آی پینز

کمک 1.6 میلیارد دلاری به ناسا برای فرستادن اولین زن به ماه!

ناسا ماموریت سفر به ماه در سال 2024 را آرتمیس (Artemis) نامیده که برگرفته از نام الهه ماه در یونان باستان و خواهر دوقلوی آپولو است. این سفر فضایی توجه زیادی را به خود جلب کرده و دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده هم به تازگی خبر از اختصاص 1.6 میلیارد دلار دیگر برای کمک به انجام این پروژه داده است.

این بودجه که برای سال مالی 2020 در نظر گرفته شده، شامل 1 میلیارد دلار برای توسعه و ساخت یک ماه نورد تجاری است که قرار است ناسا آن را از یک شرکت خصوصی خریداری کند. ماه نورد Blue Moon که توسط Blue Origin طراحی شده، احتمالاً یکی از گزینه‌های مد نظر ناسا خواهد بود.

بخش اعظمی از باقیمانده پول نیز صرف توسعه راکت SLS ناسا و فضاپیمای Orion خواهد شد که هدف از آن انتقال فضانوردان به ایستگاهی در مدار کره ماه است. در نهایت نیز فضانوردان به وسیله ماه نورد بر روی این کره درخشان فرود خواهند آمد. این طور که خبرگزاری‌ها اعلام کرده اند، ظاهراً در این پروژه قرار است اولین زن نیز پا به ماه بگذارد.

کمک 1.6 میلیارد دلاری به ناسا برای فرستادن اولین زن به ماه!

توسعه ایستگاه مستقر در مدار ماه بودجه جداگانه خود را داشته و حدود 300 میلیون دلار برای آن اختصاص داده شده، که بخشی از آن جهت انجام عملیات اکتشافی توسط ربات ها در قطب جنوب ماه و انجام تحقیقات لازم پیش از فرود آمدن انسان ها، صرف خواهد شد.

با اینکه رئیس جمهور آمریکا در نظر دارد 1.6 میلیارد دلار دیگر برای پروژه سفر به ماه اختصاص دهد، اما پیش از عملیاتی شدن و اختصاص چنین بودجه ای، کنگره باید آن را تصویب کند. تصویب این بودجه نیز بستگی به منابع مالی مشخص شده برای آن خواهد شد و دولت باید تعیین کند که از چه راهی قرار است این هزینه تأمین شود؛ یکی از احتمالات مطرح شده این است که شاید مبلغ مورد نظر از طریق قطع برخی کمک های مالی در بودجه فدرال، مانند کاهش بودجه در نظر گرفته شده برای کمک هزینه های دانشگاهی، جبران شود. البته حتی اگر چنین اتفاقی رخ دهد و کنگره هم با پرداخت کمک هزینه به ناسا موافقت کند، سؤال مهمی که ذهن کارشناسان را به خود مشغول کرده این است که آیا این میزان کمک مالی برای فرستادن انسان به ماه در سال 2024 کافی خواهد بود؟

منبع newscientist
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها