فلای تودی

ساخت تلسکوپ فضایی HabEx توسط ناسا برای جستجوی سیاره‌های قابل سکونت

با افزایش فاجعه زیست محیطی در زمین و رشد روزافزون جمعیت، گفته می‌شود که برای ادامه‌ی حیات و بقای بشریت، باید یک سیاره جدید پیدا کرد. در همین راستا، ناسا تلسکوپی به نام HabEx را طراحی کرده که دقیقاً همین کار را انجام می‌دهد: رصد سیاره‌های قابل سکونت. هدف از این ماموریت جستجوی سیاره دومی است که بشر بتواند به آنجا نقل مکان کند.

پروفسور اسکات گائودی، محقق دانشگاه ایالتی اوهایو، در بیانیه‌ای گفت: هدف ما این است که ببینیم آیا می توانیم سیاره ای مشابه زمین پیدا کنیم؟ سیاره‌ای که امکان زندگی در آن وجود داشته باشد. وی گفت:

در حالی که ما چند سیاره‌ی خارج از منظومه شمسی خود را شناسایی کرده‌ایم اما تاکنون به طور قطعی مشخص نشده که آیا این سیاره‌ها عناصر لازم برای سکونت را دارند یا نه. ماموریت HabEx گام منطقی بعدی برای جستجوی سیارات مشابه زمین خواهد بود.

HabEx یک تلسکوپ فضایی است که به تلسکوپ فضایی هابل شباهت دارد. تلسکوپ فضایی هاب ایکس یک آینه به عرض 4 متر (13 فوت) دارد که بسیار بزرگتر از آینه 2.4 متری تلسکوپ هابل است. HabEx همچنین مجهز به یک سایبان با طرح اوریگامی است. این سایبان در واقع یک دیسک به قطر 52 متر (170.6 فوت) است که قبل از پرتاب مانند شکوفه گل جمع شده و بعد از استقرار باز می‌شود. این سایبان مانع از انعکاس نور ستارگان مجاور می‌شود و به تلسکوپ این امکان را می‌دهد تا نورهای ضعیف ستاره‌های دورتر را تشخیص داده و عمق فضا را بهتر رصد کند.

در این پروژه سه هدف دنبال می‌شود. اول از همه، پیدا کردن نزدیک‌ترین سیاره‌های قابل سکونت، دوم ترسیم سیستم‌های سیاره‌ای در نزدیک زمین و سوم بررسی انواع مختلف سیاراتی است که می توان در آن‌ها زندگی کرد. در نهایت، در این ماموریت ناسا می‌خواهد بخشهای دوردست جهان را در طیف ماوراء بنفش کشف کند.

منبع digitaltrends
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها