نبرد مرورگرها داغ‌تر شد؛ مایکروسافت اج جای فایرفاکس را در رده دوم گرفت!

مدتی پیش مایکروسافت نسل جدیدی از مرورگر اج را منتشر کرد. نکته اصلی در مورد این نسخه این است که بر پایه کرومیوم (Chromium) طراحی شده و بنابراین با مرورگر گوگل کروم ریشه یکسانی دارد. در زمان انتشار مایکروسافت اج مشخص نبود که آیا این مرورگر توان رقابت با رقبای سرسخت و کهنه کار خود در بازار را خواهد داشت یا نه، اما خوشبختانه مایکروسافت با اتخاذ تصمیمات خوبی مانند اجازه نصب افزونه‌های گوگل کروم کاری کرده که افراد بتوانند بدون از دست دادن افزونه‌های مود علاقه‌شان، به مرورگر اج مهاجرت کرده و از آن استفاده کنند.

حال به نظر می‌رسد تلاش‌های این کمپانی خوش نام به ثمر نشسته و مایکروسافت اج به جایگاه دومین مرورگر پرکاربرد (پس از گوگل کروم) دست یافته است.

بیشتر بخوانید:

موفقیت مایکروسافت اج در چه حدی بوده است؟

تا زمان نوشته شدن این مقاله میزان استفاده از مروگرر‌های پر طرفدار بدین شرح است: مروگرر گوگل کروم 67.95 درصد، مایکروسافت اج 7.49 و فایرفاکس 7.36. البته که 0.13 درصد زیاد نیست اما این یک موفقیت بسیار چشمگیر برای مایکروسافت است زیرا فایرفاکس برای مدت‌های طولانی در جایگاه دوم قرار داشت و اینکه یک مرورگر تازه وارد همچنون مایکروسافت اج طی چند ماه این جایگاه را تصاحب کند، در نوع خود بسیار جالب است. مسئله وقتی جذاب‌تر می‌شود که بدانید مرورگر مایکروسافت اج بر پایه کرومیوم در اواسط دی ماه 98 عرضه شده و این بدان معنی است که مردم با سرعت بالا در حال مهاجرت به این مرورگر هستند.

آمار مرورگرها

چطور شد که اج از فایرفاکس پیشی گرفت؟

چرا دارنده مقام دوم پرکاربردترین مروگررهای جهان به ناگهان جایگاه خود را به مایکروسافت اج تازه‌کار داد؟ پاسخ ساده این است که اج بر پایه کرومیوم به تازگی عرضه شده و افراد زیادی برای چک کردن و بررسی این نسخه جدید، به آن روی آورده‌اند. بنابراین، این پیش‌بینی که مردم پس از مدتی مروگرر اج را ترک کنند نیز محتمل است. با این حال نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد کاربران، اج را به فایرفاکس ترجیح می‌دهند. برای نمونه وبسایت VentureBeat مروگررهای اج، فایرفاکس، گوگل کروم و بریو را در مقابل یکدیگر و در هشت تست مختلف مورد بررسی قرار داده که در نتیجه آن، مایکروسافت اج در چهار تست، فایرفاکس در دو تست و گوگل کروم در یک تست توانسته به برتری دست پیدا کند.

چهار مرورگر برتر

کاربران ویندوز همچنین پس از سال‌ها استفاده از اینترنت اکسپلورر و اج قدیمی، از عرضه مایکروسافت اج بر پایه کرومیوم کاملاً راضی و خوشحال هستند. در رابطه با این موضوع در سایت ردیت (Reddit) افراد بسیاری مروگرر جدید مایکروسافت را ستایش کرده‌اند. همچنین برخی افراد نیز با اینکه مروvگر سابق خود را ترک نکرده‌اند اما اذعان دارند که رشد مایکروسافت اج در این مدت کوتاه واقعا چشمگیر بوده است. به این ترتیب دشوار است که بگوییم آیا آمار منتشر شده تنها به دلیل بررسی و چک کردن کوتاه مدت افراد اتفاق افتاده است یا اینکه کاربران به طور جدی به استفاده از این مرورگر روی آورده‌اند. باید صبر کنیم و ببینیم که آیا مایکروسافت اج همچنان می‌تواند در ماه‌های آینده نیز به عنوان مروگرر شماره دو در جایگاه خود باقی بماند یا اینکه این رشد کوتاه مدت بوده است.

مایکروسافت اج آمده که بماند؟!

در حالی که اج همچنان راهی طولانی برای رقابت با گوگل کروم در پیش دارد، اما در ماه گذشته موفق شده تا فایرفاکس را از سر راه خود بردارد و صعود خود را هموارتر کند. با این حال اینکه آیا این موفقیت دائمی است و یا موقتی هنوز مشخص نیست و همگی باید با صبر نظاره‌گر رقابت بین مرورگرها طی ماه‌های آینده باشیم.

منبع maketecheasier
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها