دیجی فکت؛ 11 حقیقت جالب در مورد Nike

شرکت NIKE که در آمریکایی نایکی و در زبان های غیر آمریکایی معمولاً نایک تلفظ می شود، با سالانه بیش از 30 میلیون درآمد و استخدام 62600 کارمند بزرگترین سازنده ی کفش و سایر البسه ی ورزشی است. همچنین برند Nike به تنهایی 19 میلیارد دلار ارزش دارد و به این ترتیب به عنوان گرانترین برند ورزشی دنیا نیز شناخته می شود. کفش های معروف کانورس (سازنده ی کفش های آل‌استار) نیز جزو زیرمجموعه های Nike است. در ادامه 11 حقیقت جالب در مورد این برند را برای شما گردآوری کرده ایم. با دیجی‌رو همراه باشید.


شرکت “روبان آبی ورزشی” در سال 1964 به عنوان توزیع کننده ی محصولات شرکت ژاپنی اسیکس (سازنده ی کفش های تایگر) شروع به کار کرد. این شرکت بعدها در سال 1971 به Nike تغییر نام داد.

1


این کمپانی با سرمایه ای معادل 1200 دلار آغاز به کار کرد. بیل بُوِرمن (یک مربی رشته ی دو و میدانی) و فیل نایت (دونده ی 400 متر اهل پورتلند) این شرکت را تاسیس کردند.

فیل نایت
فیل نایت

اسم Nike برگرفته از نام الهه پیروزی یونانی و تلفظ درست آن نایکی است. این اسم را جف جانسون اولین کارمند شرکت انتخاب کرد. فیل نایت ترجیح میداد که اسم شرکت “بُعدِ شش” باشد.

3


اولین کفش های Nike با استفاده از ماهیتابه های پخت وافل (نوعی بیسکوئیت ویفر) ساخته شدند. ایده  استفاده از این ماهیتابه ها زمانی به ذهن بورمن خطور کرد که همسر خود را در حال پخت وافل دید. طراحی دندانه دار کف این کفش ها باعث می شد که دوندگان چسبندگی بیشتری به زمین احساس کنند. این طرح در سال 1974 به نام “کفش های وافلی Nike” ثبت شد.

4


لوگوی نایک توسط کارولین دیویدسون دانشجوی دانشگاه پورتلند طراحی شد. بورمن و نایت برای این طرح فقط 35 دلار به او پرداخت کردند! البته بعد از به موفقیت رسیدن شرکت، سهامی به ارزش بیش از 640هزار دلار به دیویدسون داده شد.

5


شعار معروف Just Do It (فقط انجامش بده) نایک برگرفته از آخرین حرف های گری گیلمور قبل از مرگ است. او که یک قاتل سریالی بود وقتی جلوی جوخه ی اعدام قرار گرفت فریاد زد: “فقط انجامش بدین!”

گری گیلمور
گری گیلمور

اولین کمپین تبلیغاتی نایک با شعار Just Do It در سال 1988 شکل گرفت. در تیزر تلویزیونی این کمپین، فیلمی از والت استک یک دونده ی قدیمی که در آن زمان 80 سال سن داشت در حال دویدن روی پل گلدین گیت نمایش داده می شد.

7


با اینکه مایکل جردن از سال 2003 از دنیای بسکتبال خداحافظی کرده ، اما هنوز سالانه 60 میلیون دلار از نایک دریافت می کند. قرارداد نایک با مایکل جردن با اختلاف زیاد، سنگین ترین قرارداد اسپانسرینگ این شرکت با ورزشکاران است.

8


ایلی ناستازی، تنیسور رومانیایی اولین ورزشکاری بود که در سال 1972 با نایک قرارداد تبلیغاتی امضا کرد. او که به خاطر رفتارهای عجیب، عصبی و بعضا مسخره شهرت داشت چندین بار از سوی فدراسیون جهانی تنیس جریمه و محروم شد. رسانه ها به او لقب “دلقک بخارست” داده بودند!

9


در تبلیغ تلویزیونی کفش های ایرمکس در سال 1987 از موزیکِ ساخته شده توسط بیتلز به نام “انقلاب” استفاده شد. این اولین بار بود که بیتلز اجازه می داد آهنگ های این گروه در آگهی های تلویزیونی به کار برده شود.

10


بزرگترین فروشگاه Nike در خیابان اکسفورد لندن قرار دارد. این فروشگاه در سه طبقه و مجموعا به مساحت 42000 پا ساخته شده است. این فروشگاه به نحوی طراحی شده که حالت میدان اصلی یک شهر را تداعی کند. بیش از 10.5 میلیون پوند برای ساخت این مجموعه هزینه شده است.

11

 

دیجی فکت روزهای فرد راس ساعت 21:30 منتشر می شود

نظرات خود در مورد دیجی فکت را با ما در میان بگذارید.

 

منبع BUSINESSINSIDER
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها