دیجی فکت: ۱۲ دانستنی درباره‌ی نایک – Nike

احتمالا نام کمپانی نایک به گوش خیلی از شماها خورده، کمپانی‌ای که در زمینهٔ تولید و عرضهٔ محصولاتی مانند کفش، لباس و لوازم ورزشی فعالیت دارد. در ادامه با ۱۲ دانستنی دربارهٔ نایک با دیجی رو همراه باشید.

۱.کمپانی نایک حدود ۴۴۰ هزار کارمند در سراسر دنیا دارد.

۲. نایک ابتدا تحت عنوان Blue Ribbon Sports توسط Bill Bowerman و Phil Knight در ۲۵ ژانویهٔ ۱۹۴۶ تاسیس شد.

۳. Phil Knight  یک دونده بود و Bill Bowerman مربی او بود.

۴. این کمپانی در ۳۰می ۱۹۷۸ بطور رسمی Nike نام گرفت.

۵. نایک درواقع الههٔ پیروزی یونانی است.

۶. نایک در ابتدا به عنوان توزیع کنندهٔ شرکت کفش Onitsukaی ژاپن که امروزه ASICS نام دارد فعالیت می‌کرد.

۷. اولین کسانی که ۲ موسسین این شرکت استخدام کردند جف جانسون بود که پیشنهاد اسم نایک برای این کمپانی را داد. Knight میخواست نام شرکت را Dimension6 یا بعد ششم بگذارد اما سرانجام Nike انتخاب شد.

۸. اولین ورزشکاری که نمایندهٔ نایک شد یک بازیکن تنیس رومانیایی به نام Ilie Nastase  بود که در سال ۱۹۷۲ با نایک قرار داد امضا کرد.

۹. شعار معروف Just do it یا فقط انجامش بده‌ی نایک در سال ۱۹۸۸ شکل گرفت. قاتل سریالی‌ای به نام Gray Gilmore احتمالا الهام بخش شکل گیری این شعار بوده چراکه او این کلمات را درست قبل از اعدامش در سال ۱۹۷۷ به زبان آورد.

۱۰. لوگوی نایک توسط دانشجویی در دانشگاه پرتلند به نام کارولین دیویدسون طراحی شد. او برای طراحی این لوگو ۳۵ دلار دریافت کرد و همینطور Phil Knight انگشتری با لوگوی نایک که یک الماس هم داشت به اضافهٔ مقدار سهامی نامعلوم در سال  به ۱۹۸۳  به او اعطا کرد.

۱۱. در آن اوایل نایک کتانی‌هایش را فقط در آمریکا می‌ساخت اما در حال حاضر آنها را در سراسر دنیا از جمله ویتنام، اندونزی و چین می‌سازد.

۱۲. ۸۰ هزار جفت از کفش‌های نایک در سال ۱۹۹۰ در دریا گم شد. از آن زمان به بعد بعضی از این کفش‌ها در اقیانوس دیده شده‌اند.

 

اگر دوست دارید دانستنی‌های مربوط به موضوع خاصی را در دیجی رو دنبال کنید، موضوع را در قسمت نظرات ارسال کنید

دیجی فکت ساعت ۲۱:۳۰ در دیجی رو

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع softschools
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها