فلای تودی

اوپو فناوری دوربین زیر نمایشگر را رسماً معرفی کرد

کنگره جهانی موبایل شانگهای 2019 از امروز کار خود را آغاز کرد و یکی از بزرگ‌ترین رونمایی‌های انجام شده در کنفرانس توسط شرکت چینی اوپو انجام شد. این شرکت چینی که مقر اصلی آن در شهر دونگوان است، اولین دوربین زیر نمایشگر خود را معرفی کرد؛ محصولی که البته پیش از این نیز شایعاتی از آن به گوش می رسید و چند ویدیوی کوتاه هم از آن منتشر شده بود. انتقال دوربین سلفی به زیر صفحه نمایش این فرصت را برای تولید کنندگان گوشی های هوشمند فراهم می کند که بتوانند حاشیه های اطراف نمایشگر را به طور کلی حذف کرده و برای اولین بار یک گوشی تمام صفحه واقعی را بدون هرگونه بریدگی یا حفره‌ای در نمایشگر آن، تولید کنند. در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

اوپو فناوری دوربین زیر نمایشگر را رسماً معرفی کرد

اوپو برای دست یابی به چنین فناوری مدرنی، هم از یک صفحه نمایش ویژه و هم از یک دوربین کاملاً سفارشی استفاده کرده است. بخشی از صفحه نمایش که در بالای لنز دوربین قرار می گیرد، از ماده‌ای بسیار شفاف و منحصر به فرد ساخته شده و ساختار پیکسلی جدید آن نیز به گونه ای طراحی شده که عمل انتقال نور به دوربین به خوبی صورت بگیرد. در سمت دیگر، دوربین هم طراحی کاملاً ویژه ای دارد، به گونه‌ای که از یک دیافراگم بزرگ، یک سنسور بزرگ و پیکسل هایی در اندازه بزرگ‌تر، در آن استفاده شده تا مانع از شکست نور گشته و عکس ها به صورت واضح ثبت شوند.

در یک ماژول دوربین معمولی وقتی که نور از طریق لنز و از راه چشمی دوربین به سنسور برخورد می کند، عکس ثبت می شود، اما قرار گرفتن یک ماده جامد در جلوی آن می تواند باعث تار شدن تصویر شود. اوپو در پاسخ به این شبهه گفته است که سه الگوریتم برای بهبود عملکرد دوربین بدون آسیب رساندن به عملکرد صفحه نمایش، طراحی شده است.

اوپو فناوری دوربین زیر نمایشگر را رسماً معرفی کرد

اولین الگوریتم مربوط به تعادل رنگ سفید است؛ اوپو در این الگوریتم یک سری تنظیمات کاملاً هدفمند را اعمال کرده و رنگ سفید را به نوعی کالیبره کرده تا نور مستقیم ناشی از انواع منابع نور باعث آسیب رسیدن به عکس نشود. الگوریتم بعدی HDR است که شدت نور را در نواحی پر نور کاهش داده و از طرف دیگر باعث افزایش روشنایی در قسمت‌های سایه می شود. و در نهایت الگوریتم حذف کننده مه نیز اثرات احتمالی قرار گرفتن صفحه نمایش در مقابل لنز دوربین را از بین برده و باعث واضح‌تر شدن عکس‌ها می شود.

اوپو در جریان معرفی این فناوری جدید خبر از طراحی یک “گوشی هوشمند آینده نگرانه، بدون بریدگی و کاملاً متمایز و خاص” داده، اما از ارائه هرگونه جزئیاتی در رابطه با مشخصات، قیمت و یا مناطق عرضه این محصول خودداری کرده است. تنها نکته‌ای که این شرکت با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرده این است که انتظار می رود این گوشی هوشمند با فناوری دوربین سلفی زیر نمایشگر، در آینده ای نزدیک عرضه شود. البته در انتها باید اشاره کنیم که با تمام بهینه سازی های انجام شده، کیفیت عکاسی این دوربین هنوز به حد کمال نرسیده و جا برای کار دارد.

مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها