معرفی نوار شگفتی ویندوز 10 ایکس برای دستگاه‌های دارای صفحه نمایش دوگانه

سیستم عامل جدید مایکروسافت به نام ویندوز 10 ایکس قابلیت جدیدی مشابه با نوار لمسی مک بوک پرو برای لپ‌تاپ‌های دارای دو صفحه نمایش مانند سرفیس نئو عرضه کرده است.

این نوار که نوار شگفتی (Wonder Bar) نام دارد، در دستگاهی مانند سرفیس نئو زمانی به کار می‌آید که دستگاه به شکل لپ‌­تاپ استفاده گردد. در این صورت، کاربر می‌تواند با قرار دادن یک کیبورد آهنربایی در قسمت افقی صفحه‌نمایش تبلت، نوار بالایی صفحه را برای استفاده و دیدن فایل‌­های ویدیویی و سایر فعالیت­‌های گرافیکی خالی کند. با این دستاورد، مایکروسافت راه کاربران را برای استفاده بیشتر از فضای صفحه نمایش هموار کرده است. هدف مایکروسافت از معرفی این نوار، ایجاد قابلیتی جدید برای کاربران و ایجاد تجربه‌ای نو برای توسعه‌دهندگان در ساخت برنامه‌‌هاست.معرفی نوار شگفتی ویندوز 10 ایکس برای دستگاه‌های دارای صفحه نمایش دوگانه

به گفته شرکت مایکروسافت، علاوه بر راحتی کاربران برای استفاده از صفحه کیبورد در محصولات دارای نوار شگفتی، ارگونومیک بودن، قابلیت‌های بیشتر مانند تماشای فیلم در هنگام کار، جا‌به‌جایی سریع‌تر بین  مطالب و یا عوض کردن موسیقی درحال پخش از جذابیت‌های این نوار می‌باشد. مسئولین مایکروسافت اعتقاد دارند که این نوار می‌تواند محل مناسبی برای بهبود عملکرد‌های چند وظیفه‌ای باشد.

البته با توجه به نگرانی مدیران پروژه از عدم استفاده صحیح توسعه‌دهندگان از این نوار ابزار یا قرار دادن حجم زیادی از اطلاعات و حواس‌پرتی ناخواسته کاربران ویندوز 10 ایکس، برخی قوانین برای نوار شگفتی وضع شده که توسعه‌دهندگان را به توسعه محتوای مناسب تشویق می‌کند. به عقیده سازندگان، کاربران باید دلیل خوبی برای افزایش توجه خود به نوار شگفتی داشته باشند، چراکه این نوار عملکرد‌های چند وظیفه‌ای را به آن‌ها هدیه می‌دهد. همچنین رابطه متقابل بین تجربیات نوار شگفتی و سطح تمرکز کاربران هم باید مورد توجه قرار گیرد.معرفی نوار شگفتی ویندوز 10 ایکس برای دستگاه‌های دارای صفحه نمایش دوگانه

مایکروسافت در تلاش است تا نوار شگفتی خود را همواره در دسترس کاربران قرار دهد، رفتار آن را قابل پیش‌بینی کند و آن را به عنوان بخشی از یک برنامه گسترده‌تر مورد استفاده قرار دهد. همچنین مهندسین شرکت بر این باورند که توسعه‌دهندگان باید کاربری آن ‌را ساده نگه دارند چرا که نوار شگفتی برای راحتی استفاده کاربران ایجاد شده‌است. تمام برنامه‌های ویندوز 10 ایکس، پلتفرم جهانی ویندوز و اینترنت باید در فضایی اجرا گردد تا امنیت و عملکرد دستگاه‌های دارای ویندوز 10 تامین گردد. مایکروسافت همچنین امیدوار است که عموم برنامه‌های کنونی ویندوز بدون نیاز به اصلاحات نرم‌افزاری از سمت توسعه‌دهندگان برروی ویندوز 10 ایکس اجرا گردند.

منبع zdnet
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها