مقایسه تصویری کیفیت دوربین وان پلاس 3 و گلکسی اس 7

گوشی وان پلاس 3 با عرضه خود، غوغایی در دنیای گوشی‌های هوشمند به راه انداخته است. این محصول 400 دلاری از طراحی فوق العاده‌ای برخوردار بوده و چیپ به کار رفته در آن نیز از نوع اسنپدراگون 820 می‌باشد. استفاده از این چیپ پردازشی در یک گوشی 400 دلاری نکته بسیار جالب توجهی است، چیپی که پیش‌تر در گوشی‌های 700 تا 800 دلاری سامسونگ و ال‌جی یافت می‌شد.

عملکرد وان پلاس 3 در زمینه عکس‌برداری چگونه می‌باشد؟ این سوالی است که قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم. سنسور دوربین 16 مگاپیکسلی به کار رفته در این گوشی هوشمند، از نوع IMX 298 از محصولات سونی بوده که اندازه پیکسل‌های آن برابر 1.12 میکرون می‌باشد. سنسور مذکور، از ویژگی فوکوس خودکار تشخیص فاز، جهت قفل سریع‌تر فوکوس استفاده می‌کند. به علاوه تثبیت کننده نوری و الکترونیکی تصویر نیز در افزایش کیفیت عکس‌های آن تاثیر به سزایی دارد. شایان ذکر است که اندازه دریچه دیافراگم لنز دوربین وان پلاس 3 برابر f/2.0 می‌باشد. همچنین یک دوربین 8 مگاپیکسلی نیز در جلوی بدنه جهت تهیه عکس‌های سلفی، تعبیه شده است.

البته تنها با تکیه بر این اعداد و ارقام نمی‌توان در مورد کیفیت واقعی و عملی دوربین وان پلاس 3 اظهار نظر کرد. لذا تست‌های عملی نیز بر روی دوربین این محصول صورت گرفته و باید گفت در تست‌های انجام شده نیز، وان پلاس 3 عملکرد بسیار خوبی داشته است. رابط کاربری نرم‌افزار دوربین، به خوبی طراحی شده و اصلا ظاهر پیچیده‌ای ندارد. قابلیت دسترسی سریع به دوربین نیز یکی از ویژگی‌های جالب این گوشی هوشمند می‌باشد. در وان پلاس 3 هر زمان که نیاز به ثبت عکس داشتید، با دوبار فشردن متوالی کلید قفل گوشی، می‌توانید نرم‌افزار دوربین را فراخوانی نمایید.

برای اینکه بتوانیم قضاوت بهتری در مورد کیفیت عکاسی وان پلاس 3 داشته باشیم، قصد داریم تا تصاویر ثبت شده توسط آن را با عکس‌های گرفته شده توسط یکی از برترین دوربین‌ها در دنیای گوشی‌های هوشمند، یعنی گلکسی اس 7 سامسونگ، مقایسه نماییم. در این مقایسه، عرض تصاویر ثبت شده توسط هر دو گوشی، به 680 پیکسل کاهش یافته است تا به جای تمرکز بر روی جزئیات تصاویر، در مورد کیفیت کلی آن‌ها اظهار نظر نماییم. از طرف دیگر، در فضای اینترنت خیلی به ندرت پیش می‌آید که تصاویر، در اندازه واقعی خود به نمایش در‌آیند و در نتیجه جزئیات عکس‌ها معمولا دیده نمی‌شوند.

در زیر می‌توانید عکس‌های هر دو دوربین را در شرایط مختلف مشاهده نمایید. به نظر شما کدامیک از آن‌ها کیفیت بهتری دارند؟

1- فضای باز

در اولین مرحله، دو گوشی وان پلاس 3 و گلکسی اس 7 را به فضای باز انتقال داده و عکاسی را در یک روز آفتابی انجام دادیم تا هر دو بتوانند بهترین کیفیت خود را به نمایش بگذارند. هیچ جای تعجبی نیست که در این شرایط، هر دو گوشی هوشمند توانستند عکس‌های بسیار باکیفیتی ثبت نمایند. در واقع، حتی بسیاری از گوشی‌های ارزان قیمت موجود در بازار نیز در این شرایط نوری می‌توانند تصاویر تقریبا مشابهی را ثبت کنند. با این وجود در عکس‌های گرفته شده توسط دو گوشی مذکور، تفاوت جزئی نیز مشاهده می‌شود و در تصویر مربوط به گلکسی اس 7، شارپ بودن غیرطبیعی عکس، باعث شده تا تصویر واضح‌تر به نظر برسد.

نمونه عکس گلکسی اس 7 در فضای باز
تصویر ثبت شده توسط گلکسی اس 7 در فضای باز
نمونه عکس وان پلاس 3 در فضای باز
تصویر ثبت شده توسط وان پلاس 3 در فضای باز

2- فضای بسته

در فضای بسته اوضاع کمی پیچیده‌تر می‌شود. کمبود نور در این شرایط معمولا باعث می‌گردد تا سنسور کوچک گوشی‌های هوشمند در ثبت عکس‌هایی واضح و زیبا، دچار مشکل شوند. اما با این حال، عملکرد وان پلاس 3 و گلکسی اس 7 حتی در فضای بسته نیز بسیار عالی و فوق العاده می‌باشد. در تصاویری که توسط این گوشی‌های هوشمند، از داخل یک اتاق گرفته شده است، طیف وسیعی از رنگ‌ها قابل مشاهده بوده و همین امر، زیبایی خاصی به عکس‌ها بخشیده است. به وضوح می‌توانید مشاهده کنید که نورگیری کمتر در دوربین وان پلاس 3، باعث شده تا تعادل رنگ‌ها در عکس بیشتر بوده و طبیعی‌تر جلوه نماید.

نمونه عکس گلکسی اس 7 در فضای بسته
تصویر ثبت شده توسط گلکسی اس 7 در فضای بسته
نمونه عکس وان پلاس 3 در فضای بسته
تصویر ثبت شده توسط وان پلاس 3 در فضای بسته

3- عکاسی از یک نیمکت

با وجود اینکه زاویه دو عکس گرفته شده از این نیمکت زیبا با نقش و نگار شرقی، کمی با هم فرق دارد، اما باز هم کیفیت فوق العاده‌ای را در هر دو مورد شاهد هستیم. وضوح تصویر در هر دو عکس بسیار بالاست، ولی به نظر می‌رسد وان پلاس 3 نورگیری متعادل‌تری داشته که این مسئله در نمایش طبیعی‌تر رنگ قرمز کاملا قابل توجه می‌باشد. این در حالی است که تصویر ثبت شده توسط گلکسی اس 7 تیرگی بیشتری دارد.

نمونه عکس گلکسی اس 7 از یک نیمکت
تصویر ثبت شده توسط گلکسی اس 7 از یک نیمکت
نمونه عکس وان پلاس 3 از یک نیمکت
تصویر ثبت شده توسط وان پلاس 3 از یک نیمکت

4- عکاسی از مدل هواپیما

باز هم کیفیت تصاویر ثبت شده توسط هر دو دوربین بسیار مناسب و قابل قبول می‌باشد و البته اختلافات جزئی کماکان پابرجاست. تصویر مربوط به گلکسی اس 7 همانند تصاویر پیشین، شارپ‌ترو دارای رنگ‌های سردتری می‌باشد. در مقابل، وان پلاس 3 از رنگ‌های گرم‌تری نسبت به گلکسی اس 7، استفاده کرده و همچنان تصویری نرم‌تر و متعادل‌تر ثبت نموده است.

نمونه عکس گلکسی اس 7 از مدل هواپیما
تصویر ثبت شده توسط گلکسی اس 7 از مدل هواپیما
نمونه عکس وان پلاس 3 از مدل هواپیما
تصویر ثبت شده توسط وان پلاس 3 از مدل هواپیما

5- عکاسی از نمای نزدیک

گل رزی که تصویر آن را مشاهده می‌کنید، در دنیای واقعی بسیار حیرت انگیز و زیبا جلوه می‌کند. دو گوشی وان پلاس 3 و گلکسی اس 7، عکس‌های بسیار متفاوتی را از این رز زیبا ثبت کرده‌اند. رنگ قرمز تیره و یاقوتی در تصویر مربوط به وان پلاس 3 در تضاد کامل با رنگ قرمز روشن ثبت شده توسط گلکسی اس 7، قرار دارد. البته هیچ کدام از این دو عکس، طبیعی نیستند و می‌توان گفت رنگ واقعی سوژه ما، چیزی مابین این دو عکس بوده است. بنابراین در مورد عکاسی از این گل، نمی‌توان هیچ کدام را برنده دانست.

نمونه عکس گلکسی اس 7 از گل رز
تصویر ثبت شده توسط گلکسی اس 7 از گل رز
نمونه عکس وان پلاس 3 از گل رز
تصویر ثبت شده توسط وان پلاس 3 از گل رز

6- عکس‌برداری سلفی

تفاوت کیفیت در عکس‌های سلفی ثبت شده توسط این دو گوشی نیز قابل ملاحظه می‌باشد و سلفی گرفته شده بوسیله دوربین وان پلاس 3، از تعادل رنگی بهتری برخوردار بوده و طبیعی‌تر به نظر می‌رسد. در کل می‌توان گفت دوربین سلفی وان پلاس 3، کیفیت بسیار فوق العاده‌ای دارد.

نمونه عکس سلفی گلکسی اس 7
تصویر سلفی ثبت شده توسط گلکسی اس 7
نمونه عکس سلفی وان پلاس 3
تصویر سلفی ثبت شده توسط وان پلاس 3

نظر شما چیست؟ کدام یک از این دوربین‌ها کیفیت بهتری دارند؟ نظرات خود را با ما در دیجی رو در میان بگذارید.

منبع phonearena
مطالب پیشنهادی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد