این کاوشگر را تنها در عرض شش دقیقه به سطح مریخ برسانند. بر اساس ارزیابی‌های انجام شده، زمانی که اینسایت وارد جو مریخ شود، سرعت آن 5.5 کیلومتر در ثانیه بوده و زاویه حرکت نیز 12 درجه خواهد بود تا اطمینان حاصل شود در طی عملیات فرود، کاوشگر آتش نگرفته و یا از جو سیاره به بیرون پرتاب نشود.

خوشبختانه برای اینکه در لحظه تاریخی فرود اینسایت بر روی سطح مریخ سهیم باشید، نیازی نیست جزو دانشمندان ناسا باشید بلکه از خانه خود و از طریق اینترنت هم می‌توانید نظاره‌گر این رویداد بزرگ باشید. عملیات فرود اینسایت حوالی ظهر روز دوشنبه 26 نوامبر (5 آذر 97) از طریق وب سایت ناسا، توییتر و فیسبوک، به صورت زنده پخش خواهد شد.

منبع cnet

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar