امروز از دریچه تاریخ: روز جهانی پسورد

آن‌ها عجیب و غریب هستند، پیچیده هستند، همه جا هستند و ما خیلی وقت‌ها آن‌ها را فراموش می‌کنیم. امروز سوم می، مصادف با روز جهانی پسورد است، ما در این مطلب قصد داریم در مورد پسورد‌ها صحبت کنیم.

ما می‌توانیم از پسورد‌ها برای امن کردن خصوصی‌ترین بخش‌های زندگی‌مان و برای کمک به حفاظت از امور مالی، سوابق و یا فقط ایمیل‌هایمان استفاده کنیم. روز جهانی پسورد یادآور اهمیت این کلید‌های رمز نگاری کوچک و نقشی که در امن نگاه داشتن و شناسایی سارقان بازی می‌کنند می‌باشد.

تاریخچه‌ی روز پسورد

پسورد‌ها از زمانی که مردم راز نگه می‌داشته‌اند وجود داشتند، اما با شنیدن اسم پسورد ما اغلب یاد چیزی که برای عضویت در جا‌های مختلف به همراه اسم کاربری و ایمیل‌مان وارد می‌کنیم، می‌افتیم. اما از خیلی وقت‌ پیش‌ پسورد‌ها نقش مهمی، مخصوصا در جاسوسی و جوامع مخفی، بازی می‌کردند. وقتی می‌خواستید مطمئن شوید که فردی که با او صحبت می‌کنید فردی است که توسط سازمان شما فرستاده شده، از آن‌ها پسورد یا همان اسم رمز می‌خواستید!

امروزه استفاده‌ها از پسورد‌ها به این شکل خیلی کارایی ندارد اما امنیت دیجیتالی به موضوعی مهم برای زندگی ما مبدل شده است. گاهی وقت‌ها موضوع فقط حفظ هویت‌مان در وب سایت‌های گوناگون است. اما مشکل اینجاست که اگر قبلا هر کس یکی دو تا پسورد بیشتر نداشته، امروزه ممکن است یک فرد 12-10 تا پسورد برای جا‌های مختلف داشته باشد. موضوع دیگر این است که پروتکل رمز گذاری در هر جا متفاوت است، حال از تعداد کاراکتر‌ها گرفته تا چیز‌هایی که می‌توانید یا باید به عنوان کاراکتر‌های پسورد خود وارد کنید.

هدف از روز جهانی پسورد برای هشدار دادن به دنیاست و اینکه این آگاهی را بدهد که حفاظت از پسورد‌هایتان برای حفاظت از خودتان در برابر دزد‌های هویت و جاعلان بسیار ضروری است. آن هم این روز‌ها که چون مردم جا‌های زیادی عضو هستند، پسورد‌های آسان و رایجی برای هر کدام از آن‌ها انتخاب می‌کنند که فراموش‌شان نشود.

چطور روز پسورد را جشن بگیریم؟

بد نیست که همین امروز به سراغ پسورد‌هایتان رفته و آن‌ها را قوی‌تر کنید و چیز‌های بیخودی که بتوانید آن‌ها را به یاد بیاورید انتخاب کنید و تمام تلاش‌تان را بکنید که هیچ هکری نتواند پسوردتان را به دست بیاورد.

از چیز‌هایی مانند اسامی، تاریخ‌ها، سالگرد‌ها، اسم حیوانات و چیزهای این چنینی اجتناب کنید. می‌توانید برای محکم کاری از برنامه‌ها و وب سایت‌های پسورد ساز هم استفاده کنید.

 

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع daysoftheyear
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها