کاهش 10 درصدی فروش در بازار PC در آستانه انتشار ویندوز 10

پس از دو سال سقوط پیاپی بازار رایانه های شخصی یا به اختصار PC، امید این وجود دارد که با عرضه ویندوز 10 روند متفاوتی را شاهد باشیم. اگر چه هنوز خیلی زود است که در مورد نتیجه کار ویندوز جدید اظهار نظر کنیم ولی با این حال شرکت های تحقیقاتی Gartner و IDC اعلام کرده اند که بازار رایانه های شخصی در سال های اخیر هر سال به میزان 10 درصد افت نموده است.

موسسه تحقیقاتی IDC در این زمینه اعلام کرده است:

“کاهش فروش رایانه های شخصی را به طور عمده می توان به عنوان نتیجه ای از فروش قوی تر قبل از قطع پشتیبانی از ویندوز XP از جانب مایکروسافت و همچنین کاهش اخیر موجودی بازار به دلیل نزدیک شدن به زمان انتشار ویندوز 10 ارزیابی کرد.”

Windows 7 Laptopبا وجود این کاهش فروش در بازار PC، هنوز هم انتظار می رود که این بازار به پایداری و ثبات قبلی خود باز گردد. موسسه Gartner در این باره اظهار کرده است که “با اینکه صنعت PC با افت فروش مواجه شده است ولی پیش بینی می شود این بازار به روند توسعه کند ولی مداومی در سال 2016 دست یابد”. IDC نیز عرضه ویندوز 10 را تحولی مثبت برای این بازار ارزیابی کرده ولی در عین حال ابراز نگرانی نموده است که کاربران زیادی به جای خرید یک PC جدید به سمت ارتقای رایگان به این سیستم عامل روی آورند. مایکروسافت برای دارندگان ویندوز های 7 و 8.1 امکان ارتقای رایگان به ویندوز 10 را تا 29 ژوئیه در نظر گرفته است.

هر دو شرکت تحقیقاتی IDC و Gartner در این نکته که شرکت لنوو (Lenovo) بزرگترین تولید کننده رایانه شخصی در جهان می باشد اتفاق نظر دارند. پس از این شرکت نیز کمپانی های HP و Dell به ترتیب در مقام های دوم و سوم قرار دارند. اما نظر این دو موسسه در مورد رتبه های چهارم و پنجم متفاوت می باشد. IDC ادعا می کند که شرکت اپل به لطف رشد سالانه 16.1 درصدی در رتبه چهارم قرار دارد در حالی که در آمار Gartner شرکت ایسوس در رتبه چهارم و Acer در مکان پنجم قرار گرفته است. در لیست IDC نیز شرکت های ایسوس و Acer به طور مشترک در رتبه پنجم قرار دارند.

theverge

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی‌رو دنبال کنید
مطالب پیشنهادی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد