پلی‌استیشن 4 نئو یا ایکس باکس وان اسکورپیو ؛ کدامیک برنده رقابت خواهد بود؟

پلی‌استیشن 4 نئو در برابر ایکس باکس وان اسکورپیو

آیا به کنسول پلی‌استیشن 4 خود علاقه دارید؟ خوب اگر پاسختان مثبت است، باید کم کم به فکر جایگزین کردن کنسول دوست داشتنی خود با نسخه جدید آن باشید. البته این اتفاق برای دارندگان کنسول نسل هشتمی مایکروسافت هم خواهد افتاد. هر دو شرکت سونی و مایکروسافت در حال کار بر روی نسخه‌ای قدرتمندتر از کنسول فعلی خود هستند و قرار است در آینده‌ای نزدیک عرضه آن‌ها را آغاز نمایند.

کنسول جدید سونی، پلی‌استیشن 4 نئو (PlayStation 4 neo) نام دارد و مایکروسافت نیز نسخه قدرتمندتر ایکس باکس وان خود را با نام پروژه اسکورپیو (Scorpio) معرفی کرده است. با وجود اینکه هنوز اطلاعات دقیقی راجع به این کنسول‌های جدید منتشر نشده است، اما در مطلب پیش رو قصد داریم تا مقایسه‌ای بین آن‌ها داشته باشیم و ویژگی‌های تأیید شده و یا احتمالی آن را در مقابل یکدیگر قرار دهیم تا ببینیم کدامیک پتانسیل بیشتری برای برتری در بازار رقابت خواهد داشت.

نبرد نسخه‌های جدید پلی‌استیشن 4 و ایکس باکس وانپلی‌استیشن 4 نئو قدرتمندتر است یا اسکورپیو؟

بگذارید همین اول کار تکلیفمان را مشخص کنیم. در بین دو کنسول مذکور، اسکورپیو قدرت پردازشی بیشتری دارد.

این قدرت بیشتر به لطف پردازنده گرافیکی جدیدی که در اسکورپیو تعبیه شده است به دست آمده و این کنسول بر روی کاغذ از قدرت بیشتری در زمینه پردازش تصاویر، نسبت به رقیب ژاپنی خود برخوردار خواهد بود. همانطور که احتمالاً می‌دانید، قدرت پردازشی یا محاسبه کنسول‌ها و یا هر ابزار دیگری را با واحدی با نام “فلاپس” (flops) می‌سنجند و بر اساس همین واحد اندازه‌گیری، اسکورپیو 4 برابر قدرت بیشتری نسبت به پلی‌استیشن 4 نئو خواهد داشت.

به علاوه، ایکس باکس وان اسکورپیو از تکنولوژی چیپ جدیدی استفاده خواهد کرد که این مورد هم برتر از تکنولوژی به کار گرفته شده در پلی‌استیشن 4 نئو خواهد بود. در کل می‌توان گفت به نظر می‌رسد برنده این بخش کاملاً مشخص بوده و مایکروسافت توان پردازشی بیشتری را برای کنسول جدید خود تدارک دیده است.

نبرد ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید دو کنسول

به جز تفاوتی که دو کنسول جدید سونی و مایکروسافت در زمینه قدرت پردازشی دارند، به نظر می‌رسد در سایر ویژگی‌ها تفاوت چندانی بین این کنسول‌ها‌ وجود نخواهد داشت.

ایکس باکس وان اس
نسخه جمع و جورتر کنسول نسل هشتمی مایکروسافت با نام ایکس باکس وان اس
  • هر دو کنسول ایکس باکس وان اسکورپیو و پلی‌استیشن 4 نئو امکان اجرای بازی‌های مربوط به کنسول‌های استاندارد ایکس باکس وان و پلی‌استیشن 4 را خواهند داشت.
  • هر دو کنسول، قابلیت اجرای بازی‌های 4K و UltraHD را دارند، اما شاید به واسطه قدرت سخت‌افزاری بیشتر اسکورپیو، این کنسول بهتر بتواند از عهده اجرای بازی‌هایی با این وضوح تصویری بالا بربیاید.
  • هر دو کنسول نسل جدید سونی و مایکروسافت از هدست‌های واقعیت مجازی پشتیبانی خواهند کرد. البته در این زمینه، پلی‌استیشن 4 نئو مجهز به هدست واقعیت مجازی اختصاصی خود خواهد بود، در حالی که هنوز مشخص نیست پشتیبانی ایکس باکس وان اسکورپیو از واقعیت مجازی با چه هدستی انجام خواهد شد. شاید این کنسول از هدست واقعیت مجازی اوکولوس ریفت (Oculus Rift) استفاده کند و یا اینکه مایکروسافت به سراغ هدست ساخت اچ تی سی برود. البته این‌ها فقط حدس و گمان هستند.

شاید با خودتان فکر کنید که خوب این کنسول‌ها که به نظر تفاوت چندانی با نسخه‌های کنونی خود ندارند. باید بگوییم حق با شماست و به جز اضافه شدن قدرت سخت‌افزاری و پشتیبانی از وضوح تصویری 4K و UltraHD تفاوت چشمگیر دیگری بین این کنسول‌های جدید با مدل‌هایی که هم اکنون در خانه‌های خود از آن‌ها استفاده می‌کنیم، وجود ندارد. بنابراین اگر به تازگی تلویزیون 4K/UltraHD تهیه کرده‌اید و به فکر امتحان کردن آن هستید، کنسول‌های ایکس باکس وان اسکورپیو و پلی‌استیشن 4 مطمئناً در این زمینه به کارتان خواهند آمد، اما در غیر این صورت بهتر است عجله‌ای برای تعویض کنسول فعلی خود با نسخه‌های جدیدتر نداشته باشید.

پلی استیشن 4 اسلیم
تصویر لو رفته از جعبه بسته‌بندی پلی‌استیشن 4 اسلیم

می‌توان گفت مهمترین عامل فروش یک کنسول جدید، بازی‌های است که برای آن منتشر می‌شود. بنابراین با توجه به اینکه دو کنسول اسکورپیو و پلی‌استیشن 4 نئو هیچ بازی اختصاصی‌ای نداشته  و بازی‌های کنسول‌های فعلی را اجرا خواهند کرد، شاید جذابیت چندانی برای مجاب کردن کاربران به تعویض کنسول‌های خود نداشته باشند.

و اما مهمترین مسئله؛ قیمت!

کنسول ایکس باکس وان کنونی با قیمت 279 دلار عرضه می‌شود و نسخه جمع و جورتر آن با نام ایکس باکس وان اس (Xbox One S) قیمتی برابر 299 دلار دارد. همچنین سونی، کنسول فعلی خود یعنی پلی‌استیشن 4 را با قیمت 349 دلار به فروش می‌رساند که کمی گران‌تر از رقیب خود می‌باشد. کنسول‌های ارتقاء یافته اسکورپیو و پلی‌استیشن 4 نئو هم قیمتی حداقل برابر با نسخه‌های فعلی خواهند داشت و یا حتی شاید گران‌تر هم باشند. البته به علت افزایش قدرت سخت‌افزاری در ایکس باکس وان اسکورپیو، شاید افزایش قیمت این کنسول بیشتر از رقیب باشد. با این حال هنوز هیچ چیز در این باره مشخص نیست و شرکت‌های سازنده اظهارنظر رسمی درباره قیمت کنسول‌های جدید خود نداشته‌اند.