گوگل مپس با قابلیت‌های مسیریابی جدید به جنگ با سرویس ویز می‌رود

در طی هفته‌های اخیر، گوگل، قابلیت‌های جدیدی را به سرویس نقشه و مسیریاب خود، یعنی «گوگل مپس» افزوده که به طرز مشکوکی، بسیاری از این قابلیت‌های جدید، امکانات برجسته سرویس مسیریاب «ویز» است.

اپلیکیشن مسیریاب ویز (Waze)، یک خدمت راهنمایی در مسیریابی و گزارش اتفاقات مکانی است که به دلیل خدمات اطلاع‌ محدودیت‌های ترافیکی از سوی کاربران، با قابلیت اشتراک‌گذاری با دیگر افراد، به محبوبیت بالایی رسیده است.

این خدمات کم نظیر، سبب محبوبیت منحصر به فرد این سرویس در طی سال‌های اخیر شده است اما گویا یک سرویس ناوبری دیگر یعنی ابزار “Google Maps”، قصد رقابت و پایین کشاندن ویز از جایگاه محبوب خود دارد. گوگل مپس، محبوب‌ترین خدمت جغرافیایی است اما در زمینه مسیریابی، چندان به محبوبیت ابزار ویز نرسیده است. گرچه این دو سرویس تحت شرکت گوگل، فعالیت می‌کنند اما گویا شاهد رقابت بین این دو یا تلاش گوگل به جهت جایگزینی سرویس محبوب نقشه خود به جای ویز هستیم.

قابلیت‌های جدید گوگل مپس در مقابل سرویس ویز

در طول هفته‌های اخیر، قابلیت‌های جدیدی به سرویس گوگل مپس، افزوده شده است. در نسخه آزمایشی این اپلیکیشن، کاربران به تازگی شاهد گزینه‌های جدیدی مانند نمایش رصد کننده‌های سرعت و دوربین‌های ترافیک بوده‌اند.

گوگل مپس با قابلیت‌های مسیریابی جدید به جنگ با سرویس ویز می‌رود

استفاده از ویز با هدف مطلع شدن از تغییراتی است که در طول مسیر پیش‌رو رخ می‌دهد. تصادف‌ها، مسدود شدن مسیر، رصد کننده‌های تخلف‌های رانندگان و موارد مهم در حین سفر درون شهری یا برون شهری، توسط مخاطبان اپلیکیشن با دیگران به اشتراک گذاشته می‌شوند. گوگل نیز با الهام‌گیری از این فضای اجتماعی‌، قابلیت‌ پیام‌رسانی و اشتراک‌گذاری را درون سرویس گوگل مپس، فراهم کرده است.

گرچه این قابلیت، تاکنون به طور سراسری در دسترس کاربران نبوده اما به مرور، کاربران بیشتری از وجود این قابلیت در نسخه آزمایشی گوگل مپس، گزارش می‌دهند.

دسترسی به این امکان در رابط کاربری این اپلیکیشن از طریق یک دکمه شناور در گوشه صفحه صورت می‌گیرد به طوری که مخاطب در صورت مواجه شدن با یک تصادف یا دوربین رصد سرعت، می‌تواند محل آن را از طریق این دکمه، گزارش دهد. گرچه این امکان برای رانندگان و مسافران‌، فراهم شده است اما گوگل از رانندگان وسایل نقلیه درخواست می‌کند تا پس از رسیدن به مقصد یا توقف در یک مکان امن، اقدام به گزارش واقعه، کنند.

این که به مرور، شاهد افزوده شدن کاربران با دسترسی به این قابلیت هستیم، می‌تواند قطعی بودن افزوده شدن این امکان را در آینده به گوگل مپس، حتمی کند. با وجود این که هر دو سرویس ویز و مپس، توسط گوگل، مدیریت می‌شوند، به نظر می‌رسد، این شرکت قصد دارد تا سرویس نقشه محبوب خود را به گزینه جامع‌تری تبدیل کرده و جایگزین سرویس مسیریابی ویز کند تا گوگل مپس، یک گزینه جامع برای خدمات ناوبری باشد.

با وجود افزوده شدن برخی از قابلیت‌های اصلی سرویس ویز به گوگل مپس اما امکانات جذاب بسیاری در این اپلیکیشن وجود دارد که همچنان به طور انحصاری در اختیار ویز است و احتمال می‌رود در آینده، شاهد انتقال آن‌ها به سرویس نقشه گوگل باشیم. یکی از این قابلیت‌های جذاب، امکان ارائه دستورهای جهت‌یابی صوتی است که می‌توان از صدای شبیه‌سازی شده افراد مشهور یا حتی خود کاربر، استفاده کرد.

منبع phonearena
مطالب پیشنهادی
guest
1 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها