فلای تودی

عقب‌گرد به گذشته؛ ناسا تایرهای قرون وسطی را به کار می گیرد!

مریخ نورد کنجکاو که چند سالی در سیاره سرخ به گشت گذار مشغول بود، یک موفقیت بسیار بزرگ برای ناسا به حساب می‌آید، اما با این حال تکنولوژی ساخت تایرهای مریخ نورد ناسا هنوز نمی‌تواند شرایط سخت این سیاره را تحمل کند. از همین رو برای ماموریت‌های آینده ناسا قصد دارد تا از تایرهایی با تکنولوژی ساخت تایرهای قرون وسطی استفاده کند!

مدل ساخت تایرهای قدیمی با پوشش زنجیری، بسیار منعطف هستند و می توانند تغییر شکل بیشتری نسبت به سایر تایر های غیر پنوماتیک داشته باشند.

همانطور که می دانید چرخ های مریخ نورد کنجکاو ناسا بسیار آسیب پذیر هستند، در حالی که سطح سیاره مریخ بسیار خشن و پر از سنگ است. اما تایرهای جدید ناسا انعطاف بیشتری به مریخ نورد خواهند داد و اجازه می دهند این ربات بتواند از سطوح بسیار ناهموار به راحتی عبور کند.

همانطور که در انیمیشن زیر مشاهده میکنید، این تایرهای جدید از انعطاف فوق العاده‌ای برخوردارند و حتی شاید بتوان از تکنولوژی ساخت آن به عنوان وسیله ای برای حفاظت از فضاپیما هم استفاده کرد.

تایرهای جید ناسااما این حال، مدل و بافت زنجیره‌ای تنها دلیل کارکرد فوق العاده این تایرهای جدید نیست، بلکه جنس بافت و زنجیره‌ی تایرهای جدید، از آلیاژ تیتانیوم و نیکل است که اجازه می‌دهد بدون آسیب دیدن تا 10 درصد تغییر شکل دهند.

شاید ناسا هرگز از این تایرها در نسل آینده مریخ نورد خود استفاده نکند اما با این حال این تایرها آینده ساخت آنها را نشان می‌دهند.

منبع engadget
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها