آی پینز

کشف یک گونه جدید و بسیار کوچک از آفتاب پرست ها

اجداد مارمولک ها و آفتاب پرست‌ها میلیون سال پیش بر سیاره زمین حکمرانی می‌کردند و عظیم الجثه‌ترین جانداران این کره خاکی محسوب می‌شدند. اما به مرور نسل این حیوانات تغییر یافت و اخیراً یک آفتاب پرست بسیار کوچک در ماداگاسکار كشف شده که تنها کمی از یک تخمه آفتابگردان بزرگتر است! با دیجی رو همراه باشید.

به گزارش مجله Scientific Reports این آفتاب پرست فوق کوچک موسوم به نانو آفتاب پرست در جنگل‌های بارانی در معرض تخریب در شمال ماداگاسکار کشف شده و احتمال می‌رود که نسل آن رو به انقراض باشد.

طول بدن جنس نر این موجودات نانویی کمی بیش از نیم اینچ است و دانشمندان بر این باورند که آن‌ها کوچکترین خزندگان روی زمین هستند. طبق اطلاعات مجموعه جانورشناسی ایالت باواریا، تاکنون بیش از 11000 گونه خزنده در جهان شناسایی شده که هیچکدام تا این حد ریز نیستند.

نانو آفتاب پرست

حتی با احتساب دم این آفتاب پرست، باز هم طول آن به یک اینچ نمی‌رسد و از همین رو به راحتی می‌تواند روی ناخن انگشت یک انسان بالغ بنشیند! این در حالی است که جنس ماده این گونه تا حد زیادی بزرگ‌تر بوده و طول آن تقریباً به 1 و یک چهارم اینچ می‌رسد.

به گفته محققان این گونه جدید از آفتاب پرست ها از کنه ها تغذیه کرده و در کف جنگل‌های بارانی زندگی می‌کنند. آن‌ها به دلیل کوچک بودن فوق العاده‌شان قادرند به برگ‌های چمن جسبیده و لای آن‌ها مخفی شوند و به این ترتیب از خطر شکارچیان شب در امان بمانند.

محققان در حال حاضر سخت در تلاش‌اند تا با قرار دادن این عضو بسیار کوچک از خانواده مارمولک ها در لیست گونه‌های در معرض خطر، به حفظ آن‌ها کمک کنند. زیستگاه نانو آفتاب پرست متأسفانه در معرض جنگل زدایی قرار گرفته، اما این منطقه اخیراً به عنوان منطقه حفاظت شده معرفی شده و می‌توان امیدوار بود که گونه تازه یافت شده زنده بماند.

منبع nydailynews
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها