انتقاد عجیب ترامپ از ناسا: روی پروژه سفر به ماه تمرکز نکنید!

سال ها است که کاخ سفید ناسا را تحت فشار گذاشته تا برنامه‌های اکتشافی انسانی خود را دوباره در کره ماه اجرا کند. اما امروز در کمال تعجب، دونالد ترامپ با ارسال توییتی از آژانس فضایی آمریکا خواسته تا به جای تمرکز به ماه، به فکر پروژه‌های بزرگ‌تری مثل سفر به مریخ و پروژه‌های دفاعی و علمی باشد! در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

توییت امروز ترامپ کاملاً گیج کننده و عجیب است، چرا که تمرکز آژانس فضایی آمریکا (ناسا) در دولت کنونی بیش از هر چیز بر فرستادن دوباره انسان به کره ماه بوده است. نخستین دستورالعمل فضایی که توسط ترامپ امضا شد، در واقع دستوری بود که به ناسا برای فرستادن دوباره انسان به کره ماه داده شده بود و در ماه مارس، معاون رئیس جمهور آمریکا، مایک پنس از ناسا خواست تا پروژه “بازگشت به ماه” را هر چه سریع‌تر اجرایی کند. حتی در ماه گذشته میلادی، دونالد ترامپ 1.6 میلیارد دلار بوده اضافی را نیز برای کمک به ناسا جهت به پیشبرد پروژه بازگشت به ماه اختصاص داد.

در پی این فشارها از سوی کاخ سفید، ناسا از پروژه بزرگ بازگشت به ماه تحت عنوان “Artemis” رونمایی کرده و ادعا نمود که این آژانس قصد دارد نخستین زن را نیز به کره ماه بفرستد. به عنوان بخشی از این پروژه، ناسا قصد دارد تا یک ایستگاه فضایی جدید در اطراف کره ماه بسازد، جایی که فضانوردان آینده می‌توانند از طریق آن به سهولت بیشتری در سطح ماه فرود آمده و یا از آن خارج شوند. آژانس فضایی به تازگی قراردادی را با یک شرکت تجاری برای ایجاد بخش‌هایی از ایستگاه فضایی کره ماه، تحت عنوان Gateway (دروازه)، به امضا رسانده و به زودی نیز قصد دارد وظیفه ساخت ماه نوردهای مورد نیاز جهت انتقال انسان‌ها به این کره درخشان را به برخی شرکت‌های منتخب محول کند.

انتقاد عجیب ترامپ از ناسا: روی پروژه سفر به ماه تمرکز نکنید!

توییت اخیر ترامپ از یک جهت دیگر هم بسیار عجیب است و آن اینکه وی در متن ارسالی خود، از کره ماه به عنوان بخشی از مریخ نام برده است! شاید منظور او از این جمله در واقع پیش زمینه بودن سفر به ماه برای اکتشافات آتی در کره مریخ باشد که پیش از این توسط مقامات ناسا هم به آن اشاره شده بود. بسیاری از دانشمندان و مهندسان فضایی بر این باورند که سطح ماه می‌تواند یک مکان عالی برای تست فناوری‌ها و قابلیت‌های انسانی جهت سفر به مریخ در آینده دور باشد.

مشخص نیست که چرا ترامپ توییت جنجالی خود را امروز ارسال کرده است. ارسال توییت مذکور در حالی انجام شده که صبح امروز ناسا اعلام کرد درهای ایستگاه فضایی بین المللی را برای فرصت‌های تجاری بیشتر باز خواهد کرد و از طرف دیگر، مدیران آژانس فصایی آمریکا هم مصاحبه‌هایی را در تایید این موضوع انجام داده و در مورد برنامه‌های سفر به ماه اظهار نظر کرده‌اند. حتی ساعاتی پیش، جف دویت، مدیر مالی ناسا، در یکی از کانال‌های محبوب ترامپ یعنی Fox Business به صورت مفصل در رابطه با برنامه های سفر به ماه ناسا صحبت کرد.

منبع theverge
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها