کمپانی انویدیا، محاسبه‌گر هوش مصنوعی 99 دلاری خود را معرفی کرد

در سال‌های اخیر، پیشرفت تکنولوژی هوش مصنوعی، باعث ایجاد الگوریتم‌های مختلف پیشرفته برای همه چیز از شناسایی تصاویر گرفته تا ترجمه متون در کمترین زمان شده‌است. اما هوش مصنوعی هنوز برای استفاده‌های عادی در دنیا پیشرفت چشم گیری نکرده‌است. به تازگی، کمپانی انویدیا (Nvidia)، محصولی جدید با نام جتسون نانو (Jetson Nano) را با هدف توسعه هوش مصنوعی در دنیای واقعی معرفی کرده‌است.

نانو، جدیدترین برد سخت افزاری از سری جتسون انویدیا می‌باشد که از آن در ربات‌ها و سایر محصولات وابسته به هوش مصنوعی استفاده می‌شود. از توانایی‌های این برد‌ها می‌توان به شناسایی اشیا و جهت‌یابی خود مختار اشاره کرد. اعمال انجام شده توسط جتسون‌ها بدون اتکا به هیچ پردازش خارجی مانند پردازش‌های فضای ابری انجام می‌شود.

از جتسون‌های سابق کمپانی انویدیا در درون‌ها و پهباد‌ها استفاده می‌شد، اما انویدیا با عرضه جتسون نانو قصد دارد تا تکنولوژی‌اش را به محصولات کوچکتر انتقال دهد.

کاربران عادی می‌توانند جتسون نانو را با پرداخت 99 دلار تهیه کنند. شرکت‌های تجاری نیز که این محصول را در تعداد بالای 1000 نسخه نیاز دارند، می‌توانند با پرداخت 129 دلار برای هر جتسون نانو، آن را تهیه کنند.

کمپانی انویدیا همچنین از یک پروژه جالب دیگر با نام «جت بات – JetBot» (تصویر بالا) رونمایی کرد. این پروژه در واقع یک مجموعه 250 دلاری است و شامل خود جتسون نانو، یک بدنه ربات مانند، باتری و موتور می‌باشد که به کاربران این امکان را می‌دهد تا ربات هوشمند خود را بسازند.

جتسون نانو 99 دلاری، شامل پردازنده چهار هسته‌ای ARM A57، پردازنده گرافیکی 128 هسته‌ای انویدیا ماکسول (Nvidia Maxwell) و 4 گیگابایت حافظه رم از نوع LPDDR می‌باشد. نانو همچنین از بسیاری از چهارچوب‌های تخصصی حوزه هوش مصنوعی و نیز از پورت‌های معمول هر دستگاه دیجیتال مانند یو‌اس‌بی A و B، اترنت (Ethernet) و جایگاه اتصال کارت حافظه پشتیبانی می‌کند.

کمپانی انویدیا بر این امید است که قیمت پایین جتسون نانو، راه پشرفت را در حوزه هوش مصنوعی برای کاربران تازه‌کار باز کند. معاون این کمپانی در این باره گفته‌است:

تمامی کاربرانی که به هر دلیل در گذشته قادر به پیشرفت در حوزه سخت‌افزار هوش مصنوعی نبوده‌اند، اکنون می‌توانند با استفاده از جتسون نانو، این راه را به آسانی طی کنند.

اگرچه که جتسون نانو قیمت بسیار پایینی دارد، اما قبل از آن، چند محصول مشابه با قیمت‌های مناسب معرفی شده‌اند. برای مثال، به تازگی کمپانی اینتل (Inter)، برد محاسباتی جدید خود را با 79 دلار معرفی کرده‌است. همچنین گوگل نیز از یک سرعت دهنده یو‌اس‌بی با قیمت 75 دلار پرده‌باری کرد. اکنون باید دید که با عرضه جتسون نانو، تکنولوژی هوش مصنوعی تا کجا پیش می‌‌رود.

 

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع The Verge
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar