مایکروسافت بالاخره مرگ ویندوزفون را قبول می‌کند!

جو بلفیور (Joe Belfiore) یکی از مدیران ارشد مایکروسافت به تازگی با ارسال توییت‌هایی اعلام کرده که این غول نرم‌افزاری دیگر به توسعه ویژگی‌های جدید نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ویندوز 10 موبایل ادامه نخواهد داد. در حالی که طرفداران ویندوزفون امیدوار بودند مایکروسافت این پلتفرم را با ویژگی‌های جدیدی به روز کند، کاملاً روشن شده است که سیستم عامل ویندوزفون در حال حاضر در حالت سرویس قرار گرفته و مایکروسافت تنها به رفع اشکالات و ارائه به‌روزرسانی‌های امنیتی برای کاربران فعلی، خواهد پرداخت.

اقای بلفیور در این باره گفته: “البته ما همچنان به پشتیبانی از این پلتفرم به منظور رفع اشکالات و به‌روزرسانی‌های امنیتی، خواهیم پرداخت. اما به ایجاد ویژگی‌های جدید و سخت‌افزارهای مدرن‌تر تمرکز نداریم“. در طی دوره جدید به‌روزرسانی توسعه دهندگان ویندوز 10، واضح بود که مایکروسافت دیگر بر روی گوشی‌های هوشمند کار نمی‌کند. در این دوره، غول نرم‌افزاری دنیا مراحل توسعه ویندوز 10 موبایل را به یک شاخه کاملاً متفاوت به نام feature2 انتقال داد و باعث ناامیدی طرفداران ویندوزفون گردید.

ویندوزفون

بیش از یک سال است که پلتفرم ویندوزفون مایکروسافت در واقع مرده، اما این شرکت هیچگاه رسماً این مسئله را قبول نکرده است. مایکروسافت سال گذشته بخش گوشی‌های هوشمند خود را بسیار محدود کرد و در نتیجه باعث بیکار شدن تعداد زیادی از کارکنان این بخش گردید. حتی در طی کنفرانس‌های اخیر مایکروسافت نیز، مدیر عامل این کمپانی، آقای ساتیا نادلا (Satya Nadella)، شعار پیشین شرکت را از “اولین در تلفن همراه، اولین در فضای ابری” به آنچه که وی تمرکز بر فضای ابری هوشمند و مرز هوشمند (Intelligent Edge) توصیف می‌کرد، تغییر داد. این رویکرد جدید در واقع به این معنی است که مایکروسافت در حال حاضر روی سناریوهای چند دستگاهی و فناوری‌های مبتنی بر فضای ابری کار می‌کند که تنها مختص ویندوز نیست.

بلفیور همچنین اذعان کرده که او هم مانند بیل گیتس از گوشی‌های اندرویدی استفاده می‌کند و مایکروسافت از آن دسته از مشتریان ویندوز 10 که می‌خواهند به سیستم عامل اندروید و یا آی او اس مهاجرت کنند، حمایت می‌کند. می‌توان گفت یکی از دلایل اصلی مایکروسافت برای کنار گذاشتن ویندوزفون، عدم پشتیبانی کافی این پلتفرم از سوی توسعه دهندگان بود. مایکروسافت مشکلات زیادی در رابطه با اپ استور ویندوزفون داشت و حتی در زمینه حفظ برنامه‌هایی که در ابتدا برای این پلتفرم توسعه داده شده بودند، ناتوان بود. بلفیور اینگونه توضیح می‌دهد: “ما بسیار سخت تلاش کرده‌ایم تا به توسعه دهندگان انگیزه لازم را بدهیم. پول پرداخت کردیم .. برای آن‌ها برنامه نوشتیم .. اما کم بودن بیش از حد حجم کاربران مانع سرمایه‌گذاری بسیاری از شرکت‌ها می‌شود“.

اپ‌های مایکروسافت در آیفون

به نظر می‌رسد مایکروسافت بالاخره به این واقعیت پی برده که کاربران در گوشی‌های هوشمند خود نیازی به ویندوز ندارند. این شرکت چند سالی است که بیشتر تمرکز خود را در حوزه موبایل، بر روی توسعه برنامه‌های آی او اس و اندروید معطوف کرده است. در حال حاضر مرورگر مایکروسافت اج راه خود را به آی او اس و اندروید باز کرده و به نظر می‌رسد این شرکت بر روی بهبود تجربه اتصال گوشی به رایانه و به اشتراک‌گذاری برنامه‌ها و اسناد بین این دو، متمرکز شده است.

حتی یک نسخه پیش نمایش از لانچر جدید مایکروسافت برای اندروید نیز عرضه شده که به واسطه قابلیت‌های سفارشی سازی هوشمندانه و همچنین ویژگی‌های به اشتراک گذاری با رایانه‌ها، یک گام رو به جلو در بهبود کلی تجربه این سیستم عامل به شمار می‌رود. با این حساب در حال حاضر بعید به نظر می‌رسد که شاهد عرضه گوشی سرفیس و یا هر سخت‌افزار مبتنی بر ویندوز 10 موبایل دیگری باشیم. سرمایه گذاری‌های مایکروسافت در آی او اس و اندروید مطمئناً به نفع کاربران ویندوز 10 نیز خواهد بود، زیرا این شرکت با رها کردن تلاش‌های بی‌ثمر خود در بخش موبایل، تمرکز بیشتری بر روی ویندوز 10 خواهد داشت.

منبع theverge
مطالب پیشنهادی
guest
1 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها